Borúsan látják a gazdasági helyzetet a magyar vállalkozók
A magyarországi beszerzésimenedzser-index októberben 47,6-ra csökkent az előző havi 49,7-ről. Az adat értelmezéséhez két dolgot érdemes figyelembe venni.
- Az index 0 és 100 közötti intervallumban értelmezendő, az 50 alatti érték – amelyet most is látunk – a gazdasági helyzet romlására, a felette lévő érték a gazdasági helyzet javulására utal.
- Az adatot beszerzési menedzserek megkérdezése segítségével nyerik ki, tehát olyanoktól származik az adat, akik a cégük helyzetét feltehetően jól látják, valamint érzékelik a kereslet alakulását.
Az adat azért nem kemény makrogazdasági adat, nem a gazdaság konkrét teljesítményét mutatja, inkább csak azt, hogy a gazdasági szereplők hogy érzékelik a helyzetet – persze ez nem feltétlenül áll távol a tényleges helyzettől.
Mélyülő zsugorodásról számoltak be a vállalkozók
Októberben tehát a válaszadók az előző hónaphoz képest további, mélyülő zsugorodásról számoltak be. A tavaszi időszak mérsékelt bővülését követően június óta lassulást figyelhetünk meg a hazai feldolgozóiparban.
A BMI-index csökkent, továbbra is 50,0 alatti értéken áll. Az indexek többségében csökkentek:
- az új rendelések mennyisége alacsonyabb, az indexérték 4,5 százalékponttal csökkent,
- a termelési mennyiség emelkedett, ám az indexérték 1,5 százalékponttal csökkent az előző hónap értékéhez képest,
- a foglalkoztatás ismét 50 pont alatt áll, az indexérték emelkedett 0,6 ponttal,
- a vásárolt készletek indexértéke 0,6 százalékponttal csökkent szeptemberhez képest,
- a külpiaci mutatók közül az import indexe 4,9 százalékponttal, az exporté 0,7 százalékponttal esett vissza,
- a beszerzési árak emelkedtek, az index értéke 1,0 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest.
A szállítási átfutási idő index ismét 50 pont alatt áll, értéke 0,6 százalékponttal magasabb e hónapban – sorolta a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) az eredményhez fűzött kommentárjában.