Orbán Viktorra és a titkosszolgálatokra mutogatnak, óriási üzlet mehet a kukába

GettyImages-1404522139 (1)
2024.10.03. 05:58
A spanyol kormány politikai érdekekből fittyet hány a szabad vállalkozás elvére Európában, különösen a tőke szabad mozgására – így értékelte Bacsa György, a Ganz-Mavag igazgatósági elnöke azt, hogy a spanyol kormány megvétózta az ajánlatot a Talgo vasúti járműgyártó felvásárlására. A spanyol kormány érvelése szerint ennek nemzetbiztonsági és közrendvédelmi okai vannak. Ám azt elfelejtik, hogy ők üzletelnek az oroszokkal.

Madrid politikai okokból akadályozza a spanyol vonatgyártó, a Talgo eladását. Az oroszokat látják a Ganz-Mavag lépése mögött. Pedig igazából Spanyolország és Nyugat-Európa takargatja az orosz kapcsolatait. No, de ne szaladjunk ennyire előre. A mostani cikkünk előzményeit az alábbiak szerint lehet összefoglalni:

  • márciusban elsőként számoltunk be arról, hogy a MaVag Csoport tagja, a Ganz-Mavag Europe Zrt. önkéntes vételi ajánlatot tett a szupervonatokat gyártó spanyol vállalat, a Talgo részvényeinek 100 százalékára, elősegítve a cégek közötti szinergiák kiépítését.
  • Majd a Talgo igazgatótanácsa kedvezőnek ítélte meg az ajánlatot.
  • Ám a spanyol kormány az első pillanattól kezdve ellenezte a 600 millió eurós ajánlatot „Orbán Viktor oroszbarát politikája” miatt.
  • Az adásvételt végül sikerült megakadályoznia Spanyolországnak. A spanyol gazdasági minisztérium alá tartozó külföldi befektetési tanács egy jó ideig blokkolta is az üzletet, és halogatták a július elejére várt döntést, majd végül augusztus 27-én biztossá vált, hogy nem jön létre az adásvétel.
  • „A kabinet megállapodott abban, hogy nem engedélyezi a Ganz-Mavag által a Talgo vállalatba történő közvetlen külföldi befektetést, miután a vizsgálatok során megállapításra került, hogy a művelet engedélyezése nemzetbiztonsági és közrendi kockázatokkal járna” – írta a spanyol gazdasági minisztérium, ugyanis szerintük a Talgónak érzékeny információkhoz van hozzáférése.
  • Tehát a Talgo megvásárlását többek között Budapest Oroszországhoz fűződő kapcsolatai miatt vétózták meg.

Nincsenek racionális érvek

Bacsa György, a Ganz-Mavag igazgatósági elnöke szerdán interjút adott a Financial Timesnak. Szerinte a spanyol kormány egyszerűen félretette a szabad vállalkozás jogát Európában, különösen a tőke szabad mozgására vonatkozó részt. A vétójuk mögött pedig egyszerűen politikai okok állnak. A konzorcium jogi úton támadhatja meg a madridi döntést a spanyol legfelsőbb bíróságon. Szerinte a tőke szabad mozgása az Európai Unió négy alapvető szabadságjogának egyike. Az alapelv megsértésére vonatkozó panaszokat pedig az Európai Bíróság előtt lehet elbírálni.

A spanyol kormány állítólag attól fél, hogy a technológiai kérdések miatt a felvásárlást követően a Talgo otthagyná a spanyol piacot. Ez legalább egy racionális gazdasági érv lehetne, ám Bacsa György szerint inkább olyan kifogásokkal küzdenek, amelyeket nem tudnak értelmezni, és a spanyol kormánynak szerinte nincsenek igazán szakmai vagy jogi érvei. Hiszen nem céljuk hátrahagyni a spanyol piacot a felvásárlás után.

Ráadásul, Spanyolország titkosította a döntését indokló dokumentumokat. Azonban egy magas rangú spanyol kormánytisztviselő szerint az egyik aggodalom így hangzik: Orbán Viktor „kemény jobboldali miniszterelnök” vezette oroszbarát kormánya olyan technológiát szerezne, amely Ukrajna újjáépítésében lehet hasznos, miután Moszkva teljeskörűen megszállta az országot.

Bacsa György szerint a felvásárlás üzleti lehetőséget adott volna a Talgónak, hogy a nyugati piacain túl Kelet-Európában, valamint Közép-Ázsiában terjeszkedjen: „hídfőállás lett volna”. A magyar konzorcium készen áll, hogy túllépjen Spanyolország „kettős mércéjén”, és újra megpróbálja lezárni az üzletet.

Nem fogunk politikai csatákat vívni

– mondta a Ganz-Mavag igazgatósági elnöke.

A kis kitérőt követően érdemes felidézni, hogy Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök bírálta Orbán Viktort. Vlagyimir Putyin orosz elnök rajongójának nevezte, majd azt mondta: a magyar miniszterelnök „térdre akarja kényszeríteni Ukrajnát”. A spanyol gazdasági minisztérium pedig azt közölte: „az uniós jogi keret szigorú betartásával és alapos elemzést követően a kormány megállapította, (a felvásárlás engedélyezése – a szerk.) leküzdhetetlen kockázatot jelentett volna a nemzetbiztonságra és a közrendre nézve”.

A Talgo pályázatot márciusban indító Ganz-Mavag mögött magyar állami befektetés áll, és 45 százalékos részesedéssel rendelkezik a vállalatban a Mavag Csoport vasúttársaság is, amelyről Spanyolország azt állítja, a magyar Mol Csoport olajipari vállalat irányítása alatt áll. A Financial Times kiemelte, hogy a Mol orosz olajat vesz, ugyanakkor azon átsiklanak, hogy a vállalat orosz beszerzéseit soha nem tagadta, ellentétben a spanyolokkal és számos európai országgal szemben. De legalább sikerül összemosni a vállalatokat, a tevékenységeket és az igazgatósági tagokat.

Bacsa György nem volt hajlandó megnevezni a Mavag tulajdonosait, de elmondta, a teljes tulajdonosi listát elküldték a spanyol hatóságoknak: „nem találnak semmilyen orosz kapcsolatot, semmilyen orosz befolyást. Elképzelni sem tudjuk, mi indokolja a vélt orosz érdekeltséget vagy befolyást és az ebből eredő biztonsági kockázatot”. Azt elismerte, hogy a Mavagnak volt orosz üzleti partnere, de szerinte, hogy ha a 2022 előtti oroszokkal való üzletelés oroszpártiságnak minősül, akkor fél Európát már ki kellene zárni mindenfajta üzletből.

De akkor ki is üzletel az oroszokkal?

A spanyol kormány tehát orosz üzleti kapcsolatokat firtat. Azonban számos európai tagállamtól már az ukrajnai háború kezdete óta megszoktuk, hogy azt kommunikálják kifelé, hogy igyekeznek csökkenteni az Oroszországtól való energiafüggőségüket, de a valóságban a tagállamok egyre többet vásárolnak orosz piaci szereplőktől származó cseppfolyósított földgázt, vagy éppen olajat – ahogy szokták mondani: „ukrán vérrel átitatott” nyersanyagokat.

Ehhez az állításhoz pedig elég, ha csak az orosz üzleti kapcsolatok és energiahordozók miatt vádaskodó spanyol kormány példáját vesszük:

márciusban Spanyolország teljes LNG-importjából 26 százalékot tett ki az orosz földgáz, az egy évvel korábbi 14,4 százalékos szintről. Algéria után Oroszország számít Spanyolország legnagyobb importőrjének.

Ha pedig 2024 első nyolc hónapját nézzük, világosan látszik, Spanyolország földgázimportjában folyamatosan növekszik az orosz LNG részaránya:

ami tavaly 28 százalékról 34 százalékra nőtt, ebben az időszakban 1,4 milliárd euró ellenértéket fizetett az orosz gázszállításokért.

És nem a spanyolok az egyetlenek:

Idén az első fél évben mintegy 26 milliárd köbméter orosz földgázt importált az Európai Unió, ennek mintegy 40 százalékát LNG formájában.

Magyarán olyan EU-s országok is importáltak orosz energiahordozót, ahol a fizikai adottságok lehetővé tették volna, hogy máshonnan szerezzék be a terméket – szemben Magyarországgal, amelynek vannak bizonyos adottságbeli nehézségei.

Ha őszinték akarunk lenni, akkor úgy tűnik, sosem volt célja sem az EU-s, sem az amerikai szankcióknak, hogy eltüntessék az orosz kőolajat a világpiacról. Még ha ezt ki is lehetne kényszeríteni, egyszerűen életszerűtlen lenne. Egy ilyen intézkedéssel egyik napról a másikra eltűnne a világ olajfogyasztásának 7 százaléka, ami beláthatatlan következményekkel járna az olajár és az ellátásbiztonság szempontjából.

Nem is tűnik el az orosz olaj, hiszen a szankciók bevezetése ellenére is utat tör magának a világban: számos európai ország Törökországból és Indiából importál orosz olajból előállított termékeket. Csak vannak országok és vállalatok, akik ezt őszintén elismerik, és vannak, amelyek nem. 

Hogy is tartotta Paul Auster amerikai író? „Az ember (...) hajlamos azt hinni, már mindent hallott, nincs már, ami megdöbbentse. Önelégülten hiszi, hogy ismeri a világot, aztán időnként jön valami, ami kirántja a felsőbbrendű önelégültség gubójából.”

(Borítókép: Talgo 350 vonat a Sevilla-Santa Justa vasútállomáson. Fotó: Planet One Images / Universal Images Group / Getty Images)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.

március 25., 14:00

  • Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén

Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén

Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.

március 26., 09:23

  • Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.

március 25., 17:36

  • Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.

március 26., 09:42

  • Gazdaság
Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Lejtőre kerültek az árak.

március 25., 13:56

  • Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.

március 25., 18:23

  • Gazdaság
Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába

Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába

Most ellenőrizheti, hogy középosztálybelinek számít-e.

március 25., 15:44

  • Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.

tegnap, 17:11

  • Gazdaság
Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek

Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek

A Luxornak ketten is örülhetnek.

tegnap, 20:43

  • Címlapon
Az őrült ladás, a temetős robbantósok és az al-Kaida – merényletkísérletek, amiket túlélt Vlagyimir Putyin

Az őrült ladás, a temetős robbantósok és az al-Kaida – merényletkísérletek, amiket túlélt Vlagyimir Putyin

Számtalanszor megpróbálták már likvidálni az orosz elnököt.

tegnap, 21:08

  • Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.

március 25., 12:45

  • Gazdaság
Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk

Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk

Novák Előd törvényjavaslatot is benyújtott az ügy érdekében.

március 25., 10:35

  • Gazdaság
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében

Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében

Az Állami Számvevőszék feljelentése után ez a legfrissebb fejlemény.

március 25., 13:32

  • Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna

Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna

A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.

március 26., 14:30

  • Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban

Cáfolták az Európai Bizottság állításait.

március 26., 20:12

  • Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát

A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát

A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.

március 26., 21:51

  • Gazdaság
Spanyolország döntött: törvényi erővel csökkentenék az élelmiszer-pazarlást az országban

Spanyolország döntött: törvényi erővel csökkentenék az élelmiszer-pazarlást az országban

Megjelentek a részletek a jogszabályról.

március 24., 06:44

  • Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.

március 26., 11:49

  • Címlapon
Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése

Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése

Rolls-Royce-külső, hibrid hajtás, éjjellátó rendszer – ilyen az orosz csúcslimuzin.

tegnap, 19:58

  • Címlapon
Bill Gates szerint ez a három szakma éli túl a mesterséges intelligenciát

Bill Gates szerint ez a három szakma éli túl a mesterséges intelligenciát

Szerinte teljesen átalakulhat a gazdaság.

tegnap, 15:37

  • Gazdaság
Orbán Viktor elárulta, hogy miért avatkoztak be az élelmiszeráraknál

Orbán Viktor elárulta, hogy miért avatkoztak be az élelmiszeráraknál

Számokat is közzétett a miniszterelnök.

március 23., 11:47

  • Gazdaság
Csaknem negyedmilliárd forintot értek ezek a számok a hatos lottón

Csaknem negyedmilliárd forintot értek ezek a számok a hatos lottón

Kihúzták a nyerőszámokat.

március 23., 16:58

  • Gazdaság
Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban

Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban

Bankszámlára történő folyósítás esetén korábban kapják meg a járandóságukat.

március 24., 11:14

  • Gazdaság
Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz

Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz

Maradt a múlt héten tapasztalt szint.

március 24., 07:21

  • Gazdaság
Megjelent a rendelet a bankautomatákról, 200 milliós büntetést kaphat, aki megszegi

Megjelent a rendelet a bankautomatákról, 200 milliós büntetést kaphat, aki megszegi

Nagy Márton üzent a döntés után.

március 25., 07:21

  • Gazdaság
Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét

Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét

Nem véletlen, hogy a kérdéseket nem valódi referendum keretében tették fel.

március 24., 15:35

  • Címlapon
Rohamosan nő a halálos áldozatok száma Mianmarban, összedőlt a fővárosi reptér irányítótornya

Rohamosan nő a halálos áldozatok száma Mianmarban, összedőlt a fővárosi reptér irányítótornya

Több országból érkezne támogatás, de a repterek alkalmatlanná váltak a repülőgépek fogadására.

tegnap, 21:28

  • Gazdaság
Beavatkozott a kormány, itt a fordulat az élelmiszereknél

Beavatkozott a kormány, itt a fordulat az élelmiszereknél

Az árrésstop hatására egyes termékek ára 60 százalékkal is csökkent.

március 24., 10:41