- Gazdaság
- forint
- euró
- dollár
- tőzsde
- trump
- németország
- európa
- usa
- válság
- rodic ádám
- mbh elemzési centrum
- fed
- muhi gergely
Németország gyengélkedik, Európa köhög, a forint lázas
További Gazdaság cikkek
- Jelentős növekedést ért el az MBH Bank
- Orbán Viktornak minél hamarabb ki kell mondania egy nagyon fontos nevet
- Jók a turizmus idei számai, de látszik, hogy a magyarok kevésbé tudnak utazni
- Helyreállt a 2-es metró közlekedése, miután egy utasokkal teli szerelvény a Duna alatt rekedt
- Felpörög a logisztikai ágazat, már látszanak az előjelek
Ez a hét sem kedvezett a feltörekvő piaci devizáknak, köztük a forintnak sem. Rodic Ádámmal, az MBH Elemzési Centrum elemzőjével végigvettük, főleg mi állt a lejtmenet mögött:
- eszkalálódó orosz–ukrán háború,
- dollárerősítő nyilatkozatok a Fed részéről,
- gyenge francia és német beszerzésimenedzser-indexek.
A kedden az MNB sajtótájékoztatóján elhangzott azon üzenet, miszerint tartósan 6,50 százalékon maradhat a magyar irányadó kamat, enyhén forinterősítő hatású volt, 406-ig értékelődött fel az euró–forint árfolyam.
„Azonban továbbra is a nemzetközi hangulat a meghatározó piacbefolyásoló tényező, amely ezen a héten sem kedvezett a hazai fizetőeszköznek” – világított rá Rodic az Indexnek.
Emlékezetes, hogy a hét második felében 411 forint fölé is gyengült a forint az euróval szemben, a dollárral szemben pedig új kétéves mélypontra süllyedt.
Trump árnyéka is rávetül a forintra
A szakértő szerint az e heti gyengülés oka az volt, hogy a dollár ismét erősödésbe kapcsolt, ugyanis az orosz–ukrán háború eszkalálódásáról érkező hírek a biztonságos eszközök felé terelik a nemzetközi befektetőket, ami a menedékdevizáknak tekintett dollárt és svájci frankot is támogatta a feltörekvő piaci devizákkal szemben.
Továbbá a dollárerősödéshez hozzájárulhattak a Fed nyilatkozatai is, amelyekből az olvasható ki, hogy még nem teljesen elégedettek az inflációs adatokkal.
Ezzel a forint újabb kétéves mélypontjára süllyedt a zöldhasúval szemben, csütörtökön a 390-es szintet is átlépve.
Rodic Ádám szerint a dollárt a jobb egyesült államokbeli gazdasági teljesítmény és Donald Trump feltételezett jövőbeni gazdaságpolitikai döntései is támogatják. Ezek a várakozások az amerikai elnök várható politikájával kapcsolatban:
- lazább fiskális megközelítés,
- elszálló amerikai államadósság,
- magasabb inflációs szint
- és ebből kifolyólag egy magasabb kamatkörnyezet.
Muhi Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint az erős amerikai munkaerőpiaci adatok arra utalnak, hogy a Fednek lehetősége lesz lassabb ütemben vágni a kamatokat, mint ahogy azt a piac most gondolja.
Németország gyengélkedik, Európa köhög, a forint lázas
„Hiába zárt hétfőn a forint 406,38-on az euróval szemben, péntekre ismét 411 forint fölé gyengült az árfolyam” – világított rá Muhi Gergely.
A dollárral szemben még gyengébben teljesített a hazai deviza. Egy pillanatra megérintette a 397,92-es szintet, ami két éve a legmagasabb érték az amerikai devizával szemben. A dollár az euróval szemben is jelentősen erősödött az elmúlt időszakban.
„Az euró helyzetén az sem segít, hogy az eleve gyengélkedő német gazdaságot jelenleg még egy kormányválság is tetézi,
illetve a jelentős költségvetési mozgástér ellenére a gazdaság fellendítése céljából növelhető államháztartási hiány továbbra is tabunak számít” – erre már Rodic Ádám világított rá.
Az euró a dollár ellenében utoljára 2022-ben esett a paritás alá az orosz–ukrán háború, az energiaválság és a romló európai gazdasági kilátások hatására
– jelezte az MBH szakértője, majd hozzáfűzte: pénteken a gyenge francia és német beszerzésimenedzser-indexek hatására azt láttuk, hogy az euró–dollár kereszt közel 1,03-ig esett, majd enyhén visszakorrigált, mindeközben a forintot a 410-es szint közelében folyamatosan rángatták.
Muhi Gergely szerint a megnövekedett bizonytalanság nem kedvez a forintnak, így a jövő héten egy viszonylag széles sávban 408 és 414 között keresheti a helyét az euróval szemben.
Jön a következő nehéz hét, van még lejjebb?
Rodic Ádámmal végigvettük azt is, hogy a jövő héten milyen események mozgathatják a forintot:
- Hétfőn érkezik Németországban az IFO üzleti hangulatindexe, amelynek segítségével megtudhatjuk, hogy a jelenleg nem túl derűs német gazdasági kilátások milyen irányban mozdulhatnak el a továbbiakban. Egy vártnál gyengébb eredmény sem az eurónak, sem a forintnak nem kedvezne. Szintén a héten érkezik itthon is a GKI hangulatindexe, amely a német adathoz hasonlóan a magyar gazdasággal kapcsolatos általános várakozásokba enged majd betekintést.
- Kedden érkezik az Egyesült Államokban a philadelphiai Fed indexe, amely felmérés a regionális feldolgozóipari aktivitást követi nyomon az Egyesült Államok északkeleti részén. A felmérés célja, hogy pillanatfelvételt adjon a régió jelenlegi feldolgozóipari tevékenységéről, valamint rövid távú előrejelzést adjon a térség ipari kilátásairól, ami az Egyesült Államok teljes területén zajló folyamatokról is jó képet adhat. Gyenge adatok a dollár további felértékelődésének megtorpanását okozhatják, ami kedvezne a feltörekvő piaci devizáknak, köztük a forintnak is.
- Kedden teszik közzé a Conference Board fogyasztói bizalmi indexét az Egyesült Államokban, amely azt méri, hogy a fogyasztók mennyire optimisták a jelenlegi és a várható gazdasági körülményekkel kapcsolatban. Az index előretekintő gazdasági mutatónak tekinthető, és egy 75 alatti érték mérsékelten pesszimistának, míg a 125 feletti érték mérsékelten optimistának számít a havi változást illetően, az öt pontnál nagyobb módosulás már jelentős. A jelenlegi várakozás 113,5 pont, ettől eltérő adat befolyásolhatja a dollár árfolyamát is.
- Csütörtökön érkezik Németországban a novemberi előzetes inflációs adat, amely a német gazdaság kilátásai mellett az EKB kamatdöntési ciklusának pályájáról is sugallhat információkat. A vártnál alacsonyabb inflációs pályára utaló adat hatására a befektetők további EKB-kamatcsökkentéseket árazhatnak, ami nem kedvezne az eurónak.
- Pénteken érkezik itthon az októberi munkanélküliségi ráta, az októberi termelői árak előző évihez viszonyított változása, a német munkanélküliségi ráta, valamint az euróövezet novemberi előzetes fogyasztói árindexe. Párhuzamosan kedvező magyar adatok és az EKB további kamatcsökkentésének árazását kiváltó euróövezeti adat a forintot támogathatja. Ezen a napon derül ki a német kiskereskedelmi forgalom alakulása is, amelyből szintén következtetéseket lehet levonni a német gazdaság állapotáról.
Valamint pénteken az egyik nagy hitelminősítő, a Moody’s is felülvizsgálja Magyarország adósbesorolását. „Ettől ugyanakkor nem várunk nagy hatást a forint piacán, mivel meglepő lenne, ha a hitelminősítő módosítana a besoroláson vagy annak kilátásán” – zárta az elemző.
(Borítókép: Németh Emília / Index)