Halálos baromfihús-szállítmány jött Ukrajnából
További Gazdaság cikkek
- A „dupla pofon” hatásai még sajognak, de vonzó célpont Magyarország
- Nagy Márton: Ősztől saját bankja lesz a turisztikai szektornak
- Tovább szedi áldozatait a zsugorinfláció, a Milka és az egyik tortillachips is összemegy
- Rég látott csúcsokat ostromolt a forint, aztán úthengerrel jött Donald Trump
- Fortuna mosolygott egyet szombat este, többen is jól jártak a Luxor és a joker sorsolásán
Az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban jelentkező szalmonellafertőzésekről számolt be az EFSA, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság – számolt be róla az Agroinform.
A megbetegedések közül egy halált okozott. Az EFSA közölte, hogy a fertőzések forrása szennyezett ukrán baromfihús volt
– írja az Agroinfom az Agrarheute német portálra hivatkozva. A portál az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság adatai alapján rámutatott, hogy huszonhárman kerültek kórházba, hatan szenvedtek vérmérgezést, az Egyesült Királyságban pedig egy ember meghalt, miután szalmonellapozitív ukrán baromfihúst evett. Az EFSA szerint 2021 szeptembere óta összesen mintegy 500 fertőzést regisztráltak.
Szennyezett gabona is érkezett már korábban
Korábban megírtuk, hogy mintegy 40 tonna GMO-val szennyezett kukorica-vetőmagot foglaltak le a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei a Nébih januári vizsgálata alatt.
Nagy István agrárminiszter akkor azt írta a közösségi oldalán, hogy a folyamatos ellenőrzéseknek és a szigorú élelmiszer-biztonsági szabályoknak köszönhetően foglalták le a vetőmagot, és a magyar gazdák érdekeit „ezután is meg fogják védeni”.
A forgalmazó céggel szemben a Nébih megindította az eljárást, és a jogszabályoknak megfelelően intézkedik a megsemmisítésről is – ismertette. Kifejtette, határozottan kiállnak amellett, hogy a harmadik országból importált mezőgazdasági termékeknek is ugyanazoknak az előírásoknak kelljen megfelelniük, mint az unióban előállított élelmiszereknek.
A tárcavezető arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarország egészen addig fenntartja az Ukrajnából érkező mezőgazdasági termékek nemzeti importtilalmát, amíg nem születik azzal egyenértékű nemzetközi megoldás.
A korlátozás a vetőmagokat nem érinti, és a tranzitszállítmányok továbbra is engedélyezettek, azonban azokat az illetékes hatóságok az eddigi gyakorlatnak megfelelően zárral látják el a határon, nyomon követik, és az ország egész területén ellenőrzik az érintett termékek útját – közölte februárban az agrárminiszter.