Eddig meglepően jó számokat hoz az építőipar, ám csalóka a kép
További Gazdaság cikkek
- Árgus és aggódó szemek vetődnek Kína történelmi jelentőségű beruházására
- Magyarországi Bosch-csoport vezetője: A sikerhez radikálisan újító innovációkra van szükség
- Másképp nyugdíjasok a baby boomerek: nyugodt évek helyett isznak, drogoznak, buliznak, szexelnek
- Felfoghatatlan összeget pumpál a Microsoft a mesterséges intelligenciába
- Folyamatosak a problémák az Ügyfélkapu+-szal és a DÁP-pal, pedig egyszerű lenne a megoldás
2024 februárjában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 3,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
- Mindkét építményfőcsoport termelése nagyobb lett idén februárban az előző év azonos időszakához képest: az épületeké 2,8, az egyéb építményeké 4,4 százalékkal.
- Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 6,9, az egyéb építmények építésében 3,0 százalékkal csökkent a termelés volumene éves bázison. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése viszont 13,0 százalékkal nőtt.
- A megkötött új szerződések volumene 84,1 százalékkal bővült februárban tavaly februárhoz képest. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 30,1, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 150,9 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Utóbbi jelentős növekedését az alacsony bázis mellett a közútfejlesztésre kötött szerződések okozták.
- Az építőipari vállalkozások február végi szerződésállományának volumene 7,6, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 8,7, az egyéb építményekre vonatkozóké 6,6 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól.
A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 8,5 százalékkal kisebb volt a januárinál.
Az építőipari termelés volumene 9,5 százalékkal emelkedett 2024 első két hónapjában az előző év azonos időszakához képest.
Idén stagnálás, jövőre növekedés
Az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) elnöke februárban úgy összegezte az Indexnek az építőipari helyzetet, hogy a gyenge 2023-as év után az idei esztendő tartogatja a valódi nehézségeket az iparág számára. „Enyhülést az állami beruházások bővülése, valamint a támogatások körének kiszélesítése hozhat” – mondta Koji László.
Az állami beruházások azonban nemhogy bővülnek, de Varga Mihály pénzügyminiszter bejelentette, hogy a rossz költségvetési helyzet miatt 675 milliárd forintnyi állami beruházást ütemeznek át, ám értelemszerűen rendkívül rosszul érinti az építőipart.
Az MBH Bank előrejelzése szerint 2023 a csökkenés éve volt, 2024 pedig a stagnálásé és kivárásé lesz az építőiparban. Bár a nagyobb építőipari vállalkozások valószínűleg simán meglesznek így is, a kis- és középvállalkozásoknak viszont már akadhatnak problémáik.
Az építőipar termelésében az idén kivárás és stagnálás várható, növekedésre 2025 elejétől lehet számítani – erősítette meg az MBH Bank nagyvállalati és speciális hitelezési ügyvezető igazgatója szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón. Balogh Péter hangsúlyozta,
Magyarországon a nagy építőipari cégek kimondottan erősek, 2024-re el vannak látva munkával, és továbbra is profittermelő fázisban vannak.
Az építőiparban az elmúlt években volt egy nagyon erős túlárazottság, azonban a kereslet mérséklődésével a cégek visszatérnek a normál árazási fázisba.
Jó hír ugyanakkor az iparág számára, hogy a kormány múlt héten bejelentette a régóta várt otthonfelújítási támogatást, amit nagy örömmel üdvözöltek szakmai berkeken belül.
(Borítókép: Costfoto / NurPhoto / Getty Images)