- Gazdaság
- oeconomus
- digitális magyarország
- konferencia
- hidvéghi balázs
- törcsi péter
- dáp
- digitális állampolgárság program
Hamarosan változnak a szabályok, amikor műszaki árucikkeket vásárolunk
További Gazdaság cikkek
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
- Rohamléptekben ürülnek a gáztárolók, ebből még baj lehet
A Digitális Állampolgárság Program (DÁP) már most is népszerű: több mint 176 ezren töltötték le az alkalmazást, és az év végéig 400 ezer felhasználóra számítanak – világított rá Hidvéghi Balázs.
Egy olyan mérföldkő ez a program, amely gyakorlatilag új korszakot nyithat a magyar emberek számára
– fogalmazott a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterhelyettese az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány Digitális Magyarország című rendezvényén, amelyet a think.BDPST rendezvénysorozat keretében tartottak.
Rengeteg újítás érkezik, egyszerűbb lesz az életünk
A Digitális Állampolgárság Program keretében 2026-ig olyan új funkciók válnak elérhetővé, mint a digitális aláírás, az e-posta, az e-dokumentumtár és az e-fizetési szolgáltatás – jelentette be Hidvéghi Balázs.
Megszoktuk, hogy a pénztárcánkban kell hordani az iratainkat. A jövőben erre nem lesz szükség, ugyanis az okmányok digitálisan is elérhetők lesznek a mobilalkalmazásban
– részletezte a miniszterhelyettes. Hidvéghi Balázs kiemelte, hogy a digitalizáció olyan meghatározó technológiai fejlődést hozott, amely az ipari forradalomhoz hasonlítható.
A miniszterhelyettes szerint a kormány célja, hogy ezt az átalakulást a magyar emberek javára fordítsa, megkönnyítve és felgyorsítva az ügyintézést. Az alkalmazás lehetővé teszi, hogy a felhasználók személyazonosító okmányok nélkül is azonosíthassák magukat, valamint tárolhatják és szükség esetén megoszthatják személyes és gépjárműadataikat.
Fizetés és foglalás: minden egy helyen
A program részeként olyan mindennapi ügyeket is el lehet majd intézni, mint az erkölcsi bizonyítvány igénylése vagy időpontfoglalás kormányablakokba. Az alkalmazáson keresztül a felhasználók megkaphatják majd hivatalos leveleiket, közüzemi számláikat, és azonnal ki is fizethetik azokat.
Az alkalmazás fejlesztése során kiemelt figyelmet fordítottak a biztonságra és az adatvédelemre. A rendszer biometrikus azonosítást és PIN-kódos védelmet alkalmaz, valamint a legmagasabb szintű informatikai biztonsági megoldásokat implementálták. Fontos szempont, hogy az adatok csak a felhasználó készülékén tárolódnak, a fejlesztő semmilyen háttérrendszerben nem gyűjti és nem tárolja azokat.
A digitalizációs törekvések a piaci szolgáltatásokra is kiterjednének. Ennek értelmében
a jövőben, ha valaki például háztartási gépet vagy műszaki eszközt vásárol, a termékhez tartozó garanciajegy automatikusan elektronikus formában állna rendelkezésre.
Ez az elektronikus garanciarendszer kötelező érvényű lesz minden kereskedő számára.
A program nemzetközi dimenzióját erősíti, hogy bizonyos szolgáltatások az EU tagállamaiban is elérhetőek lesznek. Ez különösen fontos a határon átnyúló ügyintézés szempontjából, ahol az elektronikus aláírás használata jelentős előrelépést jelenthet. A rendszer kompatibilis lesz az uniós szabványokkal, ami megkönnyíti a nemzetközi ügyintézést is.
Törcsi Péter: A versenyképesség lesz a 2024-es év szava Európában
A 2024-es év szava a versenyképesség lesz Európában, ez a magyar soros elnökség prioritása is – jelezte Törcsi Péter, aki szerint nem véletlen, hogy Európában beszélünk a legtöbbet a versenyképességről, ugyanis ezen a téren lemaradófélben van az Európai Unió.
A globális kereskedelmi és gazdasági versenyben és ellenálló képesség tekintetében Európa nem áll nyerésre
– fogalmazott az Oeconomus kuratóriumi elnöke, aki szerint Európa versenyképességi lemaradásának fő okai között szerepel a túlszabályozottság és az újdonságoktól való félelem. Magyarország ugyanakkor több területen, különösen a digitalizációban, pozitív példaként szolgálhat a kontinens számára.
A digitális állampolgárság, az Ügyfélkapu és az egészségügyi digitalizáció terén Magyarország élen jár
– emelte ki. Az alapítvány kuratóriumi elnöke hangsúlyozta, hogy a digitalizáció és a mesterséges intelligencia hatékony kihasználása jelentheti Magyarország számára a legnagyobb kitörési lehetőséget.
A digitalizáció nemcsak a termelékenységet és hatékonyságot növelheti, de az állampolgárok számára is kényelmi szolgáltatásokat nyújthat. Az Oeconomus kuratóriumi elnöke szerint ezért is fontos, hogy legyen szakmai diskurzus a témában, ezzel a céllal szervezték meg a rendezvényt, ahol a digitalizáció „mélyére fúrnak” a szektor meghatározó szereplőinek bevonásával.
(Borítókép: Alex Segre / UCG / Universal Images Group / Getty Images)