Viszlát, forint? Elárulta Brüsszel, hogy mikor vezethetjük be az eurót
További Gazdaság cikkek
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
- A drónbizniszbe is belecsap a 4iG, amely nemrég az űriparban kezdett terjeszkedni
- Több száz milliárd forintos kárt okoznak a csalók, egyetlen fegyver van ellenük
- Rendeletmódosítással változtatna a kormány a személyi okmányok kiállításán
Kiadta legújabb konvergenciajelentését az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank – szúrta ki a HVG – és a dokumentumban azt vizsgálták, hogy az eurózónából kimaradó tagállamok jelenlek hol állnak a deviza bevezetésében.
A jelentés kifejezetten Bulgáriát, Csehországot, Magyarországot, Lengyelországot, Romániát és Svédországot értékelte. A legközelebb az euróhoz Bulgária áll, és Csehország és Svédország sincs messze az euró bevezetésétől.
Ugyanakkor Magyarország már nem áll ennyire jól, hiszen jelenleg egyik kritérium se teljesül.
A jelentés szerint a csatlakozás fő akadályát a magyar infláció jelenti, illetve a 6,7 százalékos deficit is az elvárt 3 százalékos szint felett van. Továbbá az eurókritériumok között van a hosszú távú kamatszint, ahol az elvárt szint 5,5 százalékos, ezt mindössze három ország teljesíti a hatból, Magyarország nincs köztük. A kormányzás minőségét is értékelték: a megfelelő szintet csak Svédország teljesít, Bulgáriában és Magyarországon problémákat látnak.
Nincs mese, be kell vezetni az eurót
Korábban már megírtuk, az Európai Unióval kapcsolatos csatlakozási szerződés kimondja: az unióba belépő államnak idővel csatlakoznia kell az euróövezethez, azaz előbb-utóbb majd Magyarországon is be kell vezetni az eurót.
„Meglehetősen szigorú követelményei vannak az euró bevezetésének, ám egyre több a vita arról, hogy ezek a követelmények mennyire segítenek valójában megteremteni és a gyakorlatba átültetni az optimális valutaövezet koncepcióját” – fogalmazott az Indexnek Virovácz Péter. Az ING elemzője szerint anélkül, hogy oldalakat töltetnénk meg a kritériumok pontos leírásával, elég annyit tudni, hogy négy gazdasági konvergenciakritérium létezik:
- árstabilitás,
- rendezett és fenntartható államháztartás,
- árfolyam-stabilitás
- és végezetül a hosszú lejáratú kamatlábak.
A feltételek teljesülését követően van lehetőség az árfolyam-mechanizmusba (ERM-II) belépni, ahol továbbra is tartani kell az említett gazdasági kritériumokat, különösen az árfolyam-stabilitást. A jogi konvergenciának is teljesülnie kell, ez már kevésbé gazdasági kérdés.
Amióta Magyarország része az Európai Uniónak, adódtak olyan időszakok – még ha csak rövidek is –, amikor a konvergenciakritériumok teljesültek vagy némi jóindulattal elfogadhatóak lettek volna. Ám ez már a múlt.