A háborúban álló Ukrajnán kívül Magyarország vásárolta a legtöbb fegyvert Németországból
További Gazdaság cikkek
- Donald Trump végzetes szankciókkal sújtaná a dollártól elszakadó országokat
- Orbán Balázs: Magyarországnak a gazdasági semlegesség politikáját kell képviselnie
- Nem is gondolná, mivel kísérleteznek a hírportálok szerkesztőségeiben
- Hamis pletykáknak ülhetett fel a forint, ezt rögtön megéreztük
- A Google-nél hirdette a siker receptjét, ott bevált, most az Index olvasóival is megosztja
Kilenc hónap alatt Németország már több fegyverexportot hagyott jóvá, mint tavaly egész évben. A 2022-es fegyverszállítások értéke 8,35 milliárd euró volt, idén már 8,76 milliárd eurónál járnak – derül ki a Der Spiegel cikkéből.
Az év első három negyedévében a német kormány 3,3 milliárd euró értékben hagyta jóvá haditechnikai eszközök exportját Ukrajnába a szövetségi gazdasági minisztérium adatai szerint. Ezzel Ukrajna messze a német fegyverexport legfontosabb vevője.
A német fegyverexport második legnagyobb címzettje valamivel több mint egymilliárd euróval Magyarország, amelyet az Egyesült Államok követ 467 millió euróval.
Érdemes megjegyezni, hogy a háborúban álló Ukrajna és az ukránokat jelentős katonai támogatással ellátó Egyesült Államok közé fért be Magyarország.
Összesen 8,76 milliárd euró értékben adtak ki engedélyeket, ezek mintegy fele-fele arányban fegyverekre és egyéb haditechnikai eszközökre vonatkoztak. Ez jelenleg a második legmagasabb szám, ugyanis 2021-ben 9,35 milliárd eurót termelt a német fegyverexport. A lap kontextusba helyezi a számokat, megjegyezve: Angela Merkel kancellár 16 éves kormányzása alatt mindössze ötször lépték át a 6 milliárdos határt.
Összességében az adatok szerint az engedélyezett export több mint 90 százaléka az EU- és NATO-országokba vagy a „közeli szövetségesekhez”, például Ukrajnába és Dél-Koreába irányult.
Európa legmodernebb harckocsijára ruházna be a kormány 120 milliárdért
Korábban már mi is írtunk róla, hogy német lapértesülések szerint a Rheinmetall német hadiipari vállalat megtalálta új harckocsijának első megrendelőjét. A magyar kormány mintegy 120 milliárd forinttal szállhat be a projektbe, melynek keretében az országban történne a KF51 Panther harckocsik fejlesztése, gyártása és hadrendbe állítása is.
A német Handelsblatt portál szerint a magyar kormány szeretné elsőként felszerelni fegyveres erőit a Rheinmetall új harckocsijával. A tárgyalásokat ismerő források szerint a kormány elvi megállapodást kötött a német hadiipari vállalattal.
Az Európa legmodernebb harckocsijának tartott Panther alapját a Leopard 2 képezi, amelyet a KMW gyárt, de ebben a Rheinmetallnak is van részesedése. A prototípus, amelyet a Rheinmetall 2022 júniusában mutatott be a párizsi Eurosatory fegyverkiállításon, a Leopard 2 törzsét, motorját és erőátviteli rendszerét használja, de 59 tonnájával mintegy négy tonnával könnyebb, mint az elődje.
A fegyverzetet, elektronikát és a hálózatépítést tekintve a Panther és a Leopard jelentősen eltér egymástól. A Rheinmetall a löveg esetében 120 milliméter helyett 130 milliméteres kalibert választott. A vállalat 50 százalékkal nagyobb hatótávolságot és nagyobb átütőerőt ígér.