- Gazdaság
- varga mihály
- pénzügyminisztérium
- eurofi
- gazdasági semlegesség
- magyarország
- európai unió
- versenyképesség
Varga Mihály az Európai Unió versenyképessége miatt aggódik
További Gazdaság cikkek
A magyar EU-s elnökség legfontosabb célkitűzése a világ gazdaságaihoz képest lemaradóban lévő európai versenyképesség megerősítése, ebben számítanak a többi tagállam együttműködésére is – idézi az MTI Varga Mihályt, aki az Eurofi Üzleti Fórumán szólalt fel szerdán.
A pénzügyminiszter hangsúlyozta: Magyarország a blokkosodás helyett, a gazdasági semlegességet és a gazdaságok közötti együttműködésre épülő politikát támogatja.
A tárcavezető felhívta a figyelmet, hogy ma az Egyesült Államok gazdasága ötször, Kína pedig tízszer nagyobb ütemben bővül, mint az Európai Unió gazdasága.
A versenyképességi adatok világosan jelzik, hogy Európa gazdasága hanyatlik, és nem használjuk ki a rendelkezésre álló lehetőségeket.
Varga Mihály ismertette, hogy Magyarországon munkaalapú gazdaság épült ki az elmúlt 15 év során, amely a válságok alatt is kiállta a próbát. A hazai adókörnyezet és a tőkevonzerő, valamint a családtámogatási rendszer is a legjobbak között van Európában. Emellett az uniós átlag feletti magyar gazdasági növekedés szintén megalapozza a pozitív jövőképünket.
Európa gazdasági ereje nem feláldozható
A miniszter rámutatott, hogy a Helyreállítási Eszköz támogatásai, az adminisztrációs terhek, az atomerőművek leállítása, a migráció támogatása és a kivetett szankciók rávilágítottak, hogy az uniós döntéshozatalban ma keverednek a gazdasági-szakmai, illetve az ideológiai célok.
Varga Mihály szerint Magyarország azt az álláspontot képviseli, hogy Európa gazdasági ereje nem feláldozható az ideológiai célok érdekében, hanem a valódi gazdasági érdekeket nézve kell a célokat és intézkedéseket meghatározni.
A miniszter a magyar elnökség ajánlatát Európa versenyképességének megerősítése terén ismertetve elmondta, hogy Magyarország számára kiemelt prioritás az új Európai Versenyképességi Megállapodás elfogadása, amely olyan eszközökre épít, mint a belső piac elmélyítése, a kis- és középvállalkozások kiemelt támogatása, a zöld és digitális átmenet elősegítése az európai gazdasági szereplőkkel és az európai polgárokkal partnerségben.
Varga Mihály arra is kitért, hogy a demográfiai problémák a szociális ellátórendszert, valamint a munkaerőpiaci egyensúlyt is veszélyeztetik. Elmondta, hogy a magyar álláspont szerint Európa jövőjét az európai fiatalok jelentik, ezért kiemelten fontosnak tartják az unió demográfiai eszköztárának bővítését, ami a családok kiemelt támogatására fókuszál.