Így jött ki a Karmelita kolostorban az egymillió forintos átlagkereset

További Gazdaság cikkek
-
Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett
- Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után
- Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek
- A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány
- Jó hír az elektromos autókat vásárló cégeknek, meghosszabbította a szaktárca a támogatási programot
„A kormány célja továbbra is az, hogy folyamatosan és érdemben növekedjenek a keresetek Magyarországon, vagyis a családok anyagi helyzete tovább javuljon. Fontos ugyanakkor, hogy ennek a gazdasági növekedésen kell alapulnia, azzal összhangban kell történnie” – nyilatkozta az Indexnek Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár.
Érdemes rögtön az elején kitérni arra, hogy a bérpolitikával kapcsolatos közbeszéd azt követően élénkült meg Magyarországon, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Indexnek úgy fogalmazott, hogy az átlagbérek 50 százalékára lenne fontos felemelni a minimálbért, több lépcsőben, de legkésőbb 2027-ig.
Annak ellenére, hogy az effektív minimálbérrel jól állunk, a kormány szükségesnek látja, hogy összezárja a minimálbér és az átlagbér közötti ollót
– emelte ki a tárcavezető. Majd szintén az Indexen szellőztettük meg, hogy egy kormányrendelet-módosítás értelmében 2025-től tényleg elkezdik lépcsőzetesen felzárkóztatni a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékának a mértékéhez a minimálbért.
Ha a kormány most befűt, hatalmas változás jöhet a fizetésekben
Az Index úgy tudja, két kormányrendelet-módosítás érkezhet a kabinettől.

Így érhető el a kormány célja
A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár most mindenekelőtt azt hangsúlyozta, hogy a kötelező legkisebb bérek meghatározása továbbra is a munkáltatói és munkavállalói érdekképviseletek alkujaként kell hogy megszülessen. „A jelenlegi kormányzati célok, vagyis az 1000 eurós minimálbér, illetve az egymilliós átlagkereset ambiciózus vállalások, ugyanakkor elérhetők” – és az államtitkár mostani véleményét az egyik munkáltatókat képviselő szervezet is hangsúlyozta korábban lapunknak.
A 2016-os, hatéves bérmegállapodás elfogadásakor is sokan kételkedtek abban, hogy az időszak végére elérhető-e a 40 százalékos reálkereset-emelkedés, a fenntartások ellenére mégis teljesült a vállalás
– összegezte Czomba Sándor, aki szerint a béremelés nem valósulhat meg egészséges és fenntartható gazdasági folyamatok nélkül, 4 százalék körüli GDP-növekedésre és a munkatermelékenység érdemi emelkedésére van szükség.
Azért, hogy a vállalkozások képesek legyenek kigazdálkodni a keresetnöveléseket úgy, hogy az ne járjon létszámcsökkentéssel vagy az infláció megugrásával. A célok eléréséhez tehát a gazdasági teljesítmény növelése is szükséges, „ezt szolgálja a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv is, amely hozzájárul, hogy a magyar gazdaság növekedése a 3–6 százalék közötti szintre erősödjön”.
A kormány szerdán bejelentette, új gazdaságpolitikai akciótervről döntött. A gazdasági semlegességgel összhangban a terv három pillér mentén összesen 21 intézkedést tartalmaz. A lépés semmiképpen sem meglepő, az új kormányzati intézkedéseket a kormány korábban már belengette. Három kulcspontot emelt ki a kormány:
- a jövedelmek vásárlóerejének növelése,
- a megfizethető lakhatás biztosítása,
- valamint a Demján Sándor-program, amelynek célja a vállalkozások – elsősorban a kis- és középvállalkozások – méretének megduplázódása.
Czomba Sándor szerint a kormányzat a gazdasági növekedést és így a bérnövekedést az akcióterv egyik pilléreként a Demján Sándor-programon több száz milliárd forintos új kkv-támogatási programmal igyekszik elősegíteni, a kkv-szektor a munkavállalók kétharmadát foglalkoztatja ma Magyarországon.
„Emellett több hazai és uniós forrásból megvalósuló támogatási program érdemben segíti a 30 év alattiak és 30 év felettiek elhelyezkedését. Illetve a már munkában lévők termelékenységének javítását, ami további több száz milliárd forintot hagy a vállalkozásoknál, elősegítve a munkavállalói létszám növelését, valamint a munkavállalók képzettségi szintjének növelését” – hangsúlyozta az Indexnek.
GKI és a számmisztika
A kormány 2028-ra szeretné elérni az 1000 eurós minimálbért és a bruttó egymillió forintos átlagkeresetet.
- Utóbbi kapcsán nagyon fontos megjegyezni az államtitkár szerint, hogy a bruttó átlagkereset az alapbért és az egyéb jogcímeken fizetett kereseti elemek (bérpótlék, kiegészítő fizetés, prémium, jutalom, 13. és további havi fizetés) összegét jelenti.
- Illetve szerinte számszerűen ez a legmagasabb bérkategória, ami egy munkavállaló havi javadalmazásakor keletkezik. Ez az összeg négy év alatt emelkedne 1 millió forintra a jelenlegi 650 ezer forintról.
Czomba Sándor szerint emellett a minimálbér elérheti négy év alatt az ezer eurót. Érdemes itt is tisztába tenni a fogalmakat: a legkisebb bérkategóriánál a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát tűzte ki elérendő célként a kormány a munkáltatói és munkavállalói érdekképviseletekkel egyetértésben. A rendszeres bruttó átlagkereset a bruttó átlagkereset és az úgynevezett nem rendszeres kereseti elemek (prémium, jutalom, 13. és további havi fizetés) különbsége. Összege tehát alacsonyabb, mint a bruttó átlagkereset.

A GKI elemzése szerint ahhoz, hogy a 2028-as bércélok megvalósuljanak, négy éven át évi 10,5 százalékos átlagbér-növekedésre lenne szükség. Ez – a kormány 3 százalékos inflációs várakozását figyelembe véve – évente 7 százalékos reálbér-növekedést jelentene. Az elemzésük szerint csak 5 százalékos reálbér-növekedés tűnik reálisnak, szemben a jelenlegi, szerintük fenntarthatatlannak tartott 10 százalékkal. Így pedig úgy vélik, hogy a bérnövekedési célok nincsenek összhangban a gazdasági realitásokkal.
Czomba Sándor szerint „a GKI elemzése – a keresetekkel kapcsolatos fogalmak nem teljes körű ismeretén, félremagyarázásán túl – ez esetben is több valótlanságot állít, hiszen évi 10,5 százalékos emeléssel számol a fenti cél eléréséhez”.
Annak érdekében, hogy a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát elérjük 2028-ra, évi 8 százalékos átlagos bérnövekedés szükséges, ami 3 százalékos inflációval kalkulálva a kormány álláspontja szerint elérhető. Évi 4-5 százalékos reálbér-emelkedés a realitás idehaza.
A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár szerint érdemes inkább a mértékadó gazdasági előrejelzéseket figyelembe venni, hiszen a politikai megrendelésre készülő elemzések a legtöbbször torzítják a valóságot, félrevezetők lehetnek a társadalom számára.
„Még egy érdekes adatot említenék. 2017 és 2023 között a nominális bruttó átlagkeresetek évi átlagos bővülése 12,3 százalék volt. Ez alapján a kormány által felvázolt bérdinamika egyáltalán nem túlzó, erre a magyar gazdaság és a magyar vállalkozások képesek, minden esély megvan tehát arra, hogy a minimálbér 1000 euróra, az átlagkereset 1 millió forintra növekedjen. A kormány a családok érdekében ezért mindent megtesz majd a maga részéről” – összegezte az Indexnek Czomba Sándor.
(Borítókép: Nagy Márton 2024. október 14-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma
A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.
március 26., 10:55
- Gazdaság
Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába
Most ellenőrizheti, hogy középosztálybelinek számít-e.
március 25., 15:44
- Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót
Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.
március 25., 17:36
- Mindeközben
Freddie a szépségről: Hiba a külcsínre építkezni, mert az el fog múlni, és mindig jönnek fiatalabbak, vonzóbbak
15 perce
- Mindeközben
Ifj. Schobert Norbert gitárt ragadt és énekelni kezdte Elvis Presley egyik legismertebb dalát
2 órája
- Mindeközben
Titokban összeházasodott Henry Kettner és párja, gyönyörű helyen keltek egybe a szerelmesek
4 órája
- Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta
Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.
március 26., 09:42
- Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén
Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.
március 26., 09:23
- Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot
Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.
március 25., 14:00
- Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára
Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.
március 26., 10:21
- Gazdaság
Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett
Több amerikai vállalat, így a világpiacon vezető Westinghouse is készen áll erre.
1 órája
- Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon
Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.
március 25., 18:23
- Mindeközben
Ez az a videó, amit inkább nem akartunk látni: így bánnak a csomagjainkkal a reptereken
5 órája
- Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát
A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.
március 26., 21:51
- Címlapon
Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után
Nincsenek jó napjai a magyar gazdaságnak.
4 órája
- Gazdaság
Spanyolország döntött: törvényi erővel csökkentenék az élelmiszer-pazarlást az országban
Megjelentek a részletek a jogszabályról.
március 24., 06:44
- Címlapon
Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?
Megnéztük, hogyan éljük túl a 73. órát.
8 órája
- Gazdaság
Csaknem negyedmilliárd forintot értek ezek a számok a hatos lottón
Kihúzták a nyerőszámokat.
március 23., 16:58
- Gazdaság
Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk
Novák Előd törvényjavaslatot is benyújtott az ügy érdekében.
március 25., 10:35
- Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban
Cáfolták az Európai Bizottság állításait.
március 26., 20:12
- Mindeközben
Egymásba szeretett a Megasztár énekesnője és a Hogyan tudnék élni nélküled? színésze
tegnap, 19:22
- Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.
tegnap, 17:11
- Gazdaság
Orbán Viktor elárulta, hogy miért avatkoztak be az élelmiszeráraknál
Számokat is közzétett a miniszterelnök.
március 23., 11:47
- Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben
A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.
március 25., 12:45
- Gazdaság
Ítéletet mondanak Magyarországról, a háttérben most már Varga Mihály mozgatja a szálakat
Történelmi pillanat következik.
március 25., 06:09
- Címlapon
New York Times: az Egyesült Államok szervezte a legfontosabb Oroszország elleni ukrán hadműveleteket
9 órája
- Címlapon
Mentális betegséggel küzd az iskolai mészárlásra és politikusok kivégzésére készülő magyar gimnazista
A bíróság elrendelte a 19 éves férfi letartóztatását.
2 órája
- Címlapon
Benjamin Netanjahu szerda este Magyarországra érkezik
Orbán Viktor miniszterelnökkel is találkozni fog.
2 órája
- Címlapon
Reneszánszát éli a játék, amit javarészt mi, magyarok adtunk a világnak
Időutazásra indultunk egy érdekes korszakba.
2 órája
- Címlapon
Valóban akkora hős volt Hunyadi János, mint ahogy azt gondoljuk?
Életkora merő találgatás, karrierjét csupa rejtély övezi.
5 órája
- Címlapon
Kisfia az 53. emeletről zuhant ki, a gyász és a függőség sem győzte le a gitárost
Eric Clapton ma ünnepli 80. születésnapját, aminek apropóján kvízzel köszöntjük.
9 órája
- Gazdaság
Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás
A 95-ös benzin és a gázolaj ára is módosul.
március 24., 13:23
- Címlapon
Feszült hangulatú közgyűlés után győzött az esélytelenebb jelölt, aztán jöttek a meglepetések
Bohózat: nincs szövetségi kapitány és főtitkár, eltűnt a szövetség honlapja.
4 órája
- Címlapon
Ismét a melegjogok mellett demonstrálnak Budapesten
Független civilek szervezik az akciót.
36 perce