Nagy Márton elárulta, két akcióterven is dolgozik a kormány

2024.07.01. 10:12
A reptér jelentős fejlesztés előtt áll, utasforgalma belátható időn belül 20 millióra emelkedhet – hívta fel erre a figyelmet a nemzetgazdasági miniszter, aki bejelentette: a kormány döntésének megfelelően 2024. szeptember 30-ig két új akciótervet dolgoznak ki a kkv-k helyzetének javítása érdekében. A közlemény szerint ebben jelentős fókuszt kaphat a turizmus.

Az első negyedévben újraindult a magyar gazdaság, a növekedés az Európai Unió élmezőnyébe tartozik – írta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. A közleménye szerint annak érdekében, hogy a bővülés üteme tovább fokozódjon, és Magyarország idén 2,5 százalékos, jövőre 4,1 százalékos GDP-bővülést érjen el, a kormány döntésének megfelelően

a Nemzetgazdasági Minisztérium szeptember 30-ig két új akciótervet dolgoz ki a kkv-k helyzetének javítása, illetve a turisztikai teljesítmény növelése érdekében.

Nagy Márton emlékeztetett arra, hogy a kis- és középvállalkozások adják a magyar gazdaság gerincét és tartópillérét. A kkv-k a hazai vállalkozások 99 százalékát teszik ki, és a foglalkoztatottak 72 százalékát alkalmazzák, ezzel több millió magyar család számára biztosítják a megélhetést.

Főszerepben a turizmus

A miniszter szerint a kkv-k alapjaiban határozzák meg a gazdaság versenyképességét, ezért a működési környezet javításával szükséges tovább erősíteni a vállalkozások hatékonyságát, termelékenységét és eredményességét.

A kidolgozás alatt álló akcióterv mindennek érdekében olyan beruházások támogatására, illetve olyan olcsó hiteleket biztosító finanszírozási programokra és ösztönző eszközökre fog javaslatot tenni az adminisztrációs terhek csökkentése mellett, amelyek támogatják és felgyorsítják a vállalkozások zöld- és digitális átállását.

Nagy Márton arra is kitért, a kkv-akcióterv célja, hogy a vállalkozások teljesítménye érdemben növekedjen, egyre több magyar cég jelenjen meg a nemzetközi piacokon és a hazai vállalkozások egyre feljebb lépjenek a beszállítói láncolatokban. Itt fontos kiemelni, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter két hete Oh Youngjuval, Dél-Korea kkv-kért és startupokért felelős miniszterével tárgyalt a két ország gazdasági együttműködéséről.

A tárcavezető szerint a turizmus a magyar gazdaság stratégiai fontosságú ágazata, amely a GDP több mint 10 százalékát biztosítja és közvetlen vagy közvetett módon 400 ezer embernek biztosít megélhetést. A turizmus fejlesztésén keresztül egyszerre növekedhet a hazai gazdaság teljesítménye és hazánk nemzetközi megbecsülése.

Érkezik az akcióterv pontos tartalma

A kormány célja, hogy a vendégéjszakák száma 2030-ra elérje az 50 milliót, ezzel párhuzamosan pedig az ágazat hozzájárulása a GDP-hez 16 százalékra növekedjen. Ennek érdekében a kormány célzott turisztikai akciótervet dolgoz ki. Az akcióterv központi eleme lesz – a működési feltételek és környezet javítása mellett – az újra magyar tulajdonban lévő reptér, mint az ország kapujának bekapcsolása az ágazat teljesítményének fokozásába. Ezt követően a nemzetgazdasági miniszter kiemelte:

A reptér ugyanis jelentős fejlesztés előtt áll, utasforgalma belátható időn belül 20 millióra emelkedhet, amely óriási lehetőséget jelent a turizmusban dolgozók számára is. Az akcióterv emellett olyan intézkedésekre fog javaslatot tenni, amelyek javítják a vidéki turizmus teljesítményét, ezzel is erősítve a vidék népességmegtartó erejét.

A kkv, illetve a turisztikai akcióterv végső soron hozzájárul, hogy Magyarországon tovább emelkedjen a foglalkoztatottak száma és aránya, továbbá ahhoz is, hogy Magyarország gazdasági fejlettsége 2030-ig elérje az uniós átlag 90 százalékát. Az akciótervek pontos tartalmáról a kormány, illetve a Nemzetgazdasági Minisztérium kellő időben tájékoztatja majd a nyilvánosságot – olvasható a közleményben.

Végezetül érdemes felhívni arra a figyelmet, hogy januárban a Nemzetgazdasági Minisztérium öt stratégiapillért azonosított. A KKV Stratégiában a kihívásokhoz és a beavatkozásokhoz önálló, pillérspecifikus célokat rendelt:

  1. Technológiaváltás, digitalizáció, zöldátállás és ESG-megfelelés, nemzetköziesedés, foglalkoztatás.
  2. Vállalkozóbarát adózás és üzleti környezet, beleértve az adminisztrációcsökkentést és a megfizethető energia biztosítását.
  3. Megfelelő finanszírozási lehetőségek biztosítása a kkv-k részére, a pénzügyi tudatosság fejlesztése.
  4. A gazdaság kitörési pontjai, kiemelt ágazatok fejlesztése, az innovációs potenciál kiaknázása.
  5. A vállalkozói kultúra és kompetenciák erősítése, speciális vállalkozói célcsoportok támogatása, generációváltás.