Ez az utolsó figyelmeztetés: büntetést kaphatnak, ha erre nem figyelnek
További Gazdaság cikkek
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
- A drónbizniszbe is belecsap a 4iG, amely nemrég az űriparban kezdett terjeszkedni
- Több száz milliárd forintos kárt okoznak a csalók, egyetlen fegyver van ellenük
A NIS2 irányelv célja, hogy az Európai Unió tagállamai hatékonyan vehessék fel a küzdelmet a folyamatosan növekvő kiberfenyegetésekkel szemben. Az előírások a legalább 50 főt foglalkoztató vagy a 10 millió eurót meghaladó éves árbevétellel rendelkező cégekre, valamint minden olyan szervezetre vonatkoznak, amelyek az EU gazdasági és társadalmi fejlődése szempontjából kritikus funkciót látnak el. A vállalat közleményében kiemelte:
a szabályozás október 18-án lép hatályba, ezzel elindul a felügyeleti és ellenőrzési tevékenység.
Zala Mihály, az EY kibervédelmi szolgáltatásokkal foglalkozó vezetője a közleményben hangsúlyozta, a kötelező bejelentkezés hivatalos határideje már június 30-án lejárt, azonban a regisztrációt elmulasztó cégek még szankcionálás nélkül pótolhatják a szükséges dokumentumokat október 17-ig. Ez az utolsó esélyük az érintett hazai vállalkozásoknak, hogy szankció nélkül belépjenek a nyilvántartásba a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságánál.
Számos feladat vár a cégekre
A jogszabály alapján a NIS2 hatálya alá tartozó vállalatoknak legkésőbb december 31-ig vagy a regisztrációt követő 120 napon belül szerződést kell kötniük egy auditorral is. A független vizsgálat lefolytatására 2025. december 31-ig van lehetőségük a cégeknek. Akik ezt elmulasztják, vagy kicsúsznak a határidőből, akár éves árbevételük két százalékát is kifizethetik büntetésként, és még a vezetőket is eltilthatják a munkavégzéstől – figyelmeztet az EY.
Zala Mihály kiemelte, a cégeknek számos feladatot el kell végezniük ahhoz, hogy megfeleljenek a NIS2-követelményeknek, ezek közé tartozik a kiberbiztonsági hiányosságokat feltáró GAP-analízis, adathalász-, illetve kibertámadás-szimulációk, az információbiztonsági irányítási rendszer kiépítése és auditálása – olvasható a vállalat közleményében.
Ahogy azt már májusban megírtuk, mintegy 2500 magyar cégnek kell június 30-ig jelentkeznie a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságánál (SZTFH), mivel akkor jár le egy fontos határidő az új, az Európai Unió által bevezetett kibervédelmi direktíva, a NIS2 kapcsán. Az Európai Unió célja, hogy növelje tagállamainak a kibertámadásokkal szembeni ellenállóságát, ugyanis mára milliárd dolláros iparággá nőtte ki magát az adathalászat és a kibertámadások.
Az új direktíva célja ugyanis az, hogy a tagállamok jóval ellenállóbbak legyenek az immáron milliárdos üzletággá nőtt kibertámadásokkal szemben. Az elmúlt évtizedben már nem magányos hekkerek viccből elkövetett magánakciói jelentik a legnagyobb problémát, hiszen az állami szereplőkön kívül a szervezett bűnözés egyik legprofitálóbb részévé váltak a kibertámadások, amelyeknek célpontjai akár középvállalkozások is lehetnek.