Nagy változás a Heinekennél, a soproni sörgyárat is érinti
További Gazdaság cikkek
A világ több mint 70 országában jelenlévő Heineken sörgyártó a Siemenst választotta partnerének a globális nettó zéró kibocsátási ütemterve megvalósításához, melynek célja, hogy 2030-ra nettó nullára redukálják a közvetlen (Scope 1) és a vásárolt energiából származó (Scope 2) kibocsátásukat az összes gyártóüzemükben – adták hírül az érintett felek pénteken. A két vállalat így egy hosszú távú szén-dioxid-mentesítési program keretében, Siemens-megoldásokkal csökkenti sör-, illetve malátagyártó telephelyeinek energiafelhasználását.
Utat tör a legmodernebb technológia
Ehhez elkészítették egy tipikus Heineken-sörgyár energiarendszerének virtuális modelljét, és így, digitális ikertechnológia segítségével elemezték a jelentős energiamegtakarításra alkalmas területeket.
- Kimutatták, hogy a sörfőzési folyamatokhoz szükséges fűtési és hűtési rendszerek az energiafelhasználás mintegy 70 százalékát adják.
- Ezek optimalizálásával, a Siemens kalkulációi szerint üzemenként akár 15-20 százalékos energiamegtakarítás
- és átlagosan 50 százalékos CO2-csökkentés érhető el.
Ennek megvalósítása érdekében skálázható, végponttól végpontig tartó energiahatékonyságot növelő megoldásokat vezetnek be a holland söripari konszern gyártóüzemeiben.
A dekarbonizációs folyamat során ezeket először 15 üzemben alkalmazzák, többek közt a hazai gyártóegységben, Sopronban is.
Mint ismert, korábban a Heineken Hungária Martfűn is termelt, ám a Jász-Nagykun megyei telephely 2018-ban bezárt. Azóta a budapesti központtal működő vállalat teljes gyártókapacitása Sopronban összpontosul.
Csökken a fosszilis kitettség
A globális projekt során a digitális ikerszimulációk, valamint az egyes telephelyek működési adatait felhasználva a Siemens emellett megújuló energiával működő hőszivattyúkkal villamosítja majd az üzemekben a fűtési és hűtési folyamatokat, csökkentve ezzel a sörgyár fosszilis energiahordozókra való utaltságát. A rendszert a Siemens Cooling Plant Optimization algoritmusa felügyeli, vezérli és optimalizálja, amely
beépített analitikát használ a telephelyek adatainak elemzésére, ezzel csökkentve az energiaköltségeket, valamint biztosítva a hatékony működést.
A megállapodás része egy ötéves teljesítmény- és felügyeleti szerződés is, amelynek keretében a Siemens a termelőegységek adatain alapuló távfelügyeletet biztosít.