A kormány szerint ezzel Magyarország a világban is tényezővé vált
Varga Mihály az ünnepségen kiemelte, hogy a templomok a közös szellemi építkezés legalapvetőbb helyszínei, ezért a fizikai építkezést a jövőben is támogatni fogják. 2010 óta Magyarországon és a határon túli magyarlakta területeken 3000 templom újult meg vagy épült fel kormányzati támogatással.
A miniszter tudatta: A templomok a legkisebb faluban is tanújelei a keresztény kulturális gyökereknek, amelyek az európai nemzetállamokat évszázadokon át erősítették.
Szerinte tanújelei továbbá annak is, hogy minden, hosszú távon működésképes társadalom a helyi közösségein alapul. A miniszter leszögezte: a magyar álláspont világos, kiállunk a közösségekre épülő társadalmak bevált gyakorlata mellett, és ezért támogatjuk a nemzetállamok szövetségeként működő Európát.
Európának csak akkor van jövője, ha megőrzi az alapjait, amelyeken szervesen felépült, mert a legfontosabb közösségszervező erőt az európai kontinensen a kereszténység jelenti. Ezért bármilyen nyomásgyakorlás is érjen minket, kiállunk a keresztény értékek, Európa keresztény alapjai mellett, és megerősítjük a helyi közösségeket.
A tárcavezető arra is kitért, hogy a kormány a rombolás helyett a megújulás pártján áll, a háború helyett a békét támogatja. Mint mondta: „Magyarország azóta fejlődik ismét, mióta a 2010-ben felállt nemzeti kormány a saját szuverén megoldásait alkalmazza”.
Végezetül Varga Mihály úgy fogalmazott, hogy az elmúlt évtizedben megtaláltuk a helyi módjait a munkaerőpiac megerősítésének, a családok támogatásának, az államadósság csökkentésének, a magyar vidék felzárkóztatásának: „ezzel Magyarország a világban is tényezővé vált, még ha a méretünk ennek határokat is szab” – összegezte a Pénzügyminisztérium közleménye.