Így sarcolják a magyarokat az uniós országokhoz képest
„A 2010-ben meghirdetett adócsökkentés politikájának eredményeként jelentősen mérsékeltük a GDP-arányos adóelvonás mértékét” – mondta a Pénzügyminisztérium közleménye szerint Varga Mihály.
A tárcavezető kiemelte, 2009-ben 40 százalék körül alakult az adóelvonás mértéke, mára ez 35 százalék alá csökkent, ami az unión belüli harmadik legjobb eredmény.
A 2010-es évek gazdasági sikereihez hozzátartozik, hogy jelentősen csökkentettük az adónemek számát is
– hívta fel a figyelmet a miniszter, majd kiemelte, hogy 2010-ben 64 adónemmel működött a magyar adórendszer, 2025-ben az adónemek száma 54-re csökken.
Ez a legnagyobb csökkenés az EU-n belül
A tárcavezető ismertette, Magyarország 2010 után az unión belüli egyik legnagyobb gazdaságfehérítését hajtotta végre. „Az áfarést 4,4 százalékra javítottuk, ami a 2010-es értékhez képest 18 százalékpontos csökkenést jelent” – mondta a miniszter.
Varga Mihály arra is kitért, hogy a 2010-es években a munkát terhelő adókat megfelezte a kormány, így az adórendszer a munkát már nem bünteti, hanem jutalmazza. „Egy átlagos jövedelmű egyedülálló kereső esetében az adóéket 53-ról 41 százalékra csökkentettük, ami a legnagyobb csökkenés az unión belül.”
Az átlagos csökkenés ennél is nagyobb mértékű, 53,6-ról 2023-ig 36,8 százalékra mérséklődött az adóék. „A cégeket érintően Magyarország büszkélkedhet az Európai Unióban a legalacsonyabb, 9 százalékos társaságiadó-kulccsal” – mondta a tárcavezető. A 2025-ös adómódosításokkal kapcsolatban a miniszter megjegyezte:
Ezek az intézkedések az adócsökkentések politikáját viszik tovább. Az új gazdaságpolitika költségvetése biztosítja, hogy két lépésben megduplázzuk a családi adókedvezményeket, és további 2 évvel meghosszabbítsuk a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát is
– összegezte Varga Mihály, majd végezetül kiemelte, hogy a kormány kivezeti a légitársaságok különadóját, illetve megszünteti a gyógyszergyártói és távközlési különadót az idei év végével.