Csak minden századik eladó lakás felel meg az új kedvezményes lakáshitel előírásainak Magyarországon

ZR 1009
2024.11.27. 11:18
Az ingatlan.com elemzése szerint csak minden századik eladó lakás felel meg az ötszázalékos kamatplafon feltételeinek. A menekülőutat a vállalat szerint az jelentheti a fiatal lakásvásárlóknak, hogy 2025-től az MNB lazítja a hitelezési feltételeket az energiahatékony ingatlanok esetében. Valamint a zöldhitelek ingatlanokra vonatkozó feltételei sem olyan szigorúak, mint a bankok által önkéntesen vállalt 5 százalékos kamatplafon esetében.

Kedvezményes, maximum 5 százalékos kamatozású lakáshitelt kaphatnak jövő tavasszal azok a fiatalok, akik energiatakarékos, 60 négyzetméternél kisebb első lakásukat vásárolják meg. Az ingatlanok négyzetméterára ugyanakkor nem lépheti át az 1,2 millió forintot. 

A szigorú banki feltételeknek viszont csak a maximum 60 négyzetméteres eladó lakásoknak az 1 százaléka felel meg – derült ki az ingatlan.com elemzéséből.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjének elmondása szerint a feltételeknek megfelelő legtöbb ingatlan Budapesten és a megyei jogú városokban található. Ez abból a szempontból érthető, hogy a 60 négyzetméternél kisebb ingatlanok jellemzően társasházi lakásokban találhatók, ezeket a fejlesztők pedig a nagyobb népességű városokban építik.

Jelenleg 16 ezer 60 négyzetméteresnél kisebb eladásra váró lakás érhető el a nagyobb városokban. Ezeknek az 5 százaléka teljesíti az A+-os energiafogyasztási kritériumot. Az 1,2 millió forintos árplafon pedig tovább szűkíti a választékot, mert a 60 négyzetméternél kisebb lakások csupán 1,4 százaléka teljesíti a kedvező kamatozású hitelek banki feltételeit

– mondta a szakember az országos kínálatot bemutatva.

Mennyibe kerülnek pontosan?

Az ingatlan.com kutatásából az is kiderül, hogy Budapesten a külső városrészek lehetnek a fiatalok célpontjai. A kritériumoknak megfelelő lakások közül a X. és a XXIII. kerületben van a legtöbb, ezeknél az átlagos négyzetméterár 1,1 millió és közel 1,2 millió forint. A XX., XXII. és XXII. kerületben viszont 1 millió forintnál alacsonyabb az átlagos négyzetméterár, ami 764–965 ezer forintot tesz ki a szóban forgó kerületekben. 

A drágább kerületekben viszont egyetlen olyan ingatlant sem hirdetnek, amely valamennyi banki feltételt teljesítené.

Hozzátették: a vármegyeszékhelyek közül Győrben a legjelentősebb a választék, itt a fiatalok olcsó lakáshitelével megvehető lakások esetében 940 ezer forint az átlagos négyzetméterár. Pécsen ugyanez az összeg 843 ezer forint. Szegeden vagy Székesfehérváron 1,1 millió forint az átlagár.

A zöldhitel lehet a menekülőút

A vállalat szerint menekülőutat jelenthet a fiatal lakásvásárlók számára, hogy 2025-től az MNB lazítja a hitelezési feltételeket az energiahatékony ingatlanok esetében. Így jövőre a zöld lakáshitelt igénylő vevők az ingatlan értékének 90 százalékát is hitelből finanszírozhatják, vagyis kevesebb önrészre lesz szükség.

Ez a lehetőség korábban csak a fiatal első lakásvásárlók számára állt rendelkezésre. Ráadásul a zöldhitelek esetében akár 60 százalékát is kiteheti a hiteltörlesztő összege a keresetek szintjétől függetlenül. Korábban ez csak 600 ezer forintos jövedelem felett volt lehetséges

– értékelte az alternatív lehetőségeket Korponai Levente, a money.hu vezetője.

A szakember azt is kiemelte, hogy 2025 áprilisától a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleket (MFL) nyújtó bankoknak legalább 0,5 százalékpontos kamatkedvezményt kell adniuk a zöldhitelek esetében a többi MFL-konstrukcióhoz képest. Valamint a zöldhitelek ingatlanokra vonatkozó feltételei sem olyan szigorúak, mint a bankok által önkéntesen vállalt 5 százalékos kamatplafon esetében.

(Borítókép: Szabó Réka / Index)