Francia cég szállítja a fűtőelemet a Paksi Atomerőműbe 2027-től
További Gazdaság cikkek
- A nagy ingatlanpiaci dilemma: megzabolázhatók-e az elszabadult árak?
- Havi egymillió forintos fizetéssel csábítanának dolgozókat a budapesti karácsonyi vásárra
- Nyitott a munkahelyváltásra a fehérgalléros dolgozók többsége
- Visszavonta a Mol minősítését a Moody’s
- Felolvasták Nagy Mártonnak, melyek most a legnagyobb problémák a vállalkozók szerint
A Paksi Atomerőműbe üzemanyagot (fűtőelemet) szállít 2027-től a francia Framatome cég, az erőmű üzemanyag-ellátásáról, a két társaság között pénteken létrejött szerződésről az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára számolt be budapesti sajtótájékoztatóján − ismertette az MTI.
Steiner Attila kiemelte, hogy ez Magyarország számára ellátásbiztonsági szempontból fontos lépés. Az államtitkár elmondta, hogy kicsit távolinak tűnhet még 2027, az elmúlt években azonban a Paksi Atomerőműben üzemanyagból nagyon jelentős stratégiai készletet halmoztak fel.
Steiner Attila arra is kitért, hogy a hazai energiamix egyik legfontosabb eleme a Paksi Atomerőmű, amely a magyarországi villamosenergia-termelés csaknem felét adja, ennek hosszú távú fenntartása érdekében indította el a kormány az atomerőmű további üzemidő-hosszabbításával összefüggő projektet. A cél az, hogy további 20 évvel meghosszabbítsák az erőmű élettartamát.
Bernard Fontana, a Framatome vezérigazgatója elmondta, a mostani megállapodás lehetővé teszi a Paksi Atomerőmű nukleáris fűtőanyaggal történő hosszú távú, megbízható ellátását. A vezérigazgató örömét fejezte ki, hogy részt vehetnek a Paksi Atomerőmű fűtőanyag-ellátásnak diverzifikálásában. Egyúttal hangsúlyozta: Magyarország számíthat a Framatome-ra.
A szaktárca a helyszínen kiadott közleményében emlékeztetett: a szerződés, amely a magyarországi VVER-típusú reaktorok nukleáris üzemanyaggal való hosszú távú ellátását, Magyarország nukleáris üzemanyag-beszerzésének diverzifikációját biztosítja, az Energiaügyi Minisztérium és a Framatome között 2023 szeptemberében aláírt szándéknyilatkozatban foglaltakon alapul.
A közleményben ismertetik, hogy az Európai Unióban jelenleg tizenkilenc VVER-típusú reaktor üzemel, köztük négy 1000 megawatt villamos teljesítményű VVER-reaktor Bulgáriában és a Cseh Köztársaságban, valamint tizenöt 440 megawattos WER-reaktor a Cseh Köztársaságban, Finnországban, Magyarországon és Szlovákiában.
A megállapodást Bernard Fontana, a Framatome vezérigazgatója, Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű vezérigazgatója és Tóth Pál, az atomerőmű műszaki vezérigazgató-helyettese írta alá Lantos Csaba energiaügyi miniszter jelenlétében.