Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
További Gazdaság cikkek
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
- Rohamléptekben ürülnek a gáztárolók, ebből még baj lehet
Az adatbejelentéshez szükséges formanyomtatvány megjelenését a közelgő év végi határidő miatt már régóta várták a témával foglalkozó szakemberek. Végül a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) múlt pénteken jelentette meg a honlapján a formanyomtatvány első tervezetét. A nyomtatvány a GLOBE-adatlap nevet kapta.
Melyik csoporttagokra terjed ki az adatszolgáltatás?
Az Index érdeklődésére Szadai András adótanácsadó, a WTS Klient partnere arra hívta fel a figyelmet, hogy először a Minimumadó törvényben értesülhettünk az adatbejelentési kötelezettségről. A törvény szövege alapján joggal számíthattunk arra, hogy az adatbejelentés kapcsán nem csak a globális minimumadó alanyainak számító belföldi csoporttagokról szükséges adatokat szolgáltatni, hanem a cégcsoport összes tagjáról.
Egy ilyen globális szintű adatszolgáltatás rendkívül nagy adminisztratív terhet jelentett volna a hazai cégcsoporttagoknak, főleg úgy, hogy az esetek többségében nem a végső anyavállalat található Magyarországon, ami általában rendelkezik ilyen részletes adatokkal
– állapította meg a szakember.
A nemrég megjelent őszi adócsomag törvényjavaslatában további információkat szerezhettünk az év végi adatszolgáltatásról. Azonban a tervezett módosítások továbbra is lehetőséget biztosítanak az adóhatóságnak, hogy a cégcsoport összes tagjáról kérjenek információkat a GLOBE-adatlap kitöltéséhez.
A frissen kiadott GLOBE-adatlaptervezet és a hozzá kapcsolódó kitöltési útmutató alapján azonban az adatszolgáltatás jelen állás szerint csak a Magyarországon illetőséggel rendelkező multinacionális vállalatcsoport (vagy nagy méretű belföldi vállalatcsoport) belföldi csoporttagjára, illetve az anyavállalatra terjed ki. A belföldi csoporttagoknak lehetőségük van kijelölni egy belföldi csoporttagot, aki az összes belföldi csoporttag helyett teljesíti az adatszolgáltatást.
Milyen adatokat kell jelenteni?
A tervezet szerint már pontosabban láthatjuk, mely adatokat kell összegyűjteniük az érintetteknek. A GLOBE-adatlap főlapján többek között az alábbi adatokat szükséges megadni:
- a belföldi csoporttag vagy a belföldi csoporttagok nevében eljáró kijelölt helyi szervezet adószámát, nevét;
- a naptári évet, amelyikre a bejelentést tesszük;
- a Minimumadó tv. szerinti minősítést (végső anyavállalat vagy csoporttag);
- a kiegészítő adóalanyiság típusait;
- illetve további opcionális nyilatkozatokat (adatszolgáltatásról, kiegészítő adóbevallásról).
A GLOBEA-ANYA lapon a végső anyavállalatról kell adatokat szolgáltatni, mint:
- a végső anyavállalat teljes neve;
- a Minimumadó tv. szerinti illetőség;
- a végső anyavállalat adószáma, közösségi adószáma;
- a kiegészítő adóalanyiság típusai;
- illetve további opcionális nyilatkozatok (adatszolgáltatásról, kiegészítő adóbevallásról).
A GLOBEM részbizonylatát akkor kell kitölteni, ha van az összes belföldi csoporttag nevében eljáró kijelölt helyi szervezet. Amennyiben van kijelölt helyi szervezet, akkor az alábbi adatokat kell lejelentenie a többi csoporttagról:
- csoporttag teljes neve;
- csoporttag adószáma, közösségi adószáma;
- kiegészítő adóalanyiság típusai;
- valamint további opcionális nyilatkozatok (adatszolgáltatásról, kiegészítő adóbevallásról).
Amennyiben a NAV által elfogadott és feldolgozott bejelentés bármely adata téves, illetve azt nem teljeskörűen nyújtották be, egy helyesbítés benyújtásával lehetőség nyílik az adatszolgáltatás javítására. A helyesbítés az adó megállapításához való jog elévülési idején belül, azaz a bejelentési kötelezettség esedékességének évét követően öt évig lehetséges.
Jogkövetkezmények, amelyekkel számolnunk kell
Amennyiben az adózó hibásan, hiányos adattartalommal, késve teljesíti az adatszolgáltatást vagy elmulasztja azt, úgy a NAV 5 millió forint mulasztási bírságot szabhat ki.
Az őszi adócsomag szerint azonban a 2026. december 31. előtt kezdődő adóévek tekintetében bírság nem szabható ki, ha a csoporttag úgy járt el, ahogy az adott helyzetben az a csoporttagtól elvárható. A szoros év végi határidőre és a széles körben jelentendő adatokra tekintettel javasolt előre felkészülni a GLOBE-adatlap kitöltésére
– tette hozzá az adószakértő.