Csökkent az építőipari termelés, húszezerrel kevesebben dolgoznak építkezéseken

2024.08.19. 14:25
Már 20 ezer embert bocsátottak el az építőiparból tavalyhoz képest – ezt az Építési Vállalkozók Szakszövetségének elnöke nyilatkozta az RTL Híradónak. A húzóágazat teljesítménye majdnem hat és fél százalékkal esett egyetlen hónap alatt. Zuhannak a megrendelések, mert a családok és a kormány is kevesebbet költ beruházásokra. Közben az építkezések öt százalékkal drágultak az első félévben.

Egy építőiparhoz kötődő kereskedelmi vállalat forgalma 20 százalékkal esett vissza, melyen az otthonfelújítási program sem segített, pedig többmilliós támogatást és kamatmentes hitelt ígért a kormány − kezdte riportját az RTL Híradó.

Kivárást tapasztalunk a felújítási termékkörök esetében, például szigetelőanyagoknál azt látjuk, hogy csökkent a kereslet az idei évben az előző évhez képest. Úgy látjuk, hogy ennek az otthonfelújítási programnak a gazdaságélénkítő hatása elsősorban az őszi hónapokban lesz esedékes. 

− mondta Juhász Attila, az Újház Zrt. igazgatósági elnöke.

Az év elején még növekvő építőipari teljesítményt mért a Központi Statisztikai Hivatal, a pénzügyminiszter azonban tavasszal azt nyilatkozta, hogy lendületet vett a gazdaság, miután bejelentette, hogy építkezéseket halaszt a tervezettnél magasabb költségvetési hiány miatt.

„Külön felhívnám a figyelmet arra, hogy januárban már az építőipar is olyan számokat produkált, amelyek azt mutatják, hogy növekedési pályára kerültünk” − közölte áprilisban Varga Mihály pénzügyminiszter.

Az építőipari termelés éves alapon 1,4, míg havi alapon 6,4 százalékos csökkenést mutatott 2024 júniusában. Ezt részben a drága lakáshitelek is okozták a hat százalék feletti kamattal. Ezt Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének vezetője így kommentálta:

Az állam 2023-2024-re tervezett munkáinak jelentős részét elhalasztotta, különösen igaz ez az épületépítésekre, mint kórház, óvoda, bölcsőde és közintézmények. A lakosság pedig kivár mindaddig, amíg öt százalék vagy az alá nem csökken a forintalapú hitelek kamata. A lakosság nem fog bele nagyobb értékű építésekbe.

Harmadával kevesebb szerződést kötöttek építési munkákra, emiatt annyi dolgozóra sincsen szükség. „385 ezer embert foglalkoztattunk a múlt év utolsó hónapjaiban tartósan, ehhez képest a hat hónaptól tovább foglalkoztatottak létszáma körülbelül 20 ezer fővel kevesebb” − tette hozzá Koji László.