A háború kirobbanása óta nem érkezett ilyen inflációs adat Európáról
Egy évvel korábban, tavaly áprilisban 7 százalék volt az euróövezeti fogyasztói árak éves emelkedése. Havi összevetésben ugyancsak az előzetes becslésnek megfelelően, 0,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak áprilisban a márciusi 0,8 százalék után.
Az Eurostat adatai alapján áprilisban az energiaárak 0,6 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól a márciusi 1,8 százalékos csökkenést követően. Az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánytermékek árának éves növekedési üteme 2,8 százalékra gyorsult áprilisban a márciusi 2,6 százalékról.
Magyarországon 3,7 százalékos az infláció
A szolgáltatások áprilisban 3,7 százalékkal, míg egy hónappal korábban, márciusban 4 százalékkal drágultak éves összevetésben. Az energia, élelmiszerek, alkoholok és dohánytermékek ára nélkül számított éves euróövezeti maginfláció az előzetes becsléssel összhangban 2,7 százalékra, 2022 februárja óta a legalacsonyabbra csökkent a márciusi 2,9 százalékról – összegezte az MTI.
Az euróövezeti inflációt érdemes a magyar adatokhoz is viszonyítani.
Áprilisban Magyarországon a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
Márciushoz viszonyítva átlagosan 0,7 százalékkal emelkedtek az árak, a járműüzemanyagok 3,5 százalékkal drágultak. Ezzel megszakadt a több mint egyéves trend, vagyis újra növekedésnek indult az infláció. Az infláció 14 hónap csökkenés után emelkedett. Januárban a fogyasztói árak átlagosan 3,8, februárban 3,7, míg márciusban 3,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A magyar adat a dezinfláció megtorpanását mutatja.