- Gazdaság
- forint
- euró
- dollár
- trump
- elnökválasztás
- tőzsde
- rekord
- orbán viktor
- varga zoltán
- equilor
- molnár dániel
- makronóm intézet
- horváth gergely
- infláció
Kevesen beszélnek róla: Trump segített megdönteni egy magyar rekordot
További Gazdaság cikkek
Hullámvasúthoz hasonlítható a forint elmúlt hete. A kereskedést az euró ellenében a 408-as szint közelében kezdte. Hétfőn nem is történtek nagyobb kilengések, a befektetők kivárhattak az amerikai elnökválasztás miatt.
Kedd reggel kezdett el gyengülni az árfolyam, azonban a 410-es szint még megfogta a forintot, ahonnan estig 409-ig tudott korrigálni a jegyzés. A devizapiaci szakértők szerint azonban az igazi fordulópontot a szerda hajnali órák hozták el, amikor az amerikai választási eredmények első hírei befutottak.
Rég látott szintre rúgták vissza a forintot
Ahogy fokozatosan futottak be az eredmények, és egyre nőtt Trump újraválasztásának valószínűsége, a devizapiacokon is jelentős csapkodás ment végbe – világított rá az Indexnek Molnár Dániel, a Makronóm Intézet vezető elemzője.
- A piacok a Trump-elnökségtől jelentős költségvetési lazítást, és így magasabb kötvényhozamokat várnak,
- illetve a belengetett vámok nyomán magasabb inflációt, ennélfogva szigorúbb Fed-kamatpolitikát jósolnak.
Mindkét hatás a dollár felértékelődésének irányába hat, ami meg is történt. A dollár felértékelődése pedig, ahogy korábban is, negatívan érintette a feltörekvő piaci devizákat. Szerda hajnalban nagyon hasonló gyengülést láthattunk a forint, a cseh korona vagy a lengyel zloty esetében az euróval szemben.
A forint esetében a jegyzés a 412-es szint fölé szaladt fel a szerda hajnali órákban, ahol legutóbb 2022-ben láttuk.
Ezt követően az egész nap folyamán jelentős volatilitást mutatott az árfolyam, estére nyugodott csak meg a piac a 410-es szint alatt. Csütörtök reggel jött el aztán az, amire korábban is számítottunk és vártunk, a korrekció a választást követően.
Lement a választás, korrigált a forint
Az elmúlt hetek forintgyengülése mögött nem voltak fundamentális okok, a nemzetközi pénzpiaci hangulat, az amerikai választásokkal kapcsolatos felfokozott várakozások hatottak negatívan a feltörekvő piaci devizákra – állapította meg Molnár.
Várható volt, hogy ha ezek a hatások kifutnak, és a befektetők is zárják a pozícióikat, akkor az árfolyam is erősödésbe vált.
Így csütörtök délután a forint már a 404-es szinten is járt az euróval szemben, ahonnan estig a 405-ös szintre korrigált.
A Fed csütörtök esti kamatdöntése nem hozott érdemi változást a devizapiacon. Az amerikai jegybank a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot. Ugyanakkor a jegybank közleménye meglehetősen óvatos lett a további kamatcsökkentést illetően, Powell pedig igyekezett hárítani a Trump-elnökséggel kapcsolatos kérdéseket.
A visszafogottabb hangnem nem segítette a forint további erősödését, így az árfolyam péntek reggelre a 405-ös szinten ragadt.
A hét utolsó kereskedési napján sem tudta folytatni a forint az erősödést, kora délutánig 407-ig gyengült a jelzés, ahonnan estig sem sikerült visszaerősödnie.
Jön az inflációs adat, felkészül a forint
A jövő héten több forintmozgató adat is érkezik, ezeket Varga Zoltánnal, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzőjével vettük végig:
- Hétfő délelőtt teszi közzé a Pénzügyminisztérium az októberi költségvetési egyenleget,
- majd kedden reggel a KSH az októberi inflációs számokat,
- szerdán pedig az Egyesült Államokban közlik az októberi inflációs adatokat.
Az euró és a forint árfolyamában továbbra is a 400–415-ös, míg a dollár és forint jegyzésében a 370–385-ös zóna látszik bejárhatónak, de a volatilitás a következő hetekben a szokottnál magasabb lehet – jelezte előre a szakértő.
Trump rakétát kötött a magyar tőzsdére, és kilőtte
Amerika pirosban, a tőzsdék zöldben, a héten itthon is tarolt a Trump-rali.
A kedvező nemzetközi hangulatban a magyar BUX történelmi rekordot döntött, közel 4 százalékkal került feljebb az elmúlt héthez képest.
„Ebben komoly szerepet játszhatott az amerikai elnökválasztás kimenetele, aminek következtében nagyobb esély mutatkozik az orosz–ukrán háború közeljövőbeni lezárására” – mondta az Indexnek Horváth Gergely, a Makronóm Intézet elemzője.
Varga Zoltán pedig arra világított rá, hogy elsősorban a vállalati adóterhek várható csökkenése hajtja a ralit, ugyanakkor Trump elnöksége nem lesz egységesen pozitív minden részvénypiacon. „A fejlett európai részvényárfolyamok mozgásán látszik is, hogy a befektetők tartanak a beígért amerikai védővámoktól, ugyanez igaz a kínai részvénypiacra is.” Mindenesetre a magyar tőzsde szépen szárnyal.
Az OTP pedig, mintha rakétát kötöttek volna rá, még a 20 ezres álomhatárt is megérintette,
közel hét százalékkal kerültek feljebb a részvényei egy hét alatt. Horváth emlékeztetett, hogy a magyar nagybanknak Oroszországban és Ukrajnában egyaránt vannak érdekeltségei.
Emellett a bankcsoport a hét során folytatta saját részvényeinek visszavásárlását is. Szerdától – kihasználva a kimagasló forgalom jelentette lehetőséget – az eddig megszokott darabszám kétszeresét vásárolta, egymilliárd forint feletti összértékű napi vásárlásokat eredményezve ezzel.
Az OTP emellett pénteken tette közzé a harmadik negyedéves jelentését, amely minden tekintetben felülmúlta az elemzői várakozásokat – ez, illetve az ezzel kapcsolatos várakozások szintén hozzájárulhattak az e heti kiemelkedő árfolyam-emelkedéshez.
A hitelintézet vezérigazgató-helyettese, Bencsik László éles kritikákat is megfogalmazott az Indexnek a tranzakciós illetékek augusztusi emelésével kapcsolatban.
A Magyar Telekom 2, a MOL pedig 1 százalék feletti részvényárfolyam-emelkedéssel zárt a héten.
A kicsi is lehet nagylegény
A középkategóriás részvények között az Akko olyan show-t mutatott be, mint egy cirkuszi artista: a héten közel 20 százalékos emelkedéssel kápráztatta el a befektetőket. A mutatvány hátterében a WING Csoport állt, amely magabiztosan növelte 33,1 százalékra részesedését a holdingvállalatban, és kifejezte szándékát a társaság fejlesztésének irányába,
A CIG Pannónia is kiemelkedő hetet zárt, részvényének árfolyama múlt héthez képest 7 százalék feletti pluszt mutatott a pénteki záráskor.
(Borítókép: Donald Trump Palm Beachen 2024. november 6-án. Fotó: Chip Somodevilla / Getty Images)