Varga Mihály szerint korai arról beszélni, hogy akar-e jegybankelnök lenni
További Gazdaság cikkek
- Visítozva rohant a NAV egységei elől a Reszkessetek, betörők! sztárja
- Mind elbuktuk, pedig százmilliókat ért volna ez a hat szám
- Nincs több pánik a törött kütyük miatt: itt a MediaMarkt válasza
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
Varga Mihály csütörtökön értékelte a 2023-as költségvetési helyzetet. A tárcavezető szerint a tavalyi év már jobb volt, mint a 2022-es. Szerinte a 2023-as év egy köztes időszak volt, az idei már sokkal jobb lehet. Míg 2022-ben drasztikus kihívások voltak, addig 2023-ban már javultak a költségvetési számok.
A kormány megvédte a gazdaságpolitika korábbi eredményeit.
Emlékeztetett, a költségvetés tavaly képes volt jelentős mértékben előfinanszírozni a kimaradó uniós forrásokat, „gondoskodtunk az Ukrajnából érkező menekültekről, és Magyarország garantálta határai védelmét”.
2023-BAN A KÖLTSÉGVETÉS KÜLSŐ SEGÍTSÉG NÉLKÜL ÁLLTA A NEHÉZSÉGEKET.
Varga Mihály ezt öt pontban támasztotta alá:
- a pénzforgalmi hiány 2023-ban kisebb lett, mint 2022-ben volt – 4593 milliárd forint volt a költségvetés hiány 2023-ban;
- a nehézségek ellenére tovább csökkent az államadósság GDP-arányos mértéke – 10 százalékponttal alacsonyabb a magyar adat, mint az uniós átlag. „Magyarország az államadósságát csökkenteni tudó 16 ország között szerepel.”
- Folyamatosan jönnek az uniós források, eddig 470 milliárd forint érkezett.
- Magyarország továbbra is erős alapokon áll, nincs finanszírozási és likviditási kérdés.
- „Idén is fegyelmezett egyensúlyi mutatókra törekszünk, és tovább folytatjuk az államadósság csökkentését” – összegezte.
A stabil alapokat védeni kell
Varga Mihály azt is kiemelte, hogy 2023 az infláció letörésének éve, 2024 pedig már a növekedés éve lesz, amihez maradéktalanul rendelkezésre állnak a források és a költségvetés stabil állapota.
A szerdai devizakötvény-kibocsátással kapcsolatban leszögezte, 12 évnyi futamidejű dollárkötvényt bocsátottak ki, 2,5 milliárd dollár értékben, melyre háromszoros volt a kereslet. 30 százaléknál nagyobb arányú külföldi adósságot továbbra sem szeretne a kormány. Ez a tranzakció is alátámasztja, hogy jelentős a bizalom a magyar gazdaság felé, amit a hitelminősítők korábbi döntései is alátámasztanak. Újságírói kérdésre azt is leszögezte:
A kormánynak nincs olyan szándéka, hogy a növekedési célok miatt elrontsa az egyensúlyi mutatókat.
Varga Mihály ismét kitért arra, hogy a következő években is előre kiszámítható módon, jóval előre fogják megtervezni a következő költségvetést. A tárcavezető arra is emlékeztetett, hogy a kormány reális forgatókönyvet, 3,6 százalékos növekedést vár az idei évre. A jegybank függetlenségét idén is tiszteletben tartják, ugyanakkor szerinte jelenleg kiszámíthatók az MNB döntései. „A jegybank teszi a dolgát, és közreműködik az infláció leszorításában.”
Újságírói kérdésre azt is cáfolta, hogy a főváros nem kapta meg 12 milliárd forintot: „a tavalyi évben rendeztük a számlát, nincs tartozásunk”. Arra a kérdésre, hogy akar-e jegybankelnök lenni, érdemben nem kívánt válaszolni. Leszögezte, hogy
korai még erről a kérdésről beszélni.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter korábbi felvetésére – miszerint a költségvetési oldaltól is szüksége van impulzusra a gazdaságnak – Varga Mihály leszögezte: szerinte nem jó ötlet a költségvetési lazítás és nincs ilyen szándéka a kormánynak, ám azt is aláhúzta, hogy „ha lesz tere a költségvetésnek, lesz impulzus”. Arra is kitért a tárcavezető, hogy – ahogy arról korábban az Index beszámolt – ebben az évben elköltözik a minisztérium.
(Borítókép: Varga Mihály. Fotó: Németh Kata / Index)