Kiderült, hogyan teljesítünk az uniós felzárkózásban
További Gazdaság cikkek
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024-ben már a megszokottól korábban, a tárgyidőszak végét követő 30. napon közzéteszi a bruttó hazai termék (GDP) adatait. Így az unió azon országainak egyike lettünk, amelyek a legkorábban ki tudják adni ezt az első becslést – összegezte Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének munkatársa.
Majd külön kiemelte, a részletesebb és pontosított adatok csak szeptember 3-án állnak a rendelkezésünkre, de a főbb irányokat már ebből a korai közlésből láthatjuk, és a KSH-val egy napon kiadta az Eurostat 14 ország adatát.
A jelenleg ismert országok közül nálunk volt a 4. legnagyobb, 1,3 százalékos növekedés, ha a szezonális és naptárhatással korrigált értéket vizsgáljuk, és az előző év azonos időszakával hasonlítjuk össze. Az unió átlaga (0,7 százalék) és az euróövezet átlaga (0,6 százalék) fele a magyar dinamikának. Az unió három nagy gazdasága, a német, a francia és az olasz is jóval kisebb ütemben fejlődött az idén mindkét negyedévben, mint mi, sőt a németeknél még a tavalyihoz viszonyítva is csökkent a GDP
– írta az elemzésében. Szalai Piroska szerint a magyar idei második negyedév az elsőhöz viszonyítva stagnált, a pontos érték alapján az első becslés szerint 0,2 százalékkal csökkent. „Ezt próbálták úgy magyarázni egyes elemzők, mintha már itt lenne a gazdasági összeomlás.” Ugyanakkor kiemelte:
Az első negyedévben a múlt év utolsó negyedévéhez viszonyítva 0,7 százalékkal növekedtünk, és így a két negyedévben összességében is növekedést tudunk kimutatni még negyedéves alapon is.
Végezetül arra is kitért, ha az idei első fél évünket egyben hasonlítjuk a tavalyi első fél évhez, akkor 1,5 százalékos növekedést tapasztalunk, ami uniós szinten kimondottan jónak számít.
Az élmezőnyben a magyar növekedés?
Érdemes felidézni, a második negyedévében 1,3 százalékkal múlta felül a gazdaság teljesítménye az egy évvel korábbi szintet. Ezzel a magyar GDP-növekedés az Eurostat adatai szerint az élmezőnybe tartozik, és a 8. legjobb helyet érte el az Európai Unión belül. A magyar gazdaság bővülése
megelőzi többek közt a belga, a francia, az olasz, a holland, a román, a lett vagy éppen a német gazdaság teljesítményét
– hívta fel erre a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán. A tárca szerint a második negyedévben ezáltal tovább folytatódott hazánk felzárkózása az unió átlagához, hiszen a magyar növekedés több mint kétszeresét éri el az eurózóna (0,6 százalék) bővülési ütemének, és lényegesen kedvezőbb, mint a 0,8 százalékot elérő uniós átlag.
A kormány várakozásai szerint idén ősszel már egy békeköltségvetést terjeszthet az Országgyűlés elé, mely a kkv-k támogatását, valamint a családok segítését célzó akcióterveken keresztül a gazdasági növekedést is fellendítheti. A célzott kormányzati intézkedések és a háború minél gyorsabb lezárása hozzájárul a jövő évi 4 százalékos GDP-növekedés eléréséhez, amelyben a kormány továbbra is bízik.