Új pályázati lehetőségekkel segítik a családi gazdaságokat
További Gazdaság cikkek
A XXII. Tarka Fesztivál keretében megrendezett, XXVI. Bonyhádi Állategészségügyi és Állattenyésztési Tanácskozás országos agrárfórum rendezvényén Feldman Zsolt kiemelte, a kisebb és a nagyobb üzemek számára is új pályázati felhívások jelennek meg. Az államtitkár szavai szerint ezekkel éppúgy támogatják a nagyobb, komplex beruházásokat, mint a kisebb léptékű fejlesztéseket.
A Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének feltételrendszeréhez igazodva fejlesztéseikhez biztosítékmentes előleg is rendelkezésükre áll
– húzta alá, hozzátéve: a megváltozott fogyasztói igények tükrében kiemelkedő lehetőség ez a kisebb, családi állattartó gazdaságok számára is. „Emellett a kamatköltségekhez is igényelhető támogatás. Nem szükséges építéssel járó beruházást tervezni, a támogatás eszközbeszerzésre is felhasználható” – idézte az Agrárminisztérium közleményben a mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkárt.
Feldman Zsolt hangsúlyozta, a hazai tejtermelés volumene évek óta nő, köszönhető ez a hatékonyságnövelő beruházásoknak és a tenyésztésszervezésnek, a tenyésztő szervezetek kiemelkedő munkájának.
Tenyésztésszervezési támogatás jogcímen 2023-ban 1,9 milliárd forintot kaptak az állattartók, ebből a szarvasmarha-ágazat 900 millió forintot.
„Újdonság a KAP új pályázati rendszerében az a magyar kezdeményezés is, amelynek köszönhetően új jogcímeken is igényelhető állatjóléti támogatás. A húshasznú szarvasmarhatartóktól 2024-ben 1479 kérelem érkezett be erre a jogcímre” – mondta Feldman Zsolt. Majd azzal folytatta, hogy az Európai Unió Közös Agrárpolitikája szigorította a termelés feltételeit, az új szabályozási rendszerhez való alkalmazkodás kihívásokat teremtett. A termeléshez kötött támogatások kapcsán az államtitkár elmondta, a tavalyi kérelmek alapján
az anyatehéntartók 10,3 milliárd forint, a hízott bikát tartók 1,25 milliárd forint, a tejhasznú szarvasmarha tartók pedig 29,1 milliárd forint kifizetésben részesültek.
A Magyartarka kettős hasznosítású fajta, népszerű a hazai állattartók körében. A kisgazdaságoknak kiemelt szerepük van a tejtermékek, sajtok, kistermelői élelmiszerek előállításában. Nekik nagy lehetőség a most megjelenő, kis léptékű, élelmiszer feldolgozást segítő pályázati felhívás – idézi az MTI Feldman Zsolt szavait.
Amíg 2010-ben a magyar lakosság sajtból és túróból 5,5 kilogrammot fogyasztott éves alapon, addig 2020-ban ez az arány már 8,9 kilogrammra emelkedett
– mutatják a statisztikák. Feldman Zsolt hozzátette, a támogatások fontos célja az is, hogy ezt a növekvő fogyasztói igényt hogyan tudják a jövőben magyar állatállományból kielégíteni – olvasható az AM közleményében.