Ezt senki nem akarta látni: folytatódik a dráma a kereskedelemben
További Gazdaság cikkek
- Barna Zsolt: A legtöbb bankadót fizetjük – akkor milyen állami hátszélről beszélnek?
- A Mol gázüzemet és kutatás-termelési eszközöket vásárol Kelet-Magyarországon
- Átfogó fejlesztési programot indít a Pécsi Tudományegyetemet fenntartó alapítvány
- Szijjártó Péter szerint Európa egyik legvonzóbb beruházási környezete jött létre Magyarországon
- A karácsonyi vásárok sem ússzák meg, lecsapnak az adóellenőrök
Idén augusztusban az előző év azonos időszakához képest, a naptárhatástól megtisztítva a kiskereskedelem forgalmának volumene 7,1 százalékkal visszaesett. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 4 százalékkal kisebb lett.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,2 százalékkal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,4 százalékkal mérséklődött.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma összességében 5,2 százalékkal csökkent:
- az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 4,8 százalékkal nőtt,
- a használtcikk-üzletekben 1,
- a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 6,
- a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 7,8,
- az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 11,
- a bútor-, műszakicikk-üzletekben 15 százalékkal kisebb lett.
A kiskereskedelmi forgalomból 7,3 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene nem változott.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 18,1 százalékkal elmaradt az előző év azonos havitól.
Ugyanakkor a kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai lényegében változatlan maradtak.
Nagy a csalódás
Augusztusban az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1594 milliárd forintot ért el. Az országos kiskereskedelmi forgalom 48 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 34 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 18 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
Az idei évben január és augusztus között az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva a kiskereskedelmi forgalom volumene 9,6 százalékkal kisebb lett. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 6,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,3,
az üzemanyag-kiskereskedelemben 21,3 százalékkal visszaesett az értékesítés volumene.
Virovácz Péter, az ING elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy komoly csalódást okozott a kiskereskedelem augusztusi teljesítménye. Annak ellenére, hogy az éves bázisú index csekély javulást mutatott az előző hónaphoz képest, havi alapon ismételten zsugorodott a kiskereskedelmi forgalom.
A részleteket nézve nagyjából kiegyensúlyozott gyenge teljesítményt láthatunk. Az élelmiszerüzletek forgalmának volumene havi alapon 0,3 százalékkal csökkent júliushoz képest, így immár két hónapja visszaesés tapasztalható ebben a szegmensben. Vélhetően a továbbra is magas élelmiszerárak fékezik a fogyasztást, amelyet átmenetileg még negatívabban érinthetett az ársapkák augusztusi kivezetése.
Az ING elemzője szerint összességében megállapítható: továbbra sem látható olyan javulás a kiskereskedelem egyes szegmenseiben, amiről elmondható lenne, hogy egy trendszerű és tartós kilábalás jeleit mutatja.