Ötmilliárd forint értékben vittek vissza palackokat
További Gazdaság cikkek
- Ártatlannak vallotta magát az amerikai egészségbiztosító vezérigazgatójának meggyilkolásával vádolt férfi
- Vallottak a magyarok, ezért őrülnek meg a dubaji csokiért
- Sínen van az üzlet: nagyot kanyarít a Waberer’s
- Új pályázat indult, amivel az egyetemi kutatási eredményeket vinnék piacra
- Itt a nagy állampapír cserebere és egy új ajánlat
Szabó Szilvia a biatorbágyi Príma üzletnél tartott sajtótájékoztatón elmondta: minden várakozást felülmúlt a vásárlók aktivitása és lelkesedése, ahogyan elkezdték használni a rendszert. Hozzátette, hogy pár hét alatt, augusztus közepére már elérte a napi 4-5 milliót a visszavitt italcsomagolások száma. A MOHU célja, hogy az italcsomagolások minimum 90 százalékát visszaváltsák Magyarországon.
Szabó Szilvia a MOHU EPR-vezetője elmondása szerint a százmilliomodik palack visszaváltása igazolja a rendszer bevezetésének helyességét, és azt, hogy a vásárlók elkötelezettek a környezetvédelem, illetve a fenntarthatóság iránt. Majd kiemelte: a MOHU feladatának tekinti, hogy minden vásárló számára elérhető és kényelmes megoldást kínáljon a palackvisszaváltás területén.
Ennek érdekében fejlesztik és bővítik a hálózatot, amelynek rendszerében már több mint 3 ezer automata és közel ezer kézi visszaváltó működik az országban, és számuk folyamatosan bővül.
A cél, hogy a következő években elérjük a napi 6-7 milliós visszaváltási mennyiséget
– jelentette ki Szabó Szilvia. Fodor Attila, a CBA kommunikációs igazgatója elmondta, a cégcsoport azon dolgozik, hogy a vevőknek minél több helyen rendelkezésére álljon a visszaváltás lehetősége, hiszen a vásárlók kiszolgálása az elsődleges szempontjuk.
Naponta 300 millió forint megy a szemétbe
Tapasztalataik szerint a forgalomnövelő kényelmi szolgáltatás jól vizsgázott, már a bevezető szakaszban kiugróan magas érdeklődés övezte a visszaváltást. „A fogyasztók fogékonyak az edukációra, tudatában vannak a visszaváltási lehetőségeknek, ismerik és aktívan használják is a rendszert” – mondta az igazgató, amit az MTI összegzett.
Ahogy kedden reggel megírtuk, a MOHU adatai szerint egyre több betétdíjas italcsomagolást visznek vissza a gyűjtőpontokra a magyarok, de még így is naponta átlagosan 6 millió darab 50 forintos palack végzi a kukákban. Értelemszerűen a legnagyobb áthaladó forgalommal rendelkező kerületek szemeteseiben landol a legtöbb értékes „szemét”, ami miatt egyre több palackvadász érkezik a belvárosba, hogy kifossza a kukákat.
Július 1-je óta az italgyártók már nem szállíthatnak ki a boltokba nem visszaváltható termékeket, ennek eredményeképpen lassan már csak 50 forintos betétdíjjal rendelkező italokkal (0,1–3 literes űrtartalmú, műanyag, üveg és fém italos dobozokkal) lehet találkozni az üzletek polcain.
Évente nagyjából 3,5 milliárd italcsomagolás kerül forgalomba, ami átlagosan napi 9,6 millió betétdíjas terméknek felel meg. Az új palackvisszaváltási rendszer működtetéséért felelős MOHU a hónap elején kiadott közleménye szerint naponta 3,5 millió visszaváltás történik, vagyis 6,1 millió csomagolás nem kerül visszaváltásra.
Korábban pedig azzal foglalkoztunk, hogy óriási üzlet lehet a boltoknak a palackok visszaváltása, mégis hagyják, hogy ússzunk a szemétben. Az elmúlt időszakban felmerült kérdéseket csokorba gyűjtöttük és megkerestük velük a Mohut és más iparági szereplőket. Bőven van hova fejlődni, de ahhoz önmagában kevés a Mol leányvállalata, hogy egy zöldebb Magyarországon ébredjünk, egyaránt szükség van a boltokra és az emberekre is.
(Borítókép: Lakatos Péter / MTI)