Húsz éve nem volt erre példa Argentínában
Az intézmény adatai szerint a 46 milliós lakosság több mint fele, 57,4 százaléka él szegénységben, amire mintegy 20 éve nem volt példa. A múlt hétvégén közzétett tanulmány szerint 27 millió a szegény ember a dél-amerikai országban, és 15 százalékuk egyenesen nélkülöző, vagyis
élelmiszer-szükségleteiket sem tudják fedezni.
Az Argentin Katolikus Egyetem szegénységkutató központja hagyományosan megbecsült és független intézmény a latin-amerikai országban, amely nagyobb földrajzi mintával és több területre kiterjedő adatgyűjtéssel dolgozik, mint a hivatalos statisztikai hivatal.
A tanulmány szerint a fentiek fő oka a peso leértékelése, amit Javier Milei elnök kormánya nem sokkal hivatalba lépése után hajtott végre. Emiatt ugrásszerűen nőtt a fogyasztói kosár és az élelmiszerek árszínvonala. A legsúlyosabban azok a munkás- és középosztálybeli családok érintettek, amelyek nem részesülnek szociális támogatásban. A kutatók szerint a szegénységben élők aránya márciusban tetőzhet 60 százalék fölötti szinten.
A decemberben hivatalba lépett Milei a szegények arányának emelkedését az országot húsz éven át irányító „politikai kasztrendszer” valódi örökségének nevezte. Milei kampányában a gazdaság sokkterápiás kezelését és az állami kiadások jelentős csökkentését ígérte. Most úgy nyilatkozott, hogy kormánya „az életét adná”, hogy megváltoztassa Argentína társadalmi-gazdasági valóságát.
Mint megírtuk, Javier Mileit november 20-án választották meg Argentína köztársasági elnökének. A politikus beiktatásán december 10-én Orbán Viktor magyar miniszterelnök is jelen volt, aki barátjának nevezte a beskatulyázhatatlan államfőt.