Az MVM bevásárolta magát a világ egyik legnagyobb mélytengeri földgázmezőjébe

2024.08.30. 19:32
Tovább növekszik az MVM Csoport, miután 5 százalékos részesedést vásárolt az azerbajdzsáni Shah Deniz földgázmezőben és 4 százalékos részesedést a földgáz kizárólagos értékesítésére létrehozott kereskedőtársaságban. A társaság közleménye szerint a tranzakció illeszkedik az EU diverzifikációs terveihez és a magyar energiastratégiához is.

Az MVM Csoport részesedést szerzett a világ egyik legnagyobb mélytengeri földgázmezőjében, miután pénteken lezárult az MVM Csoport és az azerbajdzsáni állami tulajdonú Southern Gas Corridor CJSC közötti tranzakció – közölte az MVM az MTI-vel.

A tranzakcióval az MVM megszerezte az Azerbajdzsán területén lévő Shah Deniz tengeri földgáz- és kondenzátummező termelési, megosztási megállapodás 5 százalékos részesedését, és további 4 százalékos részesedést vásárolt az Azerbaijan Gas Supply Companyban, a Shah Deniz gáz- és kondenzátummezőről termelt földgáz kizárólagos értékesítésére létrehozott kereskedőtársaságban.

Ezzel a mérföldkőnek számító akvizícióval az MVM Csoport nagy mértékben növeli nemzetközi jelenlétét, amely tovább diverzifikálja a társaságcsoport pozícióját a földgázértékláncban. A tranzakció teljes mértékben illeszkedik az Európai Unió diverzifikációs törekvéseihez, a nemzeti energiastratégiához és az MVM Csoport növekedési stratégiájához

– áll a közleményben.

Felidézték, hogy az 1999-ben feltárt, Bakutól 70 kilométerre délkeletre található Shah Deniz a világ egyik legnagyobb földgázmezője, amely évente körülbelül 29 milliárd köbméter földgázt és körülbelül 60 millió hordó kondenzátumot képes kitermelni. A földgázmező jelentős szénhidrogén-tartalékokkal rendelkezik, és közel 20 éve stabilan és megbízhatóan termel. Összesen több mint 225 milliárd köbméter földgázt és 380 millió hordó kondenzátumot termelt eddig.

A közlemény szerint a Shah Deniz egy nem társasági formában működő, jogi személyiséggel nem rendelkező partnerség, amit a mindenkori tulajdonosok megbízása alapján a BP üzemeltet. A mélytengeri mezőről származó földgázt az AGSC kereskedőcég hosszú távú megállapodások alapján értékesíti azeri, grúz, török és európai partnereknek csővezetékeken keresztül.