Az Nvidia részvények zuhanása globális hullámot indított el
További Gazdaság cikkek
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
- A drónbizniszbe is belecsap a 4iG, amely nemrég az űriparban kezdett terjeszkedni
- Több száz milliárd forintos kárt okoznak a csalók, egyetlen fegyver van ellenük
- Rendeletmódosítással változtatna a kormány a személyi okmányok kiállításán
A részvények szerdán világszerte estek, amit az amerikai chipgyártó-óriás Nvidia rekord mértékű eladása váltott ki, és mivel a globális növekedés elhalványulására vonatkozó várakozások a kockázatosabb eszközöket is megviselték, többhavi mélypontra nyomták az olajárakat is. A Reuters írása szerint az európai részvények 1 százalékot veszítettek, a főbb londoni, párizsi és frankfurti piacok 0,6 és 0,9 százalék közötti mértékben csökkentek. A legnagyobb vesztesek a félvezetőgyártó vállalatok voltak, az ASML Holdings például 5,4 százalékot zuhant.
A hullám folytatódott a Wall Streeten is, ahol a határidős részvényárfolyamok tovább csökkentek. Az S&P 500 és a Nasdaq határidős jegyzései 0,4, illetve 0,5 százalékkal zuhantak. A Wall Street kedden meredeken alacsonyabban zárt, a mesterséges intelligencia kedvence, az Nvidia, 279 milliárd dollárral süllyedt (minden idők legnagyobb egynapos csökkenésével), mivel a befektetők csökkentették az AI-hez kapcsolódó részvények iránti érdeklődésüket.
Az egyik nagy kockázat az, hogy van ez a piaci koncentráció, és csak annyi kell, hogy ezek a nevek volatilisek legyenek, hogy ez az egész piacra átragadjon
– mondta Justin Onuekwusi, a St. James's Place befektetési cég vezető befektetési tanácsadója. Az MSCI részvényindexe, amely 47 ország részvényeit követi, 0,5 százalékkal csökkent.
Várható volt?
A szeptember amúgy is történelmileg rossz hónap a részvények számára, bár az elemzők több tényező összejátszására mutattak rá a visszaesés mögött, köztük a gyenge amerikai feldolgozóipari adatokra. A befektetők megjegyezték a megugró volatilitást, ahogy a nyár után ismét likviditás áramlik a piacokra. A Brent nyersolaj határidős jegyzése 0,6 százalékkal hordónként 73,34 dollárra esett, csökkentve ezzel a korábbi veszteségeket, míg az amerikai nyersolaj legutóbb 0,6 százalékkal 69,96 dolláron állt, mindkettő december óta a legalacsonyabb szintek közelében tanyázott.
Kedden csaknem 5 százalékot estek.
A világ legnagyobb olajimportőrének számító Kína lanyha kilátásai miatti aggodalmak és a globális lassulás lehetősége, amely az üzemanyagkereslet csökkenését jelentené, tovább fokozta az olajárak csökkenését.
Az euróövezeti államkötvények viszont nyereséget könyvelhettek el, ám a német kötvények hozamai, az egyik referenciaindex szerint, kedden az elmúlt egy hónap legnagyobb egynapos csökkenését mutatták.
Korábban a tokiói, és a tajpeji részvényindexek vezették a visszaesést Ázsiában, mindkettő több mint 4 százalékkal esett. Az MSCI legszélesebb, Japánon kívüli ázsiai-csendes-óceáni részvényindexe, 1,9 százalékkal alacsonyabban végzett.
Az ázsiai technológiai részvények is szenvedtek. Az Nvidia beszállítója, a japán chip-tesztelő berendezéseket gyártó Advantest, 7,7 százalékot veszített, míg a tajvani TSMC, több mint 5 százalékot zuhant.
Van bőven hibáztatni való. Nvidia. Tech. Szolid foltok az amerikai adatokban és Kína borúlátása
– mondta Vishnu Varathan, a Mizuho Bank Ázsia (Japánon kívül) makrokutatási vezetője. A részvények esésének haszonélvezőjeként a biztonságos japán jen 0,4 százalékkal 144,89 dollárra erősödött. A dollár viszont stagnált, amit a biztonságot kereső ajánlatok támogattak.
Minden csökken, kivéve a remények
A kockázatvállalási hajlandóság csökkenését tetézte a héten esedékes amerikai gazdasági adatok kilátásba helyezése, amelyek között szerepelnek az álláslehetőségekről, a munkanélküli kérelmekről szóló jelentések és a pénteki, nagy figyelemmel kísért nem mezőgazdasági bérszámfejtési jelentés. Tekintettel arra, hogy a Federal Reserve a munkaerőpiacra összpontosít, a pénteki adatközlés meghatározhatja, hogy az e hónapra várt kamatcsökkentés rendszeres vagy szuperméretes lesz-e.
Úgy véljük, hogy az amerikai növekedési félelmek túl vannak gondolva, pénteken erős bérszámfejtési jelentésre számítunk
– mondta Alex Loo, a TD Securities deviza- és makro-stratégája.
A portál által megkérdezett közgazdászok arra számítanak, hogy az amerikai gazdaság 160 ezer új munkahelyet teremtett augusztusban, ami a júliusi 114 ezres növekedéshez képest fellendülést jelent. A közzétételek előtt a devizák és az amerikai állampapírok mozgása kevésbé volt markáns, mint a részvényeké. Az irányadó 10 éves amerikai kincstárjegy hozama közel két bázisponttal 3,82 százalékra, a kétéves hozam pedig 3,84 százalékra csökkent.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.