- Gazdaság
- németország
- európai bizottság
- európai unió
- energiaválság
- energiaellátás
- földgáz
- földgázellátás
Brüsszel beperelheti Németországot, mert lehúzták fél Európát
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
Az Európai Bizottság feltehetően beperli Németországot az uniós egységes piac szabályainak megsértése miatt, mert külön díjat számít fel szomszédos országoknak a tárolóiból történő gázvásárlásért. A Reuters szerint a kötelezettségszegési eljárás akár már a napokban megindulhat.
A német tarifa még az energiaválság öröksége, amely 2022-ben, az orosz–ukrán háború következtében tetőzött. Moszkva már a konfliktus előtt csökkentette az Európába irányuló gázszállításokat, majd később egy robbanás – amelynek elkövetőit még mindig homály fedi – teljesen tönkretette az Oroszországból Németországba tartó Északi Áramlat gázvezetékeket.
Annak érdekében, hogy visszanyerje a veszteségeket, Németország bevezette az úgynevezett „semlegességi díjat” a szomszédos országoknak történő gázértékesítésre, és a hálózatot exportra használó szereplőkre. Az extra fizetési kötelezettség több mint háromszorosára emelkedett 2022 októberi bevezetése óta. Ez pedig a tagállamok szerint ellentétes az EU egységes piaci szabályaival, amelyek tiltják az uniós országok közötti kereskedelemben kivetett vámok alkalmazását.
Ugyanakkor a német gazdasági minisztérium szóvivője szerint az illeték nem diszkriminatív. És a tárca szerint más uniós országoknak is hasznára vált, hogy Németország gyorsan feltöltötte hatalmas gáztárolóit.
Ez az intézkedés döntően hozzájárult az európai ellátás biztonságához és az árak stabilizálásához
– olvasható a német tárca közleményében.
Az Európai Bizottság hivatalosan még nem erősítette meg, hogy eljárás indulhat, jelenleg csak vizsgálja a helyzetet. Fontos megjegyezni – ahogy azt a Portfolio is megtette –, hogy több régiós ország – Ausztria, Magyarország, Szlovákia, Csehország – kérte Brüsszelt: rendezze a helyzetet. Az európai szabályozó hatóságok szövetsége (ACER) szerint ezek a díjak bizonyos államokban magasabb gázárakhoz vezettek.