Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet
További Gazdaság cikkek
- Válaszolt az Ügyfélkapu+ és a DÁP fejlesztője: Az átállás nem vita tárgya
- Kongatják a vészharangot, Trump miatt infláció söpörhet végig az Egyesült Államokban
- Elektromos átállás: minden jel arra utal, hogy nem eszik olyan forrón a kását
- Itt a január, csak kapkodjuk a fejünket, annyi változás jön a bankoknál
- Rákra figyelmeztető címkét kaphatnak az alkoholos italok
„A magyar műholdgyártási képesség nemcsak gazdasági és biztonsági, hanem szuverenitási kérdés is egyben” – mondta május elején Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, amikor a 4iG Csoport, valamint a cégcsoporthoz tartozó REMRED a Fejér vármegyei Martonvásáron letette Magyarország első űripari gyártóközpontjának alapkövét.
A REMTECH gyártásra, összeszerelésre, integrációra és tesztelésre is alkalmas gyáregysége Európában egyedülálló moduláris technológiával, maximum négyszáz kilogramm tömegű műholdak gyártását, összeszerelését és tesztelését végzi majd. A 4000 négyzetméteres technológiai központban 1500 négyzetméteres speciális laboratóriumot hoznak létre, amely ISO 8 és ISO 5 minősítésű tisztatér-technológiával rendelkezik. De ez még csak a kezdet.
Hiszen a napokban arról számoltunk be, hogy az Indexnek bemutatták Kelet-Közép-Európa legnagyobb magánkezdeményezésben megvalósuló műholdprogramját. A 4iG alatt működő űripari és védelmi vállalat, a 4iG Űr- és Védelmi Zrt. által megvalósításra kerülő HUSAT Program célkitűzése egy geostacionárius műhold, illetve összesen nyolc földmegfigyelési műholdból álló konstelláció pályára állítása 2032-ig.
A HUSAT névre keresztelt program az első magánkezdeményezésben és finanszírozásban megvalósuló műholdprogram Magyarországon és a kelet-közép-európai régióban. A program keretében a 4iG Űr- és Védelmi Zrt. egy geostacionárius pályán keringő (HUGEO), valamint további nyolc (6+2) alacsony föld körüli pályán keringő (HULEO) műholdat tervez 2032-ig felbocsátani, illetve pályára állítani és üzemeltetni.
A 4iG minden tevékenyégét, ami az űr-és védelmi ipart jelentette, centralizáltuk egy holdingba
– mondta az Indexnek Sárhegyi István, a 4iG Space and Technology vezérigazgatója. Így jött létre az ország első magánkézben lévő nagyvállalata az űr- és védelmi ipar területén. A cél egyértelmű: egy vertikálisan integrált vállalat, ami a felbocsátáson kívül a teljes szektorban dolgozik. Ebben a kontextusban érdemes vizsgálni a két bejelentést, hiszen gyakorlatilag egyszerre épül meg a martonvásári űripari gyártóközpont, és indul útjára HUSAT Program.
Mutatjuk az űripari gyártóközpontot
A két lábat érdemes külön-külön is megvizsgálni. És érdemes elsőként azzal kezdeni, hogy a 4iG Csoport Martonvásáron zöldmezős beruházásban idén nyár óta építi űrtechnológiai gyártóközpontját. A REMTECH névre keresztelt technológiai és gyártóközpont Európában egyedülálló moduláris technológiával valósul meg. Itt maximum négyszáz kilogramm tömegű, alacsony föld körüli pályára szánt műholdak fejlesztését, gyártását, összeszerelését, integrációját és tesztelését végzik 2026-tól.
A 4000 négyzetméteres létesítményben az űripari szabványoknak megfelelő, innovatív és az elérhető legmodernebb technológiai megoldásokat alkalmazzák. Összesen 1500 négyzetméteres speciális laboratóriumot hoznak létre, amely ISO 8 és ISO 5 minősítésű tisztatér-technológiával rendelkezik az átadást követően. Az üzemben rezgés-, sokk-, mechanikai-, termo-vákuum-, klimatikus, EMC/EMI- és akusztikus tesztekhez szükséges rendszerek is helyet kapnak.
A tervek szerint a hazai és a nemzetközi piaci igényeket is kielégítő űrtechnológiai gyártóközpont nem csupán a műholdtechnológia és az űripar kiemelkedő bázisa lesz. A beruházásnak köszönhetően olyan innovációs központot hoznak létre, amelyben a nemzetközi kooperációk mellett a hazai tudásipar is megjelenik, és számos ponton kapcsolódik az oktatáshoz és kutatás-fejlesztési tevékenységekhez.
Az űrtechnológiai gyártóközpont 2026-ban kezdheti meg működését.
Ahogy Sárhegyi István az Indexnek elmondta, a gyártóközpont egy „ékkő” lesz az európai űriparban.
A REMRED jelenleg csillebérci telephelyén végzi a műholdgyártáshoz szükséges teszteléseket. Ám ebben a létesítményben jelenleg méretproblémák vannak, az infrastruktúra itt csak mérsékelten adott arra, hogy majd az űrbe felbocsájtásra kerülő eszközöket tesztelni lehessen.
Itt megtalálható rázógép, ahol az eszközök fizikai ellenállóképességét ellenőrzik, vákuumkamra, ahol az űrben lévő viszonyokat ellenőrzik, illetve tisztatér is, ahol az integrációt végzik. Ezek a helységek mind megtalálhatóak lesznek Martonvásáron is, csak jóval nagyobb méretben.
Jön a műholdprogram
Na de térjünk vissza a legfrissebb bejelentésre: az Indexnek bemutatták Kelet-Közép-Európa legnagyobb magánkezdeményezésben megvalósuló műholdprogramját is. A HUSAT Program célkitűzése egy geostacionárius műhold, illetve összesen nyolc földmegfigyelési műholdból álló konstelláció pályára állítása 2032-ig.
Ahogy azt korábban már írtuk, a program keretében egy geostacionárius pályán keringő (HUGEO), valamint további nyolc (6+2) alacsony föld körüli pályán keringő (HULEO) műholdat terveznek 2032-ig felbocsátani, illetve pályára állítani és üzemeltetni.
A vállalat műholdfejlesztési programja a felbocsátást leszámítva a teljes értékláncot lefedi az alacsony föld körüli pályára tervezett műholdak (LEO) gyártásától a műholdüzemeltetésen át az adatok feldolgozásáig, ami a saját infrastruktúrának, valamint a rendszerintegrátori és technológiai kompetenciának köszönhetően lehetővé teszi egyrészt a teljes folyamat vállalaton belüli irányítását és felügyeletét, másrészt hogy vertikálisan integrált infrastruktúrája révén kiemelkedő, teljes körű földmegfigyelési és műholdas kommunikációs szolgáltatóvá váljon.
A műholdprogram alappillérei:
- alacsony földkörüli pályán keringő földmegfigyelési műholdak fejlesztése és gyártása (6 HUEOP + 2 HUSAR) a REMRED Zrt.-vel közösen;
- geostacionárius pályán keringő kommunikációs műhold (HUGEO);
- részben a már meglévő infrastruktúra felhasználásával két földi állomás üzemeltetése (műholdak irányítása, kezelése, kapacitások értékesítése);
- valamint az adatok feldolgozása.
A HUSAT program keretében a vállalat 2028 év végéig:
- az alacsonypályás konstelláció keretében (HULEO) egy saját földmegfigyelési,
- valamint egy saját geostacionárius (HUGEO) távközlési műhold felbocsátását tervezi (a potenciális nemzetközi gyártó kiválasztása folyamatban van).
A georedundáns földi rendszerek működését és az adatok gyűjtését a Hungaro DigiTel leányvállalattal közösen irányítják majd. A program keretében pedig összesen három szolgáltatásra nyílik lehetőség: földmegfigyelés, adatszolgáltatás, valamint telekommunikáció.
A földmegfigyelés tekintetében kijelenthető, hogy az alacsonypályás földmegfigyelési műholdkonstellációt hat, VHR- (Very High Resolution, azaz Nagyon Nagy Felbontású) felvételeket készítő elektrooptikai műhold (HUEOP), és további két, szintén VHR-radarfelvételeket készítő, úgynevezett szintetikus apertúrájú radar (SAR) műhold (HUSAR) alkotja majd.
Az alacsony föld körüli pályán keringő műholdakat a 4iG Űr és Védelmi Zrt. a REMRED-del közösen alapított, 2026-ban elkészülő martonvásári gyártóközpontjában integrálja, míg a geostacionárius pályára állítandó műholdat nemzetközi partnerrel gyártatja majd. A HUEOP és HUSAR műholdkonstelláció ebben a formában rendszeres adatszolgáltatásra lesz képes, amely az Európai Unió Sentinel műholdjaihoz képest sokkal részletesebb földmegfigyelési adatokat szolgáltat majd.
Az adatfeldolgozásban a HUEOP és HUSAR műholdak által összegyűjtött adatok feldolgozása és felhasználása civil és védelmi célokat szolgál. A geopolitikai helyzet rávilágított a védelmi felhasználás jelentőségére, ezzel párhuzamosan a piaci felhasználási lehetőségek is felértékelődtek, ezért földmegfigyelési adatszolgáltatóként a 4iG Űr és Védelmi Zrt. is nagy hangsúlyt fektet majd a kettős felhasználásra és értékesítésre.
A vállalat stratégiája ezen a területeken egy
első kézből származó piaci adatszolgáltatás létrehozása, amelynek igénybe vevője bárki lehet, aki jogszerűen kiszolgálható, beleértve, de nem kizárólagosan például magáncégeket, az Európai Uniót, a NATO-t, az Európai Űrügynökség földmegfigyelési programjait, Magyarországot, illetve űrképességgel nem rendelkező más államokat is világszerte.
Polgári felhasználásra a földmegfigyelési adatok a katasztrófavédelem, a vízügy, az agrárium, az erdészet, a környezet- és természetvédelem, a klímaváltozás és az urbanisztika területén egyaránt hasznosíthatók, így támogatva változatos lakossági és üzleti alkalmazások kialakítását.
Végezetül a telekommunikáció tekintetében kijelenthető, hogy a vállalat a program részeként a geostacionárius műholdat nemzetközi együttműködésben szerzi be. Az üzleti vállalkozások, a magyar állami szereplők és a műholdas képességekkel nem rendelkező államok különféle telekommunikációs, end-to-end szolgáltatásokat és műholdas kapacitást vásárolhatnak. Ezen szolgáltatások lehetővé teszik az ügyfelek számára a nagyobb területi lefedettség megteremtését és redundáns backupképesség kiépítését egyaránt.
(Borítókép: Sárhegyi István a REMRED társalapítója és a 4iG Space and Technology Zrt. vezérigazgatója beszédet mond 2024. május 6-án. Fotó: Vasvári Tamás / MTI)