Az év leghosszabb féknyomát hagyta maga után a magyar gazdaság egyik kulcsszereplője
További Gazdaság cikkek
A nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az építőipari termelés volumene 2024 szeptemberében az egy évvel korábbitól – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból.
- Mindkét építményfőcsoport termelése elmaradt az egy évvel korábbitól, az épületeké 2,0, az egyéb építményeké 17,0 százalékkal.
- Az építőipari ágazatok közül az épületek építése esetében 17,0, az egyéb építmények építésénél 39,6 százalékkal visszaesett a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése az előző évi, alacsony bázishoz képest 20,9 százalékkal bővült.
- A megkötött új szerződések volumene 2,7 százalékkal emelkedett. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 17,8 százalékkal kisebb, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 24,9 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál.
- Az építőipari vállalkozások szeptember végi szerződésállományának volumene 36,0 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 1,5, az egyéb építményekre vonatkozóké 71,0 százalékkal emelkedett.
Havi bázison a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 2,7 százalékkal volt kisebb szeptemberben az augusztusinál.
Az építőipari termelés volumene 0,9 százalékkal bővült 2024 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakihoz mérten.
Így alakultak az árak
Az építőipar ágazatain belül 2024 harmadik negyedévében az egyéb építmények építésében 7,0, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben 5,7, míg az épületek építése vonatkozásában ennél kisebb mértékben, 3,8 százalékkal emelkedtek az árak 2023 harmadik negyedévéhez viszonyítva.
Az építőipar termelői árai 0,9 százalékkal magasabbak voltak a 2024 harmadik negyedévében az előző (második) negyedévinél.
A Big Picture-t kell nézni
Koji László a héten nagyinterjút adott az Indexnek. Az építőipari vállalkozásokat összefogó szövetség (ÉVOSZ) elnöke rámutatott: a havi bontás helyett célszerű inkább féléves időszakban vizsgálni az építésgazdaság trendjeit, ilyen távon ugyanis már mélyrehatóbb következtetéseket is le lehet vonni.
„Olyan alacsony szintre esett az építőipar teljesítménye, hogy néhány nagyobb értékű munka nagymértékben torzíthatja a valós helyzetet” – mutatott rá az elnök. „Amennyiben féléves, éves időszakot vizsgálunk, az látszik, hogy a 2023-as, illetve a 2019-es termelési értéknek megfelelően teljesít idén az építőipar. 2020–2022 között jobban muzsikált az iparág. A jelenlegi trend szerint az országos építésszerelési tevékenység 2024-es teljesítménye nagyjából a tavalyinak felel meg, vagyis nem lesz visszaesés, ha mégis, az is maximum 5 százalék körüli” – tette hozzá, megjegyezve, hogy a durván 140 ezer építőipari vállalkozás teljesítménye között nagy a szórás.
2026–2027-re lehet eredmény
Az ÉVOSZ friss, októberi, 400 építőipari cég megkérdezésével készült felmérése szerint – amelyről az Index is beszámolt – az iparágban tevékenykedő cégek nagy része nehéz piaci helyzetet vázolt fel, és pesszimista jövőképet festett.
Bár jövőre a kormány a magyar gazdaság bővülésére számít, Koji László előrejelzése szerint 2025 sem az építőipar éve lesz, legalábbis az első fél évben biztos nem. A szakszövetségi elnök ezt a kijelentést arra alapozza, hogy
a kormány által sok milliárd forint értékben befagyasztott állami beruházások esetében nem csak a kivitelezést állította le, az előkészítő, tervezési szakasz is parkolópályára került.
Márpedig ez a folyamat körülbelül fél évet vesz igénybe, így amennyiben ez januártól be is indul, a kivitelezési szakasz csak a második fél évtől veszi kezdetét.
Koji László arra a lényeges pontra is rámutatott, hogy
egy új lakás felépítésének átlagos ideje másfél-két év, így ha legjobb esetben januárban el is tudna indulni a kivitelezési szakasz, annak legkorábban 2026 végén, 2027 elején lenne kézzelfogható eredménye.