A bankok által tolják a lakosságot az állampapírok jegyzése felé
További Gazdaság cikkek
- Visítozva rohant a NAV egységei elől a Reszkessetek, betörők! sztárja
- Mind elbuktuk, pedig százmilliókat ért volna ez a hat szám
- Nincs több pánik a törött kütyük miatt: itt a MediaMarkt válasza
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
A családok megtakarításainak védelme és a pénzügyi tudatosság fokozása érdekében kötelező tájékoztatást küldenek a bankok ügyfeleiknek, miután erre kötelezte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium a pénzintézeteket. A kormány ezzel is ösztönözni kívánja a háztartásokat, hogy megtakarításaik értékét a jelenlegi infláció mellett is megőrizhessék, egyben országon belüli forrásból tudják finanszírozni az államadósságot.
Az MTI-nek küldött közleményben kiemelték, hogy
a lakossági folyószámlákon található mintegy 7 ezer milliárd forintnyi le nem kötött pénzeszköz a jelenlegi inflációs környezetben jelentősen veszít az értékéből.
A kormány most azt a döntést hozta, hogy a bankoknak kötelező módon, összehasonlítással szükséges tájékoztatniuk ügyfeleiket megtakarítási lehetőségeikről, a kockázatmentes állampapírokra fókuszálva, bemutatva, hogy azok mekkora többlet-kamatbevétel elérését tették volna lehetővé.
Annak érdekében, hogy függetlenül a pénzügyi szolgáltatójától, mindenki számára azonos és közérthető információ álljon rendelkezésre, a kormány miniszteri rendeletben határozza meg a tájékoztató levél tartalmi és formai elvárásait, amelynek társadalmi vitája hamarosan megkezdődik
– írták. A kötelező tájékoztatás része annak a négy elemből álló intézkedéscsomagnak, amitől az állampapírok iránti kereslet jelentős növelését várják. Míg a tájékoztató levél és a 13 százalékos szociális hozzájárulás (szocho) – az állampapírok körén kívüli – megtakarításokra történő kibővítése a lakosságot, addig a bankok állampapír-vásárláshoz kötött extraprofitadó-csökkentési lehetősége és a befektetési alapok szabályozása – amely szerint az alapok többek közt likvid eszközeik legalább 20 százalékát a magyar állam által kibocsátott diszkont kincstárjegyben kell tartsák – az intézményi befektetőket célozza.
A kormány mindenkit arra biztat, hogy megtakarításait értékálló megtakarításba helyezze el – olvasható a GFM közleményében.