Leállnak a magyarok által is kedvelt strandok, a háttérben felsejlik a maffia
További Gazdaság cikkek
- Tarolt a SZÉP-kártya, de a kormány már bejelentette a változtatásokat
- Történelmi üzleteket kötöttek, eurómilliárdok mozdultak meg Magyarországon
- Fordulat jöhet a bérekben, búcsút inthetünk a 10 százalék feletti bérdinamikának
- Távozik a Magyar Posta vezére, Nagy Márton megköszönte a munkáját
- Aki most siet, az kicselezheti az inflációt
Egy jogi vita vezetett tiltakozásig az olasz tengerpartokon, amelyek a magyarok által kedvelt üdülőhelyeknek számítanak.
Múlt hét Péntektől Olaszország számos népszerű tengerparti strandján délelőttönként több órás bezárásokkal szembesülhetnek a nyaralók egész augusztusban és szeptember elején,
az üzemeltetők így tiltakoznak az ellen, hogy az EU és Róma bele akar avatkozni az évtizedek óta jellemző engedélyeztetési eljárásba – írja az Economx.hu az osztrák Kurier értesüléseire hivatkozva.
Első körben a nyugágyak, napernyők bérbeadói, illetve a vendéglátósok sztrájkoltak a hétvégén: országszerte reggel 7 óra helyett csak 9.30-kor nyitották ki a kapukat a fürdőzők előtt, míg ezen a héten Szicíliában naponta hatórás leállások lehetnek.
A parti cégek szakszervezeti szövetsége azért kezdeményezte a sztrájkokat, hogy véget vessen az iparágban kialakult kaotikus helyzetnek.
Olyannyira elszántak, hogy ha nem sikerül számukra kedvező lépésre kényszeríteni a kormányt, augusztus 19-től emelik a tétet: naponta egyre hosszabban maradnak zárva, és a demonstrációk a szeptemberi utószezont is tönkretehetik.
Ez áll a tiltakozás hátterében
A sztrájkhullámot az állami koncessziók odaítélésével kapcsolatos viták váltják ki, ami veszélyezteti a tengerparti városokban élő családi vállalkozások megélhetését.
Olaszországban alapvetően az állam tulajdonában vannak a strandok, amelyek üzemeltetési jogát a helyi önkormányzatok korábban magánszemélyeknek ítélték oda – például háborús veteránoknak azzal a céllal, hogy biztos jövedelmet garantáljanak nekik.
Az üdülőhelyek az eddigi évtizedekben ugyanazoknak az üzemeltető családoknak a kezében maradtak, és az engedélyek különösebb ügyintézés nélkül, automatikusan hosszabbodtak.
A német Welt információi szerint egy működési engedély 7600 euróba kerül az olasz tengerpartokon, amelyből strandonként 260 ezer eurós éves forgalmat realizálnak az üzemeltetők.
Ebből viszont az állam csak keveset profitál: évente összesen körülbelül 100 millió eurót. Ehhez képest a családi cégek körülbelül 2 milliárd eurós bevételt hoznak össze. És itt ugrik a majom a vízbe. Ugyanis az EU illetékes bizottsága idén elrendelte, hogy a 2006 óta érvényes uniós szabályozáshoz Olaszország is alkalmazkodjon, és írjon ki pályázatokat a tengerparti üdülőhelyek engedélyeztetésére.
A strandüzemeltetők attól tartanak, hogy a nemzetközi cégek már kinézték maguknak az aranytojást tojó tyúkjaikat, a strandokat.
Ezzel pedig kivennék a kezükből a jól jövedelmező licenceket, a biztos megélhetést.
Az unió már egy ideje követeli az átláthatóbb eljárásokat: nyilvános, Európa-szerte pályázható tendereket vár el az olasz partokon is, amit azonban Meloni olasz miniszterelnök – a családi vállalkozások felháborodása miatt – hónapok óta halogat.
Olaszország eddig megúszta ezt a kötelezettséget, igaz, emiatt már két büntetőeljárást is kapott Brüsszeltől.
Kétszázezer forint a nyugágybérlés
A standok üzemeltetőinek hírneve az elmúlt években azonban megkopott, mert egyre több helyi lakos és külföldi turista panaszkodik a kirívóan magas árakra.
A nyugágyak bérlése Szardínián a legdrágább, ahol a luxusstrandokon több mint 500 eurót (Hozzávetőleg 200 ezer forintot) kérnek el naponta
– írja cikkében az Economx. A lap rámutat, hogy ennél van olcsóbb is, a Codacons olasz fogyasztóvédelmi egyesület szerint például átlagosan 32–35 eurót (kb. 11 ezer forintot) kell fizetni naponta egy napernyőért és nyugágyért, ami tavalyhoz képest 3–5 százalékos emelést jelent.
A maffia is felsejlik a háttérben
Az olasz sajtóban idézett környezetvédelmi csoportok szerint ráadásul a korrupció is egyre inkább jelen van ezen a piacon.
A bírálatok szerint a strandlétesítmények egy része a helyi maffia kezébe került, mivel a klánokat is vonzzák a nagy profitot hozó üzleti modellek a turizmusban
– jelezte az Economx. „Különösen Szicíliában igaz ez, ahol Catania tengerparti területén, illetve Trapanitól a Jón-tenger partjáig már teljesen leuralták a strandokat.”
„Ennek részeként kenőpénzeket fogadnak el, és irányítják a parkolókezelést, illetve a biztonságot, kényszerítve az üzemeltetőket, hogy a maffia embereit alkalmazzák ezekre a feladatokra” – írja a La Sicilia. A lap információi szerint Szicília strandjain augusztus 10. és 20. között naponta hatórás leállást, majd augusztus végén és szeptember elején további demonstrációkat terveznek.
A DIA olasz maffiaellenes ügynökség jelentése azt is megállapította, hogy a tengerparti bizniszben már érintettek a Spada klán, a Camorra, a 'Ndrangheta és a Cosa Nostra maffia tagjai is, akik főként a dél-olaszországi Campania és Basilicata régiót uralják.
„A kormány ezért is szeretne új szabályozást alkotni a koncessziós jogok gyakorlására, hogy a jövőben megakadályozza a maffiaszerű machinációkat” – summázta az Economx.