- Gazdaság
- robert habeck
- németország
- európa
- diverzifikáció
- semlegesség
- nagy márton
- ngm
- nemzetgazdasági minisztérium
- lng
Baj van Németországban, jön a modellváltás
További Gazdaság cikkek
- Ártatlannak vallotta magát az amerikai egészségbiztosító vezérigazgatójának meggyilkolásával vádolt férfi
- Vallottak a magyarok, ezért őrülnek meg a dubaji csokiért
- Sínen van az üzlet: nagyot kanyarít a Waberer’s
- Új pályázat indult, amivel az egyetemi kutatási eredményeket vinnék piacra
- Itt a nagy állampapír cserebere és egy új ajánlat
Robert Habeck német alkancellár szerint hazája kulcsszerepet játszik Európa egységének megteremtésében, ugyanakkor „senki sem akarja, hogy mi legyünk Európa urai, és azt mondjuk, mi mindent jobban tudunk”.
A politikus hangsúlyozta, hogy Németországnak segítenie kell a kompromisszumok létrejöttét az EU-ban, miközben az ország gazdasági modelljének újrakalibrálására van szükség. Azt is elárulta, melyek a legnagyobb problémák a jelenleg kormányválság sújtotta Németországon belül és kívül.
Habeck: Sokan bürokratikus szörnynek látják az EU-t
Az alkancellár kiemelte, hogy német politikusként elsősorban európainak tekinti magát. Habeck szerint „Németország szerepe az, hogy segítse Európa egységét, hogy Európa egy hangon szólalhasson meg”. Aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az Európai Uniót, amely a második világháború után, egy lerombolt kontinensen jött létre, ma sokan bürokratikus szörnyként látják.
Akik az EU imázsának rombolására törekszenek, valójában az európai szabadság lehetőségét akarják megsemmisíteni Európában
– fogalmazott Habeck a Web Summit konferencián, ami Európa legnagyobb éves technológiai rendezvénye. Németország mint a legnagyobb európai gazdaság nélkül szinte lehetetlen előrelépni, ezt jól példázza, hogy a magyar gazdaság teljesítménye is nagyban függ a némettől.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter többször is elsősorban Németország gyengélkedésének tulajdonította Magyarország gazdasági lassulását, tekintettel a két gazdaság szoros összefonódására.
Ahogy Nagy Márton a kellemetlen meglepetést okozó harmadik negyedéves GDP-adatokat kommentálta: „Minden nap érkezik egy-egy negatív hír a német autóipar, járműgyártás tragikus állapotáról, amely erősen kihat a magyar autó- és akkumulátoriparra. Mindezt csak részben volt képes ellensúlyozni a logisztikai, a turisztikai, az infokommunikációs és a pénzügyi szektor kedvező aktivitása.”
Német gazdasági modellváltás kell
Habeck részletesen beszélt a német gazdaság előtt álló kihívásokról. Az első jelentős probléma az energiaellátás stabilizálása volt az orosz–ukrán háború után, amikor is az ország elvesztette energiaellátásának közel 50 százalékát.
Ha például nyomás alatt vásárolsz LNG-t a világpiacon, akkor nem hosszú távú szerződéseket kötsz, így az nem lesz nagyon olcsó. Az árak az egekbe szöktek, és ezek az egekbe szökő árak ott vannak a vállalatok és a háztartások költségvetéseiben
– árulta el a politikus, megjegyezve, hogy a megemelkedett árak csökkentése már folyamatban van, hiszen az infláció 2 százalék alá csökkent, a kamatok is csökkennek. Az emberek jövedelme pedig már egy éve meghaladja az inflációt, tehát reálértékben is növekszik.
Több lábon állás, német módra
A német gazdasági siker a kereskedelmen alapul – mutatott rá Habeck. Kiemelte, hogy Németország 83 millió lakosával a világ harmadik legnagyobb gazdasága, ami főként a kereskedelemnek köszönhető. Az alkancellár szerint újra kell kalibrálni a német gazdasági modellt.
Diverzifikálnunk kell kereskedelmi kapcsolatainkat. India, Indonézia, Dél-Amerika felé tekintek
– mondta, ezzel kísértetiesen hasonló hangot ütve meg, mint Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki szintén a gazdasági kapcsolatok diverzifikálását emeli ki, amikor gazdasági semlegességről beszél.
Habeck ugyanakkor a gazdasági kapcsolatok erősítése között nem említette Kínát. Hangsúlyozta, hogy belföldön is van bőven megoldásra váró feladat: az innováció felpörgetése, a kiváló infrastruktúra megteremtése, valamint az oktatásba és digitális hálózatokba történő beruházások megvalósítása.
Erős függőségben Németország és Európa
A félvezetőgyártás kapcsán Habeck elmondta, hogy Európa erősen függ Tajvantól és Dél-Koreától. Az Intel beruházásával kapcsolatban megjegyezte, hogy a projekt hivatalosan két évre fel van függesztve.
A »felfüggesztés« furcsa kifejezés. Valakinek azt kellene mondania, hogy leállítjuk, vagy nem tudjuk, vagy gondolkodunk rajta, de nehéz megérteni, mit jelent a felfüggesztés
– fogalmazott. Az alkancellár szerint egy teljes ökoszisztéma kiépítése folyik, amelynek az Intel csak egy része, hiszen a TSMC is érkezik, és mintegy 20 beruházás van folyamatban.
Bárkivel koalíciót kötne Habeck
Habeck zöldjei részei voltak a 2021-ben az SPD-vel és az FDP-vel létrehozott „jelzőlámpás” koalíciónak, amely az Angela Merkel-éra utáni Németországot hivatott vezetni.
A mély ideológiai megosztottság azonban, különösen a zöldek és a liberálisok között, közel három év után véget vetett a szövetségnek.
Alig több mint három hónappal az előrehozott parlamenti választások előtt Habeck azt mondja, hogy nyitott a megállapodásra bármelyik párttal, a teljes politikai spektrumon keresztül, mondván: „Bármi lehetséges.”
(Borítókép: Egy cseppfolyósított földgázt szállító hajó 2023. június 7-én. Fotó: Jon Shapley / Houston Chronicle / Getty Images)