Hemzsegnek az önjelölt szakértők ebben a szakmában, résen kell lenni
További Gazdaság cikkek
- Az agráriumban sem lehet visszafordulni
- Hatalmas pénzösszeg löki majd a gazdaságot
- Varga Mihály benyújtotta: a védelmi után itt az új gazdaságpolitikai korszak költségvetése
- Félmilliárdos visszaélést leplezett le az Integritás Hatóság, azonnal leállították a projektet
- Több tíz milliárd font exportveszteséget okozhat a brit gazdaságnak Donald Trump
Kaprinay Zoltán, az Index.hu és a Bónusz Brigád egyik alapítója, az A38 Hajó első vezetője és számos jól ismert cég, mint a Magyar Telekom (akkor még Westel), vagy a Ringier Kiadó tanácsadója.
A vállalkozó most üzleti tanácsadóként, pontosabban sparring partner in business munkakörben dolgozik, amely magyarra fordítva intellektuális személyi edzőt jelent, és egy merőben új megközelítésnek számít. A coaching terület helyzetéről kérdeztük a szakembert.
Elárasztották a piacot az önjelölt coaching „szakértők”
Kaprinay kisebb nagyobb megszakításokkal 2004 óta támogat felsővezetőket. Az évek során kialakított egy módszert, ami eltér a klasszikus tanácsadástól, coachingtól és a mentoringtól is – amely fogalmakat már elcsépeltnek érez.
Tavaly döntöttem úgy, hogy nevén nevezem ezt a módszert, mert elcsépeltnek és sokszor kiüresedettnek érzem a felsorolt fogalmakat, főleg azért, mert a számos szakember mellett rengeteg önjelölt hozzáértő is megjelent, akik erodálják ezeket a fogalmakat, a szakmát
– fogalmazott. Az újfajta módszernek Heller Gábor javaslatára a sparring partner in business nevet adta, amit magyarul üzleti edzőpartnernek hív. A sparring partner kifejezés a küzdősportokból lehet ismerős.
A sparring az ökölvívásban egy gyakorlási forma, amelyben két harcos edz együtt anélkül, hogy komoly versenyszerű harcot vívnának. Ebben a kontextusban a sparring partner az, aki segít az egyénnek vagy a csapatnak felkészülni, fejlődni és javítani a képességein keresztül a kihívásokra és a gyakorlati helyzetekre.
A sparring partner abban ad támogatást, hogy hogyan kezeld a kialakult helyzetet, bármi is legyen az. Egy társ, aki veled együtt gondolkozik, de megvan az az előnye, hogy nincs benne a napi operációban, nem tudja, hogy hogyan szoktuk és azt sem, hogy mit nem lehet. Egy felkészült, tapasztalt, gondolkodó külső szem, aki vezetett már csapatokat, szerzett tapasztalatot kis, közepes és nagy cégek vezetésében, több közép-európai országban is
– magyarázta Kaprinay, megjegyezve, hogy elsősorban az Egyesült Államokban használják a módszert, mint a vezetői coaching egy speciális fajtáját. Tapasztalatai szerint egy startupnál kiváló választás lehet egy mentor, de egy közepes, vagy nagy cégnél már kevés, itt jöhet szóba egy sparring partner, aki többet tud segíteni, mint egy coach vagy tanácsadó.
Arról is kérdeztük, hogy egy sparring partner miben különbözik egy hagyományos tanácsadótól:
- A sparring partner nem tanácsokat ad, hanem együtt dolgozik, együtt gondolkozik az ügyféllel, segítve a döntéshozatalt és a megvalósítást is.
- A felsővezetők igénylik a gyakorlati tapasztalattal rendelkező támogatók segítségét. Nagyon sok magányos, a csúcson egyedül álló felsővezető van. A coaching hagyományos formái gyakran elméletközpontúak, míg egy sparring partner olyan, mint egy üzleti edző, aki részt vesz a stratégiák finomhangolásában, valós kihívásokra adva gyakorlati válaszokat
– sorolta Kaprinay. Elmondta, hogy a legnagyobb kihívás a bizalom kiépítése. Sok vezető még mindig bizonytalan abban, hogy külső segítséget vegyen igénybe. Idő kell ahhoz, hogy egy vezető felismerje, hogy támogatásra lehet szüksége, vagy, hogy támogatással egyszerűen gyorsabban, magabiztosabban tud haladni a célja felé.
„Ha ez megvan, akkor jöhet a tanácsadó, coach, mentor megkeresése, ami bizony sokszor kudarccal végződik. Nagyon sokan vannak a pályán és nem magától értetődő, hogy egyből megtalálod a neked megfelelő támogatót”.
Tanácsok kezdő startuppereknek
A szakértőt arra kértük, hogy adjon tanácsokat kezdő vállalkozóknak, illetve az egyre népszerűbb vállalkozói forma, a startup alapítóinak. Kaprinay a startuppereknek azt tanácsolja, hogy válasszák ki azt a pár embert, akiknek a munkája elnyerte a tetszésüket és kövessék őket.
Legyenek nyitottak a visszajelzésekre, mindenkit hallgassnak meg, de ha valaki azt mondja nekik, hogy valamit nem lehet, akkor azt ne vegyék komolyan. Figyeljék a piacot, és ne felejtsék el, hogy mozgó célpontra lövünk. Hétfőnként érdemes leellenőrizni, hogy hol állunk és hol van a cél, melyik az aktuális legrövidebb út
– sorolta Kaprinay. Hozzáfűzte, hogy a vezetői coaching kulcsfontosságú, mert a vállalat sikere a vezetők döntésein és irányításán múlik. Egy jó coach segít a vezetőknek tisztábban látni a célokat, és hatékonyabb eszközöket ad a kezükbe. Ez közvetlenül növeli a bevételeket, mert a jól irányított cégek gyorsabban reagálnak a piaci kihívásokra, jobban motiválják a munkatársakat, és hatékonyabbak a problémák megoldásában.
(Borítókép: eyesfoto / Getty Images)