Matolcsy Györgyék nem hátrálnak, bátor döntést hoztak
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
A hét legfontosabb hazai vonatkozású gazdasági eseménye az MNB kamatmeghatározó ülése. A jegybank tavaly májusban kezdte meg a kamatcsökkentést a 18 százalékos irányadó kamatról, amely a legújabb kamatdöntéssel 6,75 százalékra ért.
KEDDEN 25 BÁZISPONTTAL CSÖKKENTETTE A JEGYBANK AZ ALAPKAMATOT.
A döntés megegyezett az Indexnek nyilatkozó szakértők előrejelzésével. Az előző kamatdöntés után sokan vélekedtek úgy, hogy most szünetet tarthat a jegybank, akkor a forint épp jelentősen gyengült, 400 körül járt az euróval szemben.
Majd sorra jöttek a kamatvágás mellett szóló érvek, így az elemzők várakozásai is módosultak, a júliusi döntés előtt már többen vártak kamatcsökkentést. Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője szerint a kamatvágás mellett szólt, hogy a legutóbbi, június 18-i kamatdöntő ülés óta eltelt időszakban több kedvező folyamatot láthattunk. Egyrészt bár a júniusi maginfláció emelkedett, a headline infláció 3,7 százalékra csökkent.
Ezért vághatott a jegybank
Varga rávilágított, hogy a csökkenő headline infláció mellett több tényező is kamatcsökkentésre bátoríthatta a jegybankot:
- Magyarország kockázati megítélése kismértékben javult, a nemrég bejelentett kormányzati intézkedések – bár inflációnövelő hatásúak lehetnek – közelebb hozhatják a költségvetési hiánycél elérését.
- A forint kismértékben erősödni tudott az euróval és nagyobb mértékben a dollárral szemben.
- Jelentősen erősödtek az amerikai kamatvágási várakozások, ami egy fontos szempontja az MNB-nek a kamatvágási mozgástér kapcsán.
- Az Európai Központi Bank elnöke is óvatosan utalt rá, hogy szeptemberben folytatódhat a kamatvágási ciklus.
A szakértő szerint az MNB augusztusban szünetet tarthat, majd a szeptember 24-i ülésen az EKB és a Fed szeptemberi döntésének függvényében folytatódhat a hazai kamatvágási ciklus.
A kamatvágás a csökkenő piaci kamatvárakozások miatt várhatóan nem fogja túlságosan megrengetni a forintot, de egy esetleges további erősödésnek gátat szabhat
– világított rá Árokszállási Zoltán, aki szerint fontos lesz majd a döntést követő MNB-tájékoztató és a Monetáris Tanács közleménye is, mivel a hazai inflációval kapcsolatban az összes kétely még nem múlt el. A fentiek miatt a keddi nap különösen érdekes lehet a forint számára, bármely irányba elképzelhető hevesebb mozgás. A kamatdöntés hátteréről az ülést követő online sajtótájékoztatón, 15 órakor tudhattunk meg többet, amelyet Virág Barnabás jegybanki alelnök vezetett.
Virág Barnabás: Még 1-2 kamatcsökkentés tűnik reálisnak
„A szigorú irányultságú Monetáris Politika továbbra is kulcs a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél eléréséhez” – kezdte a sajtótájékoztatót Virág Barnabás. A szigorú monetáris politikáról elmondta, hogy annak több sarokpontja is van:
- minden olyan tényező, ami a hazai inflációs kilátásokra hatással van,
- az ország kockázati megítélése,
- a régión belüli relatív pozíciónk,
- valamint a nemzetközi kockázati és monetáris politikai környezet alakulása.
Emlékeztetett, hogy júniustól új szakasz vette kezdetét: a beérkező adatok alapján a Tanács hónapról hónapra dönt az alapkamat mértékéről.
A kamatdöntés a tartás és a kismértékű kamatcsökkentés között dől el.
„A piaci elemzők még további 1-2 kamatcsökkentést várnak az év második felére, eltérő lefutással. Ez a jelenlegi információk alapján reálisnak tekinthető” – világított rá a jegybank alelnöke.
Javult Magyarország kockázati megítélése
Virág Barnabás elmondta, hogy a másfél, kétéves horizontú kamatvárakozások érdemben lefelé tolódtak az elmúlt hetekben, ugyanakkor a folyamatok fenntarthatóságának megítéléséhez több beérkező adatra van szükség. Az óvatosság továbbra is indokolt. Az asztalon ott volt a kamattartás és a kamatcsökkentés is, végül az utóbbi, azaz a vágás mellett döntöttek. A mögöttes okokat felsorolta a jegybank alelnöke:
- A külső egyensúlyi folyamatok kedvezően alakulnak, valamint a fiskális hiánycsökkentés is megkezdődött.
- A globális kockázatvállalási hajlandóság javult, azonban továbbra is változékony. Az elmúlt hetekben a Fed-től az év végéig várt kamatcsökkentés mértéke nőtt.
- A legutóbbi, piaci várakozásoknál jobb inflációs adat nem változtatja meg a várható inflációs pályát, de az ország kockázati megítélésének erősödése mellett lehetővé tette a kamatcsökkentés korábbi végrehajtását.
„Nem dőlhetünk hátra: előretekintve továbbra is óvatos és türelmes monetáris politika indokolt” – hangsúlyozta Virág Barnabás.
(Borítókép: Hegedüs Róbert / MTI)