Itt a vége: bontják a szabálytalanul lezárt bejáróstégek kapuit a Balatonon
További Gazdaság cikkek
- A nagy ingatlanpiaci dilemma: megzabolázhatók-e az elszabadult árak?
- Havi egymillió forintos fizetéssel csábítanának dolgozókat a budapesti karácsonyi vásárra
- Nyitott a munkahelyváltásra a fehérgalléros dolgozók többsége
- Visszavonta a Mol minősítését a Moody's
- Felolvasták Nagy Mártonnak, melyek most a legnagyobb problémák a vállalkozók szerint
Korábban is akadtak Balaton-parti települések, ahol a vízügy munkatársai már nekiláttak a balatoni illegális stégek elbontásának, és flexszel vágták le a stégek kapuit, hiszen a Balatonon tilos a közterületről vízbe vezető stégekre kaput, kerítést tenni. Évtizedekig nem szereztek érvényt ennek a jogszabálynak és nem történt semmi, azonban most arról számolt be a HírBalaton, hogy a héten felhívások jelentek meg dél-balatoni illegális stégkapukon, miszerint 5 napja van a tulajdonosoknak az elbontásra, különben a vízügy teszi meg, a tulajdonos költségén.
A vízügy ott, ahol nincs engedély a stégre sem, azt is elbontja, ahol szabályosan építették fel a stéget, ott viszont csak a kaput szerelik le róla.
A lap információi szerint az elmúlt néhány hétben sokan kezdtek bele inkább maguk az illegális építmények elbontásába a tó keleti részén, hogy ne kelljen a nagy összegű büntetéseket befizetniük. Most pedig a Balaton déli partjánál is megfigyelték, hogy egyre többen bontják le a szabálytalanul épített vagy kapuval ellátott stégeiket. Több helyen pedig figyelmeztetést helyeznek el a hatóságok.
Nem csak szabálytalan, veszélyes is az illegális stégépítés
A folyamatok felgyorsulása annak is köszönhető, hogy új vezetője van a vízügy balatoni kirendeltségének.
Ahogyan arról az Index is beszámolt, a veszélyt jelentő, szabálytalanul elhagyott horgászkarók és illegális stégek felszámolását már tavaly megkezdték lebontani, most pedig a stégkapukon a sor. A hatóságok hangsúlyozzák, hogy az érvényes jogszabály szerint, aki a megfelelő engedély birtokában építette meg a vízállását, az sem zárhatja le kapuval, kerítéssel, ha közterületről vezet bejáró a tóba.
A változáshoz az is hozzájárulhatott, hogy egyes partszakaszokon a nádas több helyen pusztulni kezdett a felszabdaltságok, nádirtások miatt.
Hogy a helyiek hogyan viszonyulnak ahhoz, hogy lebontják a sok esetben több évtizede álló stégeket, azzal ebben az írásunkban foglalkoztunk.