- Gazdaság
- magyar kormány
- üzemanyag
- üzemanyagár
- beavatkozás
- benzin
- gázolaj
- nagy márton
- grád ottó
- magyar ásványolaj szövetség
Grád Ottó: Nem lehet teljesíteni a kormány üzemanyagár-csökkentésre vonatkozó kérését
További Gazdaság cikkek
- Eldőlni látszik, megelőzi-e Kína az Egyesült Államokat a gazdasági harcban
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
Az Economx kérdéseire válaszolva a főtitkár – akinek szervezete hétfőn egyeztetett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterrel – közölte: relevánsnak csak a szomszédos országok üzemanyagpiacait lehet tekinteni, és jelen pillanatban a magyarországi üzemanyag szinte ugyanazon az árszinten van, tehát komoly beavatkozásra szerinte nincs szükség.
Kifejtette, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) két átlagárat számolt: a szomszédos országokét és a környező országokét is. Az utóbbiba Lengyelország és Bulgária is beleszámít, ahol alacsonyabbak az árak – főleg Bulgáriában, ahol lényegesen alacsonyabb szintű az adókörnyezet.
Hangsúlyozta, hogy a hazai árváltozások a piaci változásokat követik, tehát a nemzetközi üzemanyagár-változásokat, vagy a forint erősödését, gyengülését. Példaként hozta fel, hogy a Mol július 11-től 4 forinttal csökkenti a gázolaj nagykereskedelmi árát, tehát a piaci változások lekövetése az árcsökkenés irányába is megtörténik.
Azért kell szurkolni, hogy a kőolaj világpiaci ára normalizálódjon, ami most úgy tűnik, hogy megkezdődött, az utolsó 3 hétben tapasztalt közel 15 százalékos emelkedés befejeződött
– fűzte hozzá Grád Ottó, majd utalt arra, hogy néhány napja csökkenni kezdtek az árak, és ha ez folytatódik, akkor nem lesz szükség beavatkozásra a kormány részéről.
De arra is kitért, hogy mire lehetne számítani, ha mégis beavatkozna a kormány. Mint mondta, ez esetben
akkor ugyanolyan helyzet állhatna elő, mint 2022-ben, amikor szélsőséges helyzet alakult ki a kutakon, és már maga az üzemanyag-vásárlás is komoly kihívást jelentett.
Ellenkező esetben szerinte nem lesznek problémák az ellátással. Mint mondta, nyáron az utazások miatt megnövekedhet a kereslet az üzemanyagra, de így sem fordulhat elő olyan többletkereslet, ami az árak felhajtását okozná, hiszen a piacon nagy a verseny. Ha nem történik semmilyen komolyabb geopolitikai változás, illetve meteorológiai/földrajzi nehézségek sem lesznek, akkor nem növekednek a kockázatok a kínálati oldalon.
Ha normalizálódás lesz, akkor Grád Ottó szerint a nyári időszakot ezen az üzemanyagárszinten lehet tartani, vagy akár pár forintos csökkenés is bekövetkezhet. Mivel a jelenlegi árszint nagyjából mind a kitermelőknek, mind a vásárlóknak megfelel, szerinte jelentős árváltozás az év hátralevő részében sem lesz.