Brüsszel még álmodik a magyarországi GDP-adatokról
További Gazdaság cikkek
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
- A drónbizniszbe is belecsap a 4iG, amely nemrég az űriparban kezdett terjeszkedni
- Több száz milliárd forintos kárt okoznak a csalók, egyetlen fegyver van ellenük
Az Eurostat kedden közzétett nem végleges adatai alapján a harmadik negyedévben 0,1 százalékkal csökkent az euróövezet bruttó hazai terméke (GDP) a második negyedévvel összevetve, amikor 0,2 százalékos növekedést regisztráltak. A szeptember végével záródott három hónapban az Európai Unióban a GDP az első becslésben szereplő
0,1 százalékos növekedés helyett stagnált az előző három hónappal összevetve, amikor szintén stagnálást jegyeztek fel.
Az euróövezetben a GDP növekedése éves összevetésben 0,1 százalékra lassult a második negyedévben jegyzett 0,5 százalékról, míg az EU-ban ugyancsak 0,1 százalékra mérséklődött a bővülés üteme a második negyedévi 0,4 százalékról. A harmadik negyedévre vonatkozó, teljesebb adatokon alapuló végleges GDP-adatokat december 7-én teszik közzé – összegezte az MTI.
Magyarországon vége a technikai recessziónak
Az idei év harmadik negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,4, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,3 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól. A KSH szerint a gazdasági teljesítmény csökkenésében az ipar és a piaci szolgáltatások, utóbbin belül főként a kereskedelem, illetve a tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység visszaesése játszotta a legnagyobb szerepet.
A csökkenést a mezőgazdaság jó teljesítménye mérsékelte. A szolgáltatások hozzáadott értékének mérséklődését részben ellensúlyozta a humánegészségügyi, szociális ellátás nemzetgazdasági ág jelentős növekedése.
VISZONT AZ ELŐZŐ NEGYEDÉVHEZ VISZONYÍTVA 0,9 SZÁZALÉKKAL NŐTT A GAZDASÁG TELJESÍTMÉNYE.
Az idei év első három negyedévében a bruttó hazai termék mind a nyers, mind a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján 1,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától. Eddig idén összességében visszaesés jellemezte a gazdaságot:
- Tavaly a negyedik negyedévben a gazdaság teljesítménye 0,4 százalékkal elmaradt az előző negyedévitől. Ezzel – mivel két egymást követő időszakban zsugorodott a GDP – technikai recesszióba került Magyarország.
- Ez később folytatódott, hiszen az idei év első negyedévében – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint – 1,1 százalékkal, az előző negyedévhez képest pedig 0,2 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye.
- Míg a második negyedévében 2,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva, az előző negyedévhez képest pedig 0,3 százalékkal.
Pénteken megérkeztek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb inflációs számai is, amelyekből kiderült, hogy a miniszterelnök ígérete még az év vége előtt teljesült: tíz százalék alá olvadt az infláció.
OKTÓBERBEN 9,9 SZÁZALÉKKAL NŐTTEK ÁTLAGOSAN A FOGYASZTÓI ÁRAK AZ ELŐZŐ ÉV AZONOS HÓNAPJÁHOZ KÉPEST.
A KSH hozzátette, ez főként annak köszönhető, hogy a járműüzemanyagok és az élelmiszerek ára szeptemberhez viszonyítva csökkent. Ugyanakkor a magas inflációs közeg azt eredményezte, hogy az idei évben a gazdasági teljesítmény kismértékben csökkenhet.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter arra is emlékeztetett, hogy a magyar növekedés az egyik legjobbnak mondható, ugyanis messze felülmúlta az uniós tagországok teljesítményét:
- a negyedéves alapú adatok szerint az ír (-1,8 százalék),
- az osztrák (-0,6 százalék),
- a cseh (-0,3 százalék),
- az észt (-0,2 százalék),
- a portugál (-0,2 százalék),
- a német (-0,1 százalék),
- a litván (-0,1 százalék),
- a francia (+0,1 százalék),
- a spanyol (+0,3 százalék),
- a belga (+0,5 százalék),
- és a lett (+0,6 százalék) gazdaság teljesítménye is elmaradt a magyarországitól.
(Borítókép: Németh Emília / Index)