- Gazdaság
- forint
- euró
- dollár
- tőzsde
- jerome powell
- jackson hole
- jegybank
- mnb
- matolcsy györgy
- molnár dániel
- makronóm
- equilor
- mbh
- árokszállási zoltán
Számítottunk rá, és meg is kaptuk az erősítést Amerikától
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
A hetet a forint kismértékben a 395-ös szint alatt kezdte az euró ellenében, majd szerdán délelőtt 392 közelébe erősödött a jegyzés.
legutóbb július végén, a tőzsdepánikot megelőzően volt ilyen erős a hazai valuta
– világított rá Molnár Dániel, a Makronóm Intézet szenior elemzője. Az erősödést támogatta, hogy a dollár is gyengült az euró ellenében, a piacok egyre biztosabbak a Fed-kamatvágásban.
A kamatvágás mellett szól a szerdán megjelent Fed-jegyzőkönyv, valamint az amerikai munkaerőpiaci adatok felülvizsgálata is, amelynek értelmében a korábban közöltnél 818 ezer fővel, 0,5 százalékkal dolgoztak kevesebben idén márciusban az Egyesült Államokban, mint azt a statisztikai hivatal előrejelezte. Érdemben tehát a vártnál gyengébb a munkaerőpiaci dinamika.
Gyászos adatra tört meg a forint lendülete
Csütörtök délelőtt elfogyott viszont a forint ereje, az euróval szemben átmenetileg visszagyengült a 394-es szint fölé is.
A fizetőeszközünk gyengülésében a vártnál kedvezőtlenebb második negyedéves beruházási adatok is szerepet játszhattak.
Ugyanakkor kismértékben a dollár is korrigálni tudott az euróval szemben. Ezt követően ugyanakkor nem láthatunk érdemi mozgást a forint piacán, a jegyzés a 394-es szint alatt alakult, a befektetők várták Jerome Powell pénteki beszédét Jackson Hole-ból.
A Fed elnöke nem okozott meglepetést a beszédével, kiemelte, hogy eljött az ideje a kamatvágások megkezdésének. A jegybank értékelése szerint az infláció fenntarthatóan halad a jegybank 2 százalékos célja felé, illetve nincs szükség a munkaerőpiac további hűtésére
– fogalmazott lapunknak Molnár Dániel. A beszéd kapcsán összességében kettős a kép. Egyrészről egyértelmű üzenetet küldött a Fed a piacoknak, kikopott a kommunikációból a feltételes mondatok használata: szeptemberben kamatot vágnak. A lépés mértéke ugyanakkor még mindig inkább kérdéses, feltehetően 25 bázispontos lesz, bár a piaci árazások még mindig 34,5 százalékos esélyt adnak az 50 bázispontos vágásnak.
Powell beszéde nyomán a dollár az euróval szemben gyengült, miközben a forint is profitálni tudott, habár eleinte 393 alatt is járt a jegyzés, végül péntek estig 393 fölött stabilizálódott az árfolyam.
Így mozoghat a forint a jövő héten
A jövő heti naptár jóval sűrűbb lesz, mint az e heti volt. Varga Zoltánnal, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzőjével vettük végig:
- Hétfőn reggel teszik közzé a júniusi béradatokat, a konszenzus 14,2 százalékos éves növekedést vár, amennyiben ettől jelentősen eltérne az adat, lehet hatása a forintra, hiszen a reálbérek alakulása összefügghet az inflációval.
- Kedden délután dönt a Magyar Nemzeti Bank a hazai kamatokról. A jegybank által kiemelten figyelt tényezők többsége most óvatosságot indokol.
- Pénteken teszik közzé a júliusi termelői árindexet, mely mérsékelten lehet piacmozgató a forintban.
- Fontos adatok érkeznek az Egyesült Államokból is, csütörtökön délután a második negyedéves GDP végleges adatsora, majd pénteken a Fed által kiemelten figyelt PCE-inflációs számok.
Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója szerint az MNB keddi kamatdöntése hozhat esetleg mozgást a forint árfolyamában. Rámutatott, hogy a legutóbbi kamatdöntés óta elég sok minden történt, ami befolyásolja az MNB helyzetét. Egyrészt a kamatcsökkentési várakozások felerősödtek a tengerentúlon, másrészt azonban a júliusi hazai inflációs adat kellemetlen meglepetést hozott.
(Borítókép: Kolumbán Kitti / Index)