A Mol új kőolajlelőhelyet talált Magyarországon
További Gazdaság cikkek
- Orbán Viktor autójában csak gázpedál van, ám Matolcsy Györgyék megtalálták a féket
- Aggasztó a helyzet az egészségügyben: 940 betöltetlen háziorvosi praxis van
- A pénzpiacok „Vajákos Birije” ismét belengette: jön a hatalmas összeomlás
- Árgus és aggódó szemek vetődnek Kína történelmi jelentőségű beruházására
- Magyarországi Bosch-csoport vezetője: A sikerhez radikálisan újító innovációkra van szükség
A Budapesti Értéktőzsde honlapján olvasható rendkívüli tájékoztatás szerint új magyarországi kőolajlelőhely feltárásában vett részt a Mol.
A Mol a magyarországi O&GD Central Kft.-vel (OGD) közösen sikeres fúrást végzett Közép-Magyarországon, Tura település közelében, miután 2023 nyarán a Mol 49 százalékos részesedést szerzett az OGD által korábban elnyert három kutatási koncessziójában
– áll a cég keddi közleményében.
Mint írják, az új lelőhely jelenleg naponta körülbelül 1000 hordó kőolajat ad, amelyen az OGD és a Mol az 51:49 százalék tulajdoni hányad arányában osztozik. Ez a Mol számára napi körülbelül 500 hordót jelent, ami a Mol-csoport 2023-as átlagos napi kőolajtermelésének körülbelül 1 százaléka és a Mol magyarországi kőolajtermelésének 5 százaléka. A kőolajat a Dunai Finomítóban dolgozzák fel.
Tavaly nyáron kezdték fúrni a kutat
Az Economx cikke szerint a Tura-D-3 nevű kutat tavaly nyáron kezdték fúrni, és 2100 méter mélyen bukkantak az olajkészletre. Mint írták, az úgynevezett paleogén medencében, amely egy Budapesttől nem messze található földtani egység, jelenleg négy kutatási koncesszió van, ebből a Mol a Dány terület felett rendelkezik.
A lap szerint a Mol jelentős sikert ért el itt 2022-ben: a felfedezett olajmezőn található Vecsés–2 kút mára a Mol egyik legnagyobb hozamú magyarországi olajkútjává vált napi 1400 hordó termeléssel, de a 2016 óta sikeresen termelő Tóalmás-Észak olajmező is a közelben található.
Nagyon büszke vagyok a Mol Magyarország kutatás-termelés csapatára, amely fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy minél több szénhidrogénhez jusson az ország hazai forrásból. Nekünk különösen fontos, hogy megragadjuk a lehetőségeket, növeljük a hazai kitermelési volument és csökkentsük Magyarország importkiszolgáltatottságát. A turai találat egy hatékony szakmai együttműködés eredménye: örömünkre szolgál, hogy az O&GD-vel közös kutatásunk ilyen gyorsan sikerre vezetett
– mondta Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója a lap beszámolója szerint.
A Mol Magyarország az elkövetkező öt évben százmilliárd forintos nagyságrendű összeget tervez beruházni Magyarországon a kőolaj- és földgázkitermelésbe. Ennek csaknem 60-65 százaléka földgáz-, 20-25 százaléka kőolajcélú, a maradék pedig az infrastruktúra biztonságos fenntartását, pótlását célozza.