Csökkent az építőipari termelés, húszezerrel kevesebben dolgoznak építkezéseken
További Gazdaság cikkek
- Kiderült, hány luxusautót adtak el novemberben Magyarországon
- 320 ezer bankkártyát hív vissza az OTP Bank külföldön
- Történelmi mélypontra került a forint, Orbán Viktor rámutatott a forintgyengülés felelőseire
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
Egy építőiparhoz kötődő kereskedelmi vállalat forgalma 20 százalékkal esett vissza, melyen az otthonfelújítási program sem segített, pedig többmilliós támogatást és kamatmentes hitelt ígért a kormány − kezdte riportját az RTL Híradó.
Kivárást tapasztalunk a felújítási termékkörök esetében, például szigetelőanyagoknál azt látjuk, hogy csökkent a kereslet az idei évben az előző évhez képest. Úgy látjuk, hogy ennek az otthonfelújítási programnak a gazdaságélénkítő hatása elsősorban az őszi hónapokban lesz esedékes.
− mondta Juhász Attila, az Újház Zrt. igazgatósági elnöke.
Az év elején még növekvő építőipari teljesítményt mért a Központi Statisztikai Hivatal, a pénzügyminiszter azonban tavasszal azt nyilatkozta, hogy lendületet vett a gazdaság, miután bejelentette, hogy építkezéseket halaszt a tervezettnél magasabb költségvetési hiány miatt.
„Külön felhívnám a figyelmet arra, hogy januárban már az építőipar is olyan számokat produkált, amelyek azt mutatják, hogy növekedési pályára kerültünk” − közölte áprilisban Varga Mihály pénzügyminiszter.
Az építőipari termelés éves alapon 1,4, míg havi alapon 6,4 százalékos csökkenést mutatott 2024 júniusában. Ezt részben a drága lakáshitelek is okozták a hat százalék feletti kamattal. Ezt Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének vezetője így kommentálta:
Az állam 2023-2024-re tervezett munkáinak jelentős részét elhalasztotta, különösen igaz ez az épületépítésekre, mint kórház, óvoda, bölcsőde és közintézmények. A lakosság pedig kivár mindaddig, amíg öt százalék vagy az alá nem csökken a forintalapú hitelek kamata. A lakosság nem fog bele nagyobb értékű építésekbe.
Harmadával kevesebb szerződést kötöttek építési munkákra, emiatt annyi dolgozóra sincsen szükség. „385 ezer embert foglalkoztattunk a múlt év utolsó hónapjaiban tartósan, ehhez képest a hat hónaptól tovább foglalkoztatottak létszáma körülbelül 20 ezer fővel kevesebb” − tette hozzá Koji László.