Meghalt Gyökössy Gyula, a magyar szállodák megreformálója
Meghalt Gyökössy Gyula, a HungarHotels Vállalat volt vezérigazgatója és a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉÉSZ) korábbi elnöke – írja a Turizmus online.
Gyökössy Gyula 1933-ban született, majd tanulmányait a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem közgazdász szakán folytatta, ahol diplomája mellett doktorált is. Később a Belkereskedelmi Minisztérium Vendéglátó Főosztályán talált munkára.
Dolgozott az Országos Idegenforgalmi Hivatalnál (OIH) és a KERORG cégnél is. Innen került az akkori HungarHotels Vállalathoz vezérigazgatóként (1979–1986), miközben a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségében az elnök pozícióját látta el (1982-től 1989-ig).
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnökének is megválasztották, ezt a funkciót négy éven át – 1986-tól 1990-ig – látta el, majd a Magyar Turizmus Zrt. Felügyelő Bizottságának elnöke volt 1990-től 1994-ig.
Ő volt az, aki a magyarországi szállodaipar fellendítésében nagy szerepet játszott, hozzájárult a HungarHotels Vállalat korszerűsítéséhez és a nemzetközi porondon való megjelenéséhez. Ő felelt és vezényelte le a budapesti InterContinental szálloda felépítését – ez a mai Budapest Marriott Hotel –, valamint elindította a magyarországi szállodai szakképzés reformját.
Díjai között szepel a Magyar Köztársaság érdemrendje, amelyet 1986-ban vehetett át, valamint Széchenyi István-díjat (1990) és a Magyar Turizmus Zrt. Aranyérmét (1994) is átvehette.