Ez már rémálom, újra recesszióba került Magyarország

gdp4
2024.10.30. 08:30
Magyarország bruttó hazai termékének volumene a III. negyedévben a nyers adatok szerint 0,8, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszaki értéket. Az előző negyedévhez képest a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent – tájékoztatott erről a Központi Statisztikai Hivatal. Mivel így két egymást követő negyedévben visszaesést produkált a gazdaság, ismét beköszöntött a technikai recesszió, az orosz–ukrán háború kitörése óta már másodjára.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint a bruttó hazai termék volumenének az előző év azonos időszakához viszonyított csökkenéséhez a nemzetgazdaság közel egyharmadát kitevő mezőgazdaság, ipar és építőipar együttes teljesítménye hozzávetőlegesen 2 százalékponttal járult hozzá.

A visszaesést mind a piaci, mind a nem piaci szolgáltatások teljesítménye fékezte.

Magyarország bruttó hazai termékének volumene a III. negyedévben a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszaki értéket.

Az előző negyedévhez képest a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent. Az első három negyedévben a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,6, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit.

Ismét itt a technikai recesszió

Bár az első negyedévben a gazdaság teljesítménye nőtt az azt megelőzőhöz képest, a II. negyedévben a gazdaság teljesítménye 0,1 százalékkal mérséklődött az I. negyedévhez képest (a korábbi 0,2 százalékos mérséklődést a KSH később korrigálta).

Mivel a III. negyedévben ismét visszaesés látható, így három éven belül már másodjára köszönt be a technikai recesszió.

Az év eleji kormányzati és elemzői várakozások, amelyek 3 százalékos növekedést prognosztizáltak 2024-re, mostanra már csak 1 százalék körüliekre csökkentek. Azonban a mostani adatok jelentősen alulmúlták az elemzői várakozásokat.

A bruttó hazai termék volumene az I. negyedévben 1,7 százalékkal, a II. negyedévben 1,3 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit, a III. negyedévben viszont 0,7 százalékkal alulmúlta. Ez azt jelenti, hogy eddig éves alapon jobb számok voltak láthatóak az alacsony bázisnak köszönhető, azonban mostanra már ez is megfordult.

Tehát idén az eddigi negyedévekben éves bázison növekedés volt látható, mostanra már nem, ráadásul negyedéves alapon másodjára csökkent a gazdaság. (Ha a KSH ismét visszamenőleg módosítja a II. vagy a III. negyedéves adatokat, akkor megszűnik az erre az időszakra vonatkozó technikai recesszió.)

A harmadik negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye minden várakozást alulmúlt. Bár azt sejteni lehetett, hogy annál rosszabb lesz az adat, mint amit az egy negyedévvel ezelőtti, szintén kedvezőtlen érték után vártunk, de azt nem, hogy ennyivel

– értékelte az adatokat Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza, aki szerint ennél valószínűbbnek tűnik, hogy a magyar gazdaság az idén mindössze 0,5 százalék körüli ütemben bővül – alulmúlva minden korábbi várakozást és talán még az Európai Unió átlagát is.

A kormány szerint jövőre 3-6 százalék között alakulhat a GDP-növekedés üteme. A Magyar Nemzeti Bank szeptemberi várakozásai szerint pedig idén 1-1,8 százalékkal, jövőre 2,7–3,7 százalékkal bővülhet. Az biztos: 2022 harmadik negyedéve óta, amikortól az orosz–ukrán háború következtében elkezdődött a gazdaság visszaesése, eddig öt negyedév hozott csökkenést a kilencből.

„A gyenge ipari termelési adatok, valamint a lassan élénkülő lakossági fogyasztás miatt gyakorlatilag borítékolható volt az újabb negatív adat a GDP-ben, ám ekkora visszaesésre a legpesszimistább elemzők sem számítottak” – így pedig Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója értékelte az adatokat, majd kiemelte:

ezzel W alakú recesszióba került a magyar gazdaság.

A szakértő szerint a 2022–2023 fordulóján elszenvedett visszaesés után az ipar nem tudott új lendületet venni. Ennek legfőbb oka az európai autógyártás, és ehhez kapcsolódóan az akkumulátorgyártás folyamatos vesszőfutása. „Halvány reménysugár volt a múlt heti vártnál jobb német feldolgozóipari PMI és IFO bizalmi index, azonban a szintek, amiken ezek az indikátorok tartózkodnak, továbbra is borús képet vetítenek előre az európai, és különösen a német ipar számára.”

Kiss Péter szerint egyedül a lakossági fogyasztás lehet a növekedés mentsvára, „ezen a téren eddig lassú élénkülésre számítottunk, de érezhető recesszióban a háztartások vásárlási hajlandóságának növekedése is kétségessé válhat”.

Regős Gábor azt is kiemelte, hogy az elmúlt időszakban a magyar gazdaság rendre alulmúlta a várakozásokat. „Nehéz megmondani, hogy hogyan lesz ebből felzárkózás és érdemi növekedés, ezt jelenleg több tényező is gátolja: az uniós források visszatartása, a kedvezőtlen geopolitikai helyzet és így külső környezet, a kulcsiparágak (járműgyártás, akkumulátorgyártás) szenvedése a gyenge kereslet miatt, de talán a gyenge fogyasztói és vállalati bizalom is.”

A mai adat még tovább gyengítette a forintot, aminek nyomán Regős Gábor szerint a monetáris politikának a korábban vártnál is szigorúbbnak kell lennie.

Kapcsolódó
Ez már rémálom, újra recesszióba került Magyarország

Ez már rémálom, újra recesszióba került Magyarország

Az orosz–ukrán háború kitörése óta már másodszor.

A kormány előre szólt

A kormányzat arra már korábban felhívta figyelmet, hogy a magyar gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben gyengébbnek bizonyul – értékelte az adatokat a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárca szerint ennek fő oka az ipar, az építőipar és a mezőgazdaság visszaesése, de ezek közül is kiemelendő az ipar gyenge szereplése, ami a német gazdaság elhúzódó válságával van összefüggésben.

A nemzetgazdasági miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy minden nap érkezik egy-egy negatív hír a német autóipar, járműgyártás tragikus állapotáról, amely erősen kihat a magyar autó- és akkumulátoriparra. Mindezt csak részben volt képes ellensúlyozni a logisztikai, a turisztikai, az infokommunikációs és a pénzügyi szektor kedvező aktivitása.

Nehéz időszakon vagyunk túl, ugyanakkor egyre több pozitív jel utal arra, hogy a magyar gazdaság fordulóponthoz érkezett. Magas, közel teljes foglalkoztatottság van, mintegy 4,7 millióan dolgoznak, miközben a regisztrált álláskeresők száma mélyponton áll. A keresetek nominálisan 14 százalékos ütemben nőnek, így az átlagkereset már 634 ezer forintra rúg. Ez nem jelent mást, mint hogy jelenleg 77 ezer forinttal keresnek többet a dolgozók, mint egy évvel korábban.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az adatokkal kapcsolatban kiemelte, hogy a reálbér már egy éve folyamatosan emelkedik, augusztusban 9,4 százalékkal értek többet a fizetések, mint tavaly. Alacsony szintre szorította vissza az inflációt a kormány, amelynek mértéke szeptemberben 3 százalék volt. Ez pedig így fog maradni, a kormány meg fogja akadályozni, hogy az infláció újra növekedjen.

A tárcavezető aláhúzta, hogy „augusztusban éves bázison már 4 százalék felett emelkedett a kiskereskedelmi forgalom – ami az év hátralevő részében tovább emelkedhet –, ezzel az áruk fogyasztása egyértelműen felfelé húzza a teljes gazdasági teljesítményt. A turizmus is szárnyal, az év első kilenc hónapjában 5 százalékkal, 35 millióra emelkedett a vendégéjszakák száma 2023 azonos időszakához képest.” 

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint az ingatlanpiac is éledezik, a lakástranzakciók száma az év első 9 hónapjában közel 40 százalékkal nőtt éves alapon, a kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthitelek folyósítása is több mint 30 százalékkal emelkedett az év első felében. Emellett a gazdaság teljesítményébe azok a jelentős gigaberuházások is folyamatosan bekapcsolódnak a közeljövőben, mint például a CATL, BYD, BMW, SEMCORP vagy az EcoPro, amelyek új lendületet képesek adni a magyar gazdaságnak. Nagy Márton megállapította,

összességében egyértelműen a fogyasztás növekedését, a belső konjunktúra, azaz a belgazdaság helyreállását figyelhetjük meg, amely a következő hónapokban egyre erőteljesebben fogja kifejteni hatását. Ezzel szemben áll a gyenge külső konjunktúra, a német gazdaság vergődése.

A miniszter azt is megállapította, egyelőre nem látható, hogy a német gazdaság teljesítménye mikor lesz képes összeszedni magát, amely a GDP-adatokban is egyértelműen megmutatkozik: 2023-ban 0,3 százalékkal, 2024-ben 0,2 százalékkal csökken a német GDP, de 2025-ben is mindössze 0,8 százalékkal emelkedhet Németország gazdasági teljesítménye.

Ahogy azt korábban írtuk, a kormány célja, hogy 2025-ben 3 százalék fölötti gazdasági bővülést érjen el a magyar gazdaság, amelynek alapjait a gazdasági semlegesség teremti meg. Annak érdekében, hogy ebbe a növekedési sávba a kormány felhúzza és megerősítse a gazdasági növekedés ütemét, 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet dolgozott ki, amely jelentős mennyiségű pénzt juttat a magyar gazdaságba.

„A munkáshitelen, a minimálbér emelésén és a családi adókedvezmények megduplázásán keresztül a jövedelmek vásárlóerejének növekedése újabb lendületet adhat a fogyasztás bővüléséhez. A megfizethető lakhatást szolgáló intézkedések, mint például a vidéki otthonfelújítási program elindítása vagy a nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának megteremtése, illetve a kollégiumépítési program felpörgetheti az ingatlanpiacot” – összegezte Nagy Márton, majd hozzátette: a Demján Sándor Program pedig hitellel, tőkével és támogatásokkal ösztönzi a kkv-k termelékenységének javulását, a hazai beruházások emelkedését, így a kkv-k méretének megduplázását.

A miniszter kiemelte, az Akciótervnek köszönhetően jövőre a magyar gazdaság ismét dinamikus ütemben bővülhet. Nagy ugrás a gazdasági teljesítményt illetően 2025 III. negyedévében következhet be. A tárcavezető szerint,

ha a német gazdaság végre magasabb fokozatba kapcsol, úgy a magyar gazdaság helyreállása is gyorsabb lehet, valamint a növekedés is még magasabb szintre ugorhat.

Mindezek fényében felvetődik a miniszter szerint az a gazdaságpolitikai kérdés, hogy Magyarország számára kedvező-e a német gazdaságtól való ilyen nagyfokú függés, amelyre a válasz a gazdasági semlegességben keresendő. Álláspontja szerint egyértelműen a függőség csökkentésére, diverzifikációra van szükség, így a Nyugat mellett a jelenleg sokkal nagyobb növekedést felmutató Kelet felé is meg kell erősíteni hazánk gazdasági kapcsolatait.

(Borítókép: Kolumbán Kitti / Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát

A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát

A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.

március 26., 21:51

  • Gazdaság
A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban

A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban

A kétezer főt meghaladó településeken racionális lehet a készpénzkiadó automaták telepítése.

március 27., 13:56

  • Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra

Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra

Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.

március 27., 07:02

  • Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják

Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják

A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.

március 27., 06:12

  • Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél

Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél

Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.

március 27., 09:20

  • Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei

Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei

Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.

március 27., 08:55

  • Gazdaság
Súlyos százezrekbe fájhat az adatszolgáltatás elmulasztása: érkeznek az új bírságtételek

Súlyos százezrekbe fájhat az adatszolgáltatás elmulasztása: érkeznek az új bírságtételek

Ezekre érdemes figyelniük a cégeknek.

március 27., 15:39

  • Gazdaság
Kiszállna az MBH Bankból a magyar állam, elindultak a tárgyalások

Kiszállna az MBH Bankból a magyar állam, elindultak a tárgyalások

Amerikai vállalattal indíthat részvénytranzakciót Magyarország második legnagyobb bankcsoportja.

március 27., 13:19

  • Gazdaság
Érkeznek az olcsóbb használt termékek, erről mindenkinek érdemes tudnia

Érkeznek az olcsóbb használt termékek, erről mindenkinek érdemes tudnia

Szilágyi Gábor, a MediaMarkt ügyvezető igazgatója szerint jók a szektor kilátásai.

46 perce

  • Címlapon
Putyin üzent Grönlanddal kapcsolatban: Moszkva figyel és készül

Putyin üzent Grönlanddal kapcsolatban: Moszkva figyel és készül

Erőpróba az Északi-sarkvidéken, az orosz elnök kijelölte a határokat.

3 órája

  • Címlapon
Fenyő-gyilkosság: ismét hatalmas meglepetést okozott Portik Tamás

Fenyő-gyilkosság: ismét hatalmas meglepetést okozott Portik Tamás

Április elsején folytatódott az ügy tárgyalása.

3 órája

  • Címlapon
Gulyás Gergely: Van remény a NER-es kullancsoknak

Gulyás Gergely: Van remény a NER-es kullancsoknak

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint még az ellenzék vezetői is lehetnek.

4 órája

  • Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban

Cáfolták az Európai Bizottság állításait.

március 26., 20:12

  • Gazdaság
Irgalmatlan pofonoktól szenved, a 22-es csapdájába zuhant az építőipar

Irgalmatlan pofonoktól szenved, a 22-es csapdájába zuhant az építőipar

Árat emelnének az infláció miatt, de nem tudnak a bekövetkező kereslet-visszaesés miatt.

március 27., 21:02

  • Gazdaság
Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Meg is lett a jutalma.

március 25., 06:20

  • Gazdaság
Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van

Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van

Magyarország első épületbiológusával beszélgettünk, aki elmondta: van megoldás.

március 28., 11:09

  • Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő

Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő

A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.

március 28., 09:18

  • Gazdaság
Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját

Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját

Van, aki szerint az emelés csak látszatintézkedés.

március 28., 10:24

  • Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.

március 26., 11:49

  • Címlapon
Európa nem visszakozik, kemény lépésekkel vágnak vissza Donald Trumpnak

Európa nem visszakozik, kemény lépésekkel vágnak vissza Donald Trumpnak

Feltűrik az ingujjakat Brüsszelben.

56 perce

  • Címlapon
Indonézia leggazdagabb nője három nap alatt vesztette el vagyona felét

Indonézia leggazdagabb nője három nap alatt vesztette el vagyona felét

Pedig amikor 7,5 milliárd dolláros vagyonra tett szert, még minden szépnek tűnt.

55 perce

  • Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.

március 25., 12:45

  • Gazdaság
Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Lejtőre kerültek az árak.

március 25., 13:56

  • Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.

március 25., 17:36

  • Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén

Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén

Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.

március 26., 09:23

  • Címlapon
Elfogták a Tisza-önkénteseket akasztással fenyegető férfit

Elfogták a Tisza-önkénteseket akasztással fenyegető férfit

A férfi ellen garázdaság miatt adott ki elfogatóparancsot a rendőrség a történtek után.

2 órája

  • Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.

március 25., 18:23

  • Gazdaság
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében

Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében

Az Állami Számvevőszék feljelentése után ez a legfrissebb fejlemény.

március 25., 13:32

  • Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.

március 26., 09:42