- Gazdaság
- napelem
- napelemes
- napelemek
- beruházás
- rezsicsökkentés
- energia-veszélyhelyzet
- energiaválság
- energiaellátás
- áramár
Ettől rettegtek a napelemesek, de a kormány kiskaput hagyott

További Gazdaság cikkek
-
Az egymillióhoz közelít a felújítandó lakások négyzetméterára a fővárosban
- Közelebb kerültünk a tragédiához, amit Orbán Viktor megjósolt
- Bejelentést tett a Mol-csoport, kőolajmezőt találtak Magyarországon
- Fordul a világ: beindítanák a fejlesztési hengert, már „csak” egy korlátot kell ledönteni
- Új vezetője van a fogyasztóvédelemnek
Az energiatárolással és rendszer-optimalizálással rendelkező háztartásoknak továbbra is megéri a napelemes rendszerekbe beruházni – számolnak be erről az Index iparági forrásai. Korábban az Energiaügyi Minisztériummal folytatott levelezésünk során egyértelművé vált, hogy az MVM ugyanannyiért veszi majd az áramot a napelemes magánszemélytől, mint amennyiért a lakossági felhasználó számára biztosítja a villamos energiát. Tehát a bruttó elszámolásban kilowattóránként 5 forintért vásárolja majd a termelőtől az áramot.
Az új belépők gyakorlatilag két megoldás közül választhatnak:
- Akik hagyományos, nem hibrid rendszert telepítenek, és nem tudnak közvetlenül energiát eltárolni. Ilyenkor minden egyes, a háztartásban megtermelt és el nem használt kilowattórát visszatáplálnak majd a villamos hálózatra, amiért 5 forintot kapnak. Ám a rezsicsökkentett áron 35 forintért, felette 70 forintért vásárolnak 1 kilowattórányi energiát. A beruházás megtérülési ideje nehezen kalkulálható, számos tényező befolyásolja – a napsütéses órák száma, a beruházás karbantartási költségei –, ugyanakkor így is 20 év körül számolnak a szakemberek.
- A legjobb eset az, ha a rendszer által megtermelt, de fel nem használt energiát elraktározzák, és amikor a termelés kisebb, mint a fogyasztás, akkor ebből vételeznek áramot, nem pedig a szolgáltatótól. Ugyanakkor Kovács István, az A1 Solar ügyvezető igazgatója szerint ez jelenleg csak részben működik, a nyári többletet a jelen technológiákkal nem tudjuk télre elraktározni, az éjszakai, jellemzően jóval alacsonyabb fogyasztásokat viszont már ki tudjuk szolgálni belőle.
Amikor jelentős a többlettermelés, a megtermelt felesleg részét a hibrid inverterek akkumulátorokba termelik be. Bár ezek rövid ideig képesek az energiát elraktározni, képesek arra, hogy éjjel belőlük töltsük az elektromos kerékpárt vagy az autót, illetve hogy erről üzemeljenek a háztartás elektronikus berendezései.
A kormány vizsgálja az akkumulátorokat
Az Index a napokban több magas rangú kormányzati szereplőtől úgy értesült, hogy a kormány nagy figyelemmel vizsgálja azt, hogy milyen támogatási rendszereket tudna az állam nyújtani a lakossági akkumulátorokat érintő beruházásokra. „Mindenképpen az a cél, hogy a napelemes rendszereket továbbra is megérje választani. Hiszen az energiaszuverenitás mellett, a rezsicsökkentéssel szemben jelentősen kevesebb költségvetési terhet okozna egy új támogatási rendszer” – mondták.
Ez lehet a jövő
A fejlettebb inverter- és akkumulátoregységek képesek arra, hogy előre definiált program segítségével előnyben részesítsék napközben az akku töltését, így csak a tényleges felesleget táplálják vissza. Ráadásul az okosotthonokban egy alkalmazás segítségével bármikor felülírhatjuk a beállításokat, és elindíthatjuk akár direkt módon, mondjuk, a mosógépet.
Az áram tárolásán kívül jó megoldás a fölösleges energiát hőként tárolni, majd azt éjszaka felhasználni.
Már léteznek jól működő és tesztelt megoldások: „a hibrid inverter, illetve az akkumulátorok kombinációit lehet tovább optimalizálni külön eszközzel vagy a lakáshoz üzemeltetéséhez használt központra telepített szoftverrel. Egyszerű, de sok jövőbeli bővíthetőséget nyújtó központ elegendő az alapszintű optimalizáláshoz. Ez nagyjából 200 ezer forintra tehető” – mondta Kovács István. Ha ezeket figyelembe véve vizsgáljuk a jövő napelemes rendszereit, akkor az alábbi kép rajzolódik ki:
- egy hagyományos 5 kilowattos rendszer ugyanekkora inverterrel nagyságrendileg 2 millió forint. Ez az éves szaldóelszámolásban 8-9 év alatt térül meg.
- Egy ugyanekkora, de hibrid inverteres rendszer 5 kilowattórás akkumulátorral nagyjából 3,2 millió forint. Ennek a megtérülése kiváló optimalizálással 13-14 év körül alakulhat.
Jól látható, hogy valóban növekszik a megtérülési idő, de közel sem tragédia. Ráadásul joggal feltételezhetjük, hogy nem marad örökre ilyen olcsó az energia – tekintettel arra, hogy egyszer s mindenkorra vége az olcsó energia korának –, így a megtérülési idő a felére, harmadára eshet. Az A1 Solar ügyvezetője hozzátette: további csökkentő tényező lehet az energiaközösségek létrejötte. Itt továbbra is a jogi háttérre vár mindenki, az illetékes minisztérium ígérete szerint ez idén megtörténik.
Az energiabiztonság legalább ennyire fontos
Magyarországon szinte minden a megtérülésről szól, ám nem szabad megfeledkezni az így kialakított energiabiztonságról sem, valamint a fenti példákból látszik, hogy bár lassabban, de továbbra is megtérülő beruházásról van szó. Összetettebb rendszert kell építeni, amihez nagy szaktudás és tapasztalat kell.
Már a tervezésnél sok mindent figyelembe kell venni.
„A lakossági 100 százalékos energetikai pályázat nyerteseinek azt ajánljuk, hogy egyeztessenek a kivitelezőjükkel, hisz a már engedélyeztetett, nem hibrid inverterek módosíthatóak hibridre. Ugyan az elektromos szolgáltatótól függ az eljárás, de a lehetőség mindenütt adott” – összegezte Kovács István, majd hozzátette: a pályázat többletköltséget nem biztosít, de már pár 100 ezer forint befizetésével megnyílik az energiatárolás lehetősége, ami a rendszert jövőállóvá teheti, a kitettséget erősen csökkenti, a függetlenség növelése mellett. Az anyagi helyzettől függően pedig az akkumulátort akár a telepítésnél, de akár utólag rá lehet csatlakoztatni.
Ráadásul fontos felhívni arra a figyelmet, hogy „akik belekezdtek a napelemes beruházásba, mindenképpen valósítsák meg, mert a korábbi feltételeknél csak rosszabb jöhet” – értékelt az Indexnek Mokry Tamás. A Tiszta Energiák ügyvezetője arra is rávilágított, hogy ha azt szeretnék a döntéshozók, hogy legyen folyamatos fejlődés az iparágban, szükség lesz további támogatásokra. Eddig tényleg mesterségesen növekedett a szektor, ám az 5 forint esetén gyakorlatilag a lakossági üzletágat lenullázzák. Így mindenképpen szükséges további kormányzati ösztönzés.
(Borítókép: Emilio Parra Doiztua / Bloomberg / Getty Images)