Ennyit szánnak a magyarok idén nyaralásra, de mutatunk egy trükköt a számoláshoz
További Gazdaság cikkek
- Távozik a Magyar Posta vezére, Nagy Márton megköszönte a munkáját
- Aki most siet, az kicselezheti az inflációt
- Ezermilliárd forint fölé nőtt Mészáros Lőrinc vagyona, megjelent a leggazdagabb magyarok listája
- Tiborcz István üzleti kérdésekben nem kéri ki Orbán Viktor véleményét
- Jelentős áremelkedésen mentek át ezek a termékek 2024-ben
Akik idén elmennek nyaralni mennek, azok átlagosan 327 ezer forintot szánnak a kikapcsolódásra – derült ki az első negyedévében készült K&H biztos jövő felmérésből. Az elemzésük szerint ez jókora növekedés a világjárvány sújtotta 2021-es év mélypontjához képest, amikor mindössze 183 ezer forint volt a tervezett éves utazási büdzsé. Majd ez 2022-ben 247 ezer forintra, 2023-ban 296 ezer forintra emelkedett a becsült átlag.
A növekedési tempó kissé csökkent az elmúlt évhez képest forintban számolva, a pénzintézet szerint érdemes azonban megnézni, hogyan alakultak a tervezett kiadások euróalapon, mivel a 2021-es szintekhez képest gyengült a magyar deviza. A jegybanki, valamivel kevesebb mint 359 forintos 2021-es árfolyammal számolva abban az évben több mint 510 euró jutott a nyaralásra.
A budapestiek 444 ezret költenének
Egy évvel később a 391 forintra emelkedő euróárfolyam ellenére 631 euróval számolhattak az érintettek, míg tavaly a 382 forintos árfolyam alapján majdnem 775 euró volt ugyanez az összeg. Euró alapon tehát a forintosított 80 százalék helyett csak 52 százalékos emelkedés ment végbe 2021-hez képest.
Majd az elemzésből az is kiderült, hogy az átlag mögötti számok szerint, a legtöbbet, átlagosan 444 ezer forintot a budapestiek költenének pihenésre, nyaralásra. A vidéki városok lakói esetén 313 és 331 ezer forint között alakul a tervezett kiadás, míg a falvak lakói átlagosan csak 236 ezer forintot szánnak kikapcsolódásra.
A magasabb végzettségűek közel 400 ezer forintot, az alacsonyabban képzettek átlag 271 ezer forintot említettek. Ugyanez az eltérés látható a jövedelmek növekedésével párhuzamosan, ahol a skála 161 ezer forint és 422 ezer forint között húzódik.
Az elmúlt évhez hasonlóan átlagosan 2,4 fő azok száma, akik ebből a költségkeretből útnak indulnának. A hosszabb távú adatsor csökkenő tendenciát mutat, elsősorban azért, mert negyedével nőtt azok száma, akik egyedül utaznak, vagy csak maguk után fizetik a nyaralás költségét – összegezték a felmérésükben.
Kevesen indulnak nyaralni egyedül
A pénzintézet részletes statisztikát is közölt. A középkorú magyarok többsége, 40 százaléka kettesben utazik. Ez főleg az ötvenes korosztályra jellemző, akik körében 50 százalék ez az arány. Hárman az utazók 13 százaléka indul nyaralni. A negyvenes korosztályban 24 százalék a hármasban nyaralók aránya.
Az utazók száma alapján vizsgált kiadási átlagok erősen lejtenek az egyedül útnak indulók felé, akik átlagosan 205 ezer forintot szánnak nyaralásra. A kétfős nyaralások esetén már csak 120 ezer forint jut egy utazóra.
A háromfős csoportok esetén 90 ezer, a négy fősöknél 85 ezer forint jut fejenként.
Jellemzően ugyanazokkal az útitársakkal tervezik a nyaralásukat, mint az elmúlt években. Az utazók 14 százaléka egyedül vág bele a nyári kalandba, és akik így döntenek jellemzően férfiak és a központi régióban élnek.
Házastárssal vagy mással kettesben a K&H kutatásban megszólalók 43 százaléka nyaral, szűkebb családdal, szülőkkel, gyerekkel 46 százalékuk. Az utóbbi a nők esetén 56, a férfiaknál 39 százalék. Az is kiderült, hogy a tágabb család bevonását az utazók 10 százaléka említette, főként az alacsonyabb jövedelműek.
Sokaknak a megtakarításukból kell fizetni
Baráti társaságok adják a nyaralók 17 százalékát. Ezen belül ebben a csoportban kiugróan magas, 30 százalék a fővárosiak aránya. Nem változott az sem tavalyhoz képest, hogy miből fedezik az emberek az utazási kiadásokat.
A felmérés válaszadóinak 69 százaléka saját jövedelmét és megtakarítását használja fel nyaralásra.
A 30–39 évesek körében 77, a magas jövedelműeknél 78 százalék ez az arány. Más családtag a nyaralók 19 százaléka esetén járul hozzá jelentősen az utazás költségéhez. A banki kölcsön átlagosan az emberek nyolc százaléka esetén játszik szerepet a kiadások fedezésében. Míg a magasabb bevétellel rendelkezők nemigen szorulnak rá erre, addig az alacsonyabb jövedelműek esetén 14-16 százalék ez az arány.
A SZÉP kártya a tavalyi 30 százalék helyett idén várhatóan az utazók 25 százalékánál lesz jelentős forrás. A gyerekesek esetén 36, a gyermekteleneknél 19 százalék ez az arány – összegezte a K&H biztos jövő felmérése.
(Borítókép: Kaszás Tamás / Index)