- Gazdaság
- azerbajdzsán
- földgázmező
- földgáz
- mvm
- lantos csaba
- energiaügyi miniszter
- energiaügyi minisztérium
Történetének legnagyobb befektetését kötötte meg az MVM, érkezik az azeri gáz
További Gazdaság cikkek
- Nem repedezik az üvegplafon: fizetésképtelenség nehezíti az albérletet keresők életét
- Mindjárt dézsából önti ránk a kormány a pénzt, így kell ügyesen aláállni
- A legbiztonságosabbnak tartott befektetési eszköz is Trump várható lépéseit kémleli
- Reszkethetnek az ételfutárok, Nagy Mártonék kipécézték őket
- A dögburgerezők kora rég lejárt, de a magyarok igényszintjén van mit javítani
Lantos Csaba elmondta, hogy Shah Deniz a világ egyik legnagyobb mélytengeri földgázmezője, amelyet a BP üzemeltet, a részesedés pedig azt jelenti, hogy Magyarország nagy mennyiségű földgázhoz jut.
A miniszter Magyarország szempontjából óriási jelentőségűnek nevezte az aláírt megállapodást, amelyben rögzítették, hogy 2050-ig melyik fél mekkora mennyiséget termelhet ki a Kaszpi-tenger alól. További potenciális új mezőkben is van kitermelési lehetőség – idézi az MTI a tárcavezetőt.
A megállapodás azért is jelentős, mert ha a 2022. évihez hasonló árkrízis alakulna ki, akkor a most kialakított pozíció természetes fedezetet biztosítana.
Az MVM saját erőforrásait használta fel a befektetéshez
Az állami tulajdonú MVM történetének ez a legnagyobb befektetése – emelte ki a tárcavezető, és jelezte, hogy a tranzakció az állami költségvetést nem terheli, a vállalat saját erőforrásait használta fel. Az ügylet zárása néhány hónap múlva várható.
A miniszter megjegyezte, hogy a Molnak van hasonló léptékű befektetése egy azeri kőolajmezőben, viszont állami cégként az MVM befektetése az első ilyen jelentős tranzakció.
Az MVM Csoportnak a BÉT honlapján közzétett tájékoztatója szerint az 1999-ben feltárt Shah Deniz a világ egyik legnagyobb földgázmezője, amely a Kaszpi-tenger mélytengeri talapzatán, Bakutól 70 kilométerre, délkeletre található. A Shah Deniz egy nem társasági formában működő, jogi személyiséggel nem rendelkező partnerség, amelyet a mindenkori tulajdonosok megbízása alapján a BP üzemeltet.
A felek megállapodtak további 4 százalékos részesedés megvásárlásáról az Azerbaijan Gas Supply Companyben (AGSC), a Shah Deniz gáz- és kondenzátummezőről termelt földgáz kizárólagos értékesítésére és szállítására létrehozott kereskedő társáságában. A mélytengeri mezőről származó földgázt az AGSC kereskedőcég hosszú távú megállapodások alapján értékesíti és szállítja azeri, grúz, török és európai partnereknek csővezetékeken keresztül.
Megbízhatóan termel a Shah Deniz
A Shah Deniz évente körülbelül 29 milliárd köbméter földgázt és körülbelül 60 millió hordó kondenzátumot képes kitermelni. A földgázmező jelentős szénhidrogén-tartalékokkal rendelkezik, és csaknem 20 éve stabilan, megbízhatóan termel. Összesen több mint 218 milliárd köbméter földgázt és 371 millió hordó kondenzátumot termelt eddig ki a kezdetek óta – közölték.
Az MVM Csoport a Shah Deniz gázmezőben történő részesedésszerzésével az SGC mellett olyan világvezető energetikai nagyvállalatokkal működik majd együtt, mint a partnerségben tulajdonosként résztvevő BP (29,99 százalék), a Lukoil (19,99 százalék), a TPAO (19 százalék) vagy a NICO (10 százalék).
A tranzakció teljes mértékben illeszkedik az európai uniós diverzifikációs törekvésekhez, a nemzeti energiastratégiához és az MVM Csoport növekedési stratégiához. A tranzakció zárása, azaz az MVM tulajdonba kerülése a zárási feltételek teljesülését követően, 2024 harmadik negyedévében várható az energetikai vállalat közleménye szerint.