Megújult a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara

2024.11.20. 18:39
Megújult a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) vezetése és a kormánnyal való együttműködésének koncepciója. Az alakuló ülésen a magyar vállalkozások versenyképességének növelése érdekében egy 15 pontos javaslatcsomagot hagytak jóvá.

Az MKIK megújult elnöksége, amely a magyar gazdaság egészét képviselő jelentős cégek vezetőiből, kis- és középvállalatok képviselőiből, valamint a területi kamarák elnökeiből áll, megtartotta első, alakuló ülését. 

Nagy Elek, az MKIK elnöke és a vezetőség a megkezdett programokon felül (minimálbér-kutatás, adminisztrációcsökkentés), meghatározta a rövid, közép- és hosszú távú teendőket. Az MKIK megnevezte a vállalkozások jelenlegi legnagyobb problémáit, amelyek véleményük szerint a következők:

  • a piaci kereslet visszaesése, amit a munkaerőpiaci nehézségek, a felmerülő költségemelkedések és a folyamatosan nehezedő EU-s és magyar adminisztrációs terhek követnek.
  • ezekből következnek a finanszírozási nehézségek, amelyek sajnos egyre több vállalkozásnak jelentenek problémát. A kamarai feladatok meghatározásánál ezért elsőrendű a konkrét piaci lehetőségek elemzése, az adminisztrációs terhek csökkentése, a kis- és középvállalkozások számára programok létrehozása, a szakember-utánpótlás biztosítása, valamint a hozzáadott érték növelésére alkalmas tudás megszerzésének biztosítása.

Beszállnak a kormány Új Gazdaságpolitikai Akciótervének végrehajtásába

Az MKIK elnöksége kijelentette, hogy kész aktív szerepet vállalni a kormány Új Gazdaságpolitikai Akciótervének végrehajtásában, mivel abban a kkv-szektor megsegítését látja. Éppen ezért egy 15 pontból álló, saját javaslatcsomagot állított össze és fogadott el, ami illeszkedik a kormányzati akciótervhez, és akár rövid távon is megvalósítható. Az intézkedési javaslat – közlésük szerint – olyan költséghatékony intézkedéseket jelent, amelyek nem, vagy csak minimálisan igényelnek pénzforrást, és alkalmasak lehetnek a GDP növelésére. Megnevezték ennek főbb pontjait is:

Első körben tételesen fel kell mérni a már exportáló magyar középvállalkozások problémáit, hogy milyen konkrét támogatásra van szükségük piacaik megtartása, növelése érdekében.

  • A KKV-k adminisztrációjának csökkentése.
  • Egyablakos vállalkozói ügyintézés és tájékoztatás.
  • Kkv-k adózásának áttekintése, egyszerűsítése és könnyítése.
  • Magyarországi ESG-bevezetés elhalasztása.
  • Kisközösségek vállalkozásfejlesztési programja.
  • Kisvállalati képzések hatékonyabb átstrukturálása.
  • Magyar tulajdonú vállalatok növekedési programjának támogatása hozzáadott értéknövekedési feltétellel.
  • Első körben – a KKV-k energiaproblémáinak enyhítése céljából – nagyobb energiaközösségek létrehozásának, a fogyasztások aggregációjának megvizsgálása, későbbiekben a megtakarításokra való ösztönzés, ezek összegzése, és a megtakarítások utáni visszatérítések kezelése, adminisztrációja.

Azt írták, az elfogadott intézkedéseket munkacsoportok dolgozzák ki, a javaslatokat pedig eljuttatják a kormányzat illetékes szerveihez.