Nincs több titok, ennyi pénzt kaptunk a munkánkért a közelmúltban
További Gazdaság cikkek
- A nagy ingatlanpiaci dilemma: megzabolázhatók-e az elszabadult árak?
- Havi egymillió forintos fizetéssel csábítanának dolgozókat a budapesti karácsonyi vásárra
- Nyitott a munkahelyváltásra a fehérgalléros dolgozók többsége
- Visszavonta a Mol minősítését a Moody's
- Felolvasták Nagy Mártonnak, melyek most a legnagyobb problémák a vállalkozók szerint
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán publikálta a május hónapra vonatkozó keresetekkel kapcsolatos adatokat. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 000 forint volt, 14,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 607 800 forintra becsülhető, 15,1 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A rendszeres bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 609 100, a költségvetésben 592 900, a nonprofit szektorban 636 200 forintot tett ki, számszerűleg 14,1, 17,5, illetve 19,3 százalékkal emelkedett egy év alatt.
Két számjegyű növekedés a reálbéreknél
A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 433 600, a kedvezményeket figyelembe véve 448 700 forintot ért el, 14,8, illetve 14,6 százalékkal volt magasabb, mint 2023 májusában. Azonban ennél jóval pontosabb mutató a reálkereset, ami
10,4 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 4 százalékos növekedése mellett.
Januárban a reálkereset szintén 10,4, februárban 9,9, márciusban 9,9, míg áprilisban 9,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
A bruttó mediánkereset 525 100 forint volt, vagyis 16,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 363 900 forintot ért el, ez 17,2 százalékkal múlta felül az előző év azonos időszakához tartozó statisztikát.
Az idei évben eddig, tehát januártól májusig a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 633 300 forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 421 100, a kedvezményeket figyelembe véve 435 800 forintot ért el.
A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset pedig egyaránt 14,2, míg a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 14 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A keresetektől függetlenül kedden írtuk meg, hogy a magyarok egy részének maximum levegővételre telik a hó végén. Hiszen újabb felmérés látott napvilágot a magyar háztartások pénzügyi helyzetéről. A Provident pénzügyi jóléti kutatása szerint ugyan nőtt a magyarok pénzügyi tudatossága, továbbá többet tudnak megtakarítani, négy honfitársunkból csupán egynek marad elegendő pénze hó végén.
A kormánynak tetszenek a számok
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár közleményben értékelte az adatokat: a célzott és hatékony kormányzati lépések hatására az infláció töretlenül alacsony, 2024 júniusában a piaci várakozásokat felülmúlva 3,7 százalékot ért el. Ennek következtében szeptember óta, tehát már 9 hónapja folyamatosan nőnek a reálbérek, májusban 10,4 százalékkal emelkedett a fizetések vásárlóereje – összegezte.
Az államtitkár szerint ebben nagy szerepet játszik, hogy a munkaadók és munkavállalók egyezségének köszönhetően példa nélküli módon, már 2023 decemberében sor került a minimálbér és a garantált bérminimum 15 százalékos, illetve 10 százalékos emelésére. Az államtitkár hozzátette,
egyre többen és egyre jobban keresnek.
A reálbérek dinamikus növekedése és az óvatossági motívum oldódása elősegítik a fogyasztás bővülését, végső soron a gazdasági növekedést. Majd végül kiemelte, hogy ötödik hónapja növekszik a kiskereskedelmi forgalom, továbbá az év első felében közel 8%-kal bővült a turizmus a tavalyi rekordévhez képest.
(Borítókép: Németh Emília / Index)