Matolcsy Györgyék elárulták, hogyan lehet több pénzünk könnyedén

További Gazdaság cikkek
-
Jó hír az elektromos autókat vásárló cégeknek, meghosszabbította a szaktárca a támogatási programot
- Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak
- Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot és a Fideszt a magyar milliárdos
- Túl nagy előnyben részesülne a kormány intézkedésével – célkereszt került a Revolut homlokára
- Egy éve lejárt édességeket árultak egy magyarországi üzletben, azonnal lecsapott a hatóság
Sok kicsi sokra megy címmel indította el az MNB a lakossági megtakarításokat támogató új pénzügyi fogyasztóvédelmi kampányát.
Mindennapi költési szokásaink, feleslegesen drága szolgáltatói szerződéseink észszerűsítésével is anyagi tartalékot teremthetünk családunknak
– tanácsolja közleményében a jegybank, tájékoztatva, hogy a szervezet honlapján tanácsokat kaphatunk pénzünk megfontolt befektetésének szempontjairól is, figyelve a hozam, kockázat és hozzáférhetőség „mágikus háromszögére”.
A vagyonteremtés a szokásainkkal kezdődik
A Magyar Nemzeti Bank Sok kicsi sokra megy megtakarítási kampányának honlapján gyakorlatias tanácsokat is adnak, amivel csökkenthetjük a költségeinket. „Célszerű megkísérelni egy évre előre tervezni pénzügyeink kapcsán, figyelve a fix nagyobb kiadásokra (például iskolakezdés, ünnepek), és felkészülve az esetleges váratlan helyzetekre (például elromlik a hűtő). Ezután az év során havi bontásban folyamatosan jegyezzük le bevételeinket és kiadásainkat, s utóbbiak kapcsán próbáljuk meg megszüntetni a »pénznyelő«, fölösleges költségeket” – fejtik ki a honlapon.
Pénzügyi sikereink döntően mindennapi szokásainkon múlnak, befektetési ismereteink csak 20 százaléknyi szerepet játszanak ebben
– világít rá a jegybank a rutinunk fontosságára, részletezve az egyes – többletmunkát és erőfeszítést – nem igénylő spórolási lehetőségeket:
- ha olcsóbb internet- vagy mobilcsomagra váltunk át a kihasználatlan drágábbról,
- ha évente ellenőrizzük, hogy nincs-e olcsóbb, ám ugyanolyan szolgáltatást kínáló bankszámla, casco, lakás- vagy kötelező gépjármű-biztosítási ajánlat a piacon a meglévő helyett,
- ha a fizetős sms-értesítés helyett banki applikációnk ingyenes push üzeneteiben kérünk tájékoztatást tranzakcióinkról,
- ha megszüntetjük a bankszámla- vagy kártyaszerződéskor eredetileg igényelt, de már nem használt kiegészítő szolgáltatásokat,
- és ha céljaink megvalósítására elkerülhetetlen hitelt felvenni, sokat spórolhatunk, ha időt szánunk a számunkra leginkább testhezálló hiteltípus, majd ezen belül a konkrét ajánlat megtalálására.
A megfelelő hitel kiválasztásában segíthet az MNB ingyenes, egyszerű Hitel- és lízingválasztó programja.
Hitel és hitel között is jelentős különbségek vannak, többek közt azok „árában” is: mindenképpen célszerű kerülni a kiugróan drága konstrukciókat!
– figyelmeztet a magyar központi bank. „A választáskor keressük az MNB által fogyasztóbarátnak minősített hiteltermékeket (például Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel). A lakáshitelre érdemes előtakarékoskodni, hiszen nagyobb önrész esetén kisebb összegű, így kisebb törlesztőrészletű (vagy rövidebb futamidejű) kölcsönt kell csak felvennünk” – javasolják.
Bődületes kamatcsökkentést vállaltak be a bankok
Van némi változás emiatt.
Befektetéshez használjuk a „mágikus háromszöget”
A jegybank szerint ha már van megtakarításunk, annak okos befektetéséhez mérlegelnünk kell a hozam, kockázat és pénzünk hozzáférhetőségének (likviditásának) „mágikus háromszögét”. A remélt magasabb hozam ugyanis gyakorta nagyobb kockázattal jár, ha viszont a biztonság vagy pénzünk mindenkori gyors elérhetősége a fő szempont, akkor lehet, hogy csak kevesebbet fialhat megtakarításunk. „A jogszabályok révén adókedvezmények járnak azoknál a megtakarításoknál, amelyekkel egyúttal az államháztartás egyensúlyának finanszírozását is segítjük” – világított rá az MNB.
Évi akár százezres nagyságrendű személyi jövedelemadó-visszatérítés jár nekünk például, ha önkéntes pénztári tagságunk, nyugdíjbiztosítás-szerződésünk vagy NYESZszámlánk van
– ismertette a központi bank, hozzátéve, hogy néhány befektetési forma (például ingatlanalap, tartós befektetési számla, lakástakarék-betét kamata) után szociális hozzájárulási adót (szocho) nem kell fizetnünk. Ha pedig az elmúlt bő négy évben kibocsátott hazai állampapírunk van, a szocho mellett még a kamatadó alól is mentesülünk – írják az MNB megtakarítási kampányának oldalán.
Az öngondoskodók az adóbevallással nem kevés összeget kapnak vissza
Ötven, de akár százötvenezer forint is visszakapható.
(Borítókép: Index)
